Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 12:05

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Окт 2015, 00:55 
Аватар

Привет на всички!
Замислих се за използването на ензими за производство на бяло вино и понеже не ми беше ясно пак прочетох темата на Аз"Бяло вино".Там пише че ензимите се слагат след като се смачка гроздето.Ако няма студена мацерация,се оточва сока и се сулфитира.Но при описание на един ензим за бяло вино пише че ако"гроздовата каша или мъст се сулфитира,то препоръчително е влагането на ензима да стане 2-3 часа след сулфитиране".Та въпросът е-ако няма студена мацерация,трябва ли да се влага ензим?Според мен не ,но ако по-знаещите вземат отношение ще съм благодарен.Извинявам за ако темата е пояснена някъде .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2015, 09:52 

Местожителство: Казанлък
Въпрос на това какво искаш да получиш като резултат .Ако сложиш ензим то кашата трябва да престои известно време преди да източиш течната фракция. Времето зависи какво искаш да получиш , колкото повече държиш получаваш по-голям добив , повече танин и по-натоварен цвят . Ако не искаш не ползваш ензим и отделяш течната фракция веднага , но за сметка на количество . Ти решаваш , ти си технолога у вас.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2015, 10:09 
Аватар

Без да съм много знаещ мога да споделя от личен опит, че именно при липсата на студена мацерация е полезно ползването на ензими. По-бързо се отделя самотока от гъстата маса след ронкането и по-лесно се източва без пресоване. Ако направо ще пресоваш може би няма голям смисъл в посока на по-лесно отичане. Другата цел, за която се ползват ензимите при белите вина е максимализиране на "ароматния потенциал" на виното. Следователно в зависимост от това какъв сорт грозде ще използваш за направата на бяло вино ще имаш по-голяма /Шардоне, Траминер/ или по-малка полза от ползването на ензими. Не мога да споделя дали в практически смисъл може да се направи отлика по отношение на ароматите с ензими или без при еднакви други условия, защото не съм правил експерименти. Аз ползвам винаги и съм доволен. В литературата съм чел, че е достатъчно е и половин час да поработят, за да има ефект.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2015, 17:25 
Аватар

Местожителство: София
Колеги,

В понеделник заложих 330 л каберне, мерло и сира. Сулфитирах, заквасих с дрожди и им сложих Фосфат композе. Ферментацията върви нормално, но чак днес се усетих, че съм забравил да добавя закупения ензим. Питането ми е късно ли е вече и има ли смисъл да го добавя довечера - 48 часа след залагането?

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2015, 18:16 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Има смисъл с цел добив на течност (вино). Ефекта от псевдомацерацията няма да го има, но пак ще е по-добре с него , отколкото без него.
А и няма да оцелее до другата година :)
(ензима)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2015, 21:31 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Няма смисъл.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ]