Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 12:21

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Окт 2015, 19:01 
Аватар

Здравейте, имам следния въпрос. Поради рязко застудялото време, при мен се забави ферментацията. Виното е от мерло, а не съм почитател на много тежките вина, мислех да го извадя на 7ми-8ти ден, днес е 6-ти ден, но поради доста забавената ферментация с голяма остатъчна захарност, (1-во буре - 17 брикс/ 15 аерометър, 2-ро буре 17.4 брикс/16,2 аерометър), се чудя да вадя ли или не.
Какво ще ме посъветвате? Не иска виното да е водица, но и да не е прекалено тежко.
П.С. Поздравления за чудесния сайт. Да чукна на дърво но до сега, проблеми не съм имал, просто следвах напътствията Ви и вече 3-та година правя вино благодарение на съветите ви.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2015, 21:45 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Няколко въпроса
1-дрожди,активатор слагани ли са?
2-Каква е температурата,където ферментира мъстта?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2015, 23:21 
Аватар

Да слагани са дрожди - Fermactive Expresion, активатор -не, ензим -да (Zimorouge CG).
Температурата е около 18 градуса през деня, вечерта 16-17 градуса (в ранните часове на сутринта може и да пада още).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2015, 23:31 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
На този етап не ги вади
Опитай да завиеш бидоните,по принцип при около 20-22 гр темп. Захарността пада с 4-5% на ден.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2015, 07:20 
Аватар

Предполагам ако взема да вадя виното от джибрите има опасност да спре ферментацията или има друга причина поради която да не го отделям. Ще го завия, но с тези темпове предполагам на 14-ти -15-ти ден. В този случай кога да го вадя?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2015, 15:27 

Местожителство: София
При температура 17-18гр виното махнато от джибрите ще ферментира прекрасно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2015, 17:02 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Peter Radev написа:
мислех да го извадя на 7ми-8ти ден, днес е 6-ти ден

Бурната ферментация може да протече и по-бързо в зависимост от условията. Затова IMHO по-важен показател е не времето, а захарността. Препоръчват да се отдели при плътност не по-малко от 1.000
Ако някой смята, че има и по-правилен подход, нека сподели.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2015, 17:20 

Ако го отделяш с повече пулпа(не го прецеждаш финно) няма проблем и да е с по-голяма захарност...примерно 10%-тоест почти на половина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2015, 17:27 
Аватар

Именно, понякога ферментацията протича по-бързо и ако се закъснее с отделянето, може и да няма тиха ферментация поради липса на захар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2015, 22:17 
Аватар

Бай Танасе, ша ма извиниш, ма голяма глупост си казал тука. Или аз не разбирам правилно?

Доколкото съм чел и гледал графики, след 7-мия ден намалява екстракцията на цвят, а се увеличава на дъбилни в-ва и танини. След 10-тия е силно непрепоръчително да стои с "майката". Но пък всичко е по преценка на Технолога! В случая, всеки един от нас. И това му е хубавото, нали?

Аз съм отделял на 6-тия ден при захарност 10 през пресата. И си изферментира. С по 2 Брикса на ден.

Така че, колега Peter Radev, действай си както си си решил. И вземи мерки за 20 ╜С.

ПП. Много ми е чудно, като каже някой "ТЕЖКО" вино. Какво да разбирам под това?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2015, 08:49 
Аватар

Ако го махна, мога ли с тази голяма захарност да го сложа на воден клапан. Ако няма проблем, тубите ще си ги пренеса на топло.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2015, 11:06 
Аватар

Лъчо, ако на 3-4 ден ти отчете 0 захарност, ще го държиш ли още?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2015, 20:00 
Аватар

Източих го. И го слагам на воден клапън. Измерих захарността (понеже вчера и днес температурата е по висока) градусите са съответно 10 и 11,5.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2015, 22:23 
Аватар

Много е важно това, което е казал Илия - ако е с пулпа, т. е. да не е финно отточен самоток. Да е през пресата и да не се отделя пресовото вино. но пък и иначе, пак ще доферментира. Бялото как го прави. Най-важна е температурата. 20-22 ╝С.
Peter Radev, нямаш ли по-голям обем. В тия 10 литрови туби е утрепия. За съхранение, да, но за ферментация...

Бай Танасе, на така зададеният въпрос ще отговоря така: ДА. Ще го задържа до 5-тия, 6-ия ден. Правя червено, все пак. На този етап захарността не играе толкова. Всъщност, и това не е така, ама... Важно е също дали е правена мацерация на студено и ред неща. От друга страна, няма как да ми приключи бурната за 3-4 дена. Това значи, че температурите ще да са ми били много високи. Или захарността в началото ниска. Захарността при мен пада с 2-3 Брикса на ден. Изработил съм си нещо като стандарт: температура за ферментация за червеното - 22+-2╝С. За бяло - 20+-2╝С . Стремя се да контролирам това. Ясно е как. За съжаление, нямам климатик. :cry: , но идеята много, ама много ми хареса.

Днес отточих на 8-мия ден мерло и сира при 5-6 брикс. Основният обем, 60+ литра дори не е на воден клапан. 5 литра отделно + 11 пресово са на воден клапан. Бълбукат. След 3-4 дни ще спрат. След още 5-6 дни ще откаля грубото и ще оставя за тиха. След още 20-30 дни - Бентонит и те така.
Очарован съм от ензимите. За втора година ползвам и им схващам цаката. Само 2 грама, а правят баси рандемана. Това сичкото вино от има няма 115 кг зърна. След пресата останаха шлюпки 19 кила и около 1-2 кила семки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2015, 22:56 
Аватар

lhristov написа:
ДА. Ще го задържа до 5-тия, 6-ия ден.

И няма да има тиха ферментация. Личен опит...навремето с открита шапка и...без климатик :D
Да Лъчо, знам че при теб пада с 2-3 Bx на ден, говорим по принцип, често се случва при неконтролирани условия. И според мен по добре или да се отдели докато все още има захар, или да не се отделя докато се оформи. Просто като казус го подхвърлих :) :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София