Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 02 Дек 2016, 20:11

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Ное 2015, 16:53 
Аватар

изпаднах в патова ситуация ,канелата ме предаде и затова не бях подготвен ,и се наложи да го прехвърля в друг бидон, температурата не съм я мерил но не е по малко от 17+ да си призная не знам как се процедира в такъв случай .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2015, 17:34 
Аватар

Местожителство: Пловдив
На този етап просто го наблюдавай - на вкус и по захаромер. Ако има спад в захарността - има шанс. Иначе при постоянни показатели просто трябва да се вземат мерки за рестартиране на ферментацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2015, 21:15 
Аватар

Благодаря за отговорите, с какво е най добре да рестартирам ферментацията ако се наложи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 11:08 
Аватар

По-добре да ти се не налага. Иначе вариантите са подгряване на материала и добавяне на нови дрожди (да не кажа мая) и пак зависи каква е захарността и температурата. Най-малкото трябва да се следи с каква степен спада за седмица захарността за да си направиш сметките.
Мерлото ми направи 6 седмици - за последните две седмици спада с по 1% на седмица. Сега единия бидон е на нула, другия на едно. Усеща се слаба захарност и продължават да ферментират слабо. Понеже темата е дали да се вади от джибрите, в моя случай шапката стои и на двата бидона отгоре. Виното хем е силно, хем си мисля, че шапката отгоре го предпазва по някакъв начин от въздуха. Не знам каква е причината, но няма и помен от кисела жилка и затова още го чакам да видя какво ще стане. Иначе най-лесно е за казана :smoker:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 16:39 

Здравейте, досега не съм се занимавал с направата на вино, но тази година (от досега прочетеното явно се налага) да помогна на дядо ми. Положението е следното: Сложили сме около 170 кг мерло и 30 кг каберне. В началото захарността беше 24-25%, без добавяне на захар и каквото и да било друго. Това преди 6 седмици. Сега захарността е около 6-8% и почти не се променя (аз я следя от 2 седмици тогова беше 10-12%) и още не е отточвано (отделяно). В мазето (не съм мерил) явно температурата не е повече от 17 градуса. Въпросът ми е какво да правим сега, защото захарността почти не се променя през последните 2 седмици?
В нашата ситуация трябва ли:
-да се отделя
-да се затопля?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 18:49 
Аватар

Местожителство: София
Добре си дошъл на нашата маса, Оги.
Аз, ако трябваше да ти отговоря, едва ли щеше да е по-точно от това, което сам си си отговорил.
1. Отточване.
2. Греене - 20 °С си е друго.

Ако премериш температурата в шапката ще се учудиш сам колко ниска е. А пък за течността под нея да не говорим. Аз залагам на нещо от сорта на 10-12 °С.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 19:51 
Аватар

Ферментация се рестартира когато бъдат отстранени пречещите фактори, т.е. тези които са довели до спирането й. Ако това не е възможно, следва подбор на подходящи дрожди за трудна ферментация и актоватор и / или комбинация между тях. Всичко това пак в зависимост от конкретните условия.
Затоплянето е силно препоръчително, а отделянето от джибрите е трябвало са стане отдавна. Няма вълшебни средства.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 20:05 
Аватар

при тези температури и със това че съм увил бидона с минерална вата силно се надявам да се оправят нещата,казах те че тр да спадне поне с 1 процент на седмица, ако не подгряване и дрожди за трудна ферментация ,така ли да разбирам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 20:17 
Аватар

Спад на захарността с 1% за седмица си е цяла мъка. Това директно говори, че нещо не е наред.
Увиването с изолация може да помогне донякъде, но едва ли и в края на ферментацията. Отделянето на топлина тогава е минимално. Трябва да се знае точната температура (не нещо от рода на ... нормална е) и поне някакъв ориентир по захаромер. Едва тогава да се помисли дали има смисъл да се прави нещо, и ако има, какво точно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 20:21 
Аватар

Благодаря ,ще меря в събота ,понеже не е при мен и ще пиша.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2015, 10:11 
Аватар

Flanker написа:
Спад на захарността с 1% за седмица си е цяла мъка. Това директно говори, че нещо не е наред.

Единственото което не е наред са ниските температури.
Дори при малко по-топло време, в последната фаза на ферментацията (преди да приключи напълно) е нормално за седмица да спадне с около процент.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2015, 10:27 

Само дето не става въпрос за края на ферментацията...тук се говори от 8% надолу,че нещата вървят със скорост процент на седмица.
Така че Фланкер много добре е изложил нещата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2015, 11:01 
Аватар

L34 написа:
Най-малкото трябва да се следи с каква степен спада за седмица захарността за да си направиш сметките.

Мисля че и аз съм ги изложил добре...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2015, 13:23 
Аватар

Илюшка, беше писал някъде че си имал материал, при който ферментацията била много бавна, но не можах да намеря с търсачката. Сещаш ли се за какво говоря и какво е станало като краен резултат?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2015, 14:20 

Едни мъчни дюли...
Ава накрая добре се получи...но дрождите ми бяха свирепи.
viewtopic.php?p=4216#p4216
viewtopic.php?p=4464#p4464

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София