Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 16:38

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 19:33 
Аватар

Здравейте!Наследих асми,но не знам какъв сорт грозде е как се реже.Особеното то е ,че изкарва филизи от главините и то много.Тая година останаха много зелени зърна по чепките.Ако някой знае какъв е сорта и как се реже,моля нека да каже!

Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 20:04 

Местожителство: София
Има ли някакъв специфичен аромат?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 20:32 
Аватар

Като грозде нищо не одушвам но като вино има ама какъв е не знам.Не е като мерло но стаеа прилично вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 21:21 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Прилича на директен сорт.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 21:14 
Аватар

Да разбрах че е директен но все пак си има име и как се реже. :mocken: и

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 22:07 
Аватар

Спора за директните сортове е отдавнашен. Дали има нещо вредно в тях или не също не е доказано.Факт е обаче ,че много нашенци прехвърлиха 90 години преди да се гътнат, а са пили предимно "Отел". Това, че сме изнасяли на запад вина в които има директни сортове са приказки от седянки. На някои вкуса и аромата до толкова им харесва, че не признават друго.Правил съм и вино и ракия. Виното има ягодов аромат . На мен не ми се нрави, но не е и да съм го отказвал.Тия които определят "лисичи" привкус не е ясно за какво говорят. Нито съм спал с лисица, нито съм я ял. Ракията има още по-натрапчив и някак си тежък за мен и не възторжен вкус и аромат. Говоря за вино и ракия от 100% Отел.На практика той винаги се меша с нещо друго.
Не бих правил нито вино нито ракия от него- има достатъчно други сортове, които са по-добри, и след като ликвидирах асма даваща стотина кг грозде, няма и как.
Между другото директните сортове във Франция са разрешени за дестилат(казват ,че в него вредните съставки липсват), защо не и тук.На който му харесва да го прави.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 22:54 
Аватар

Е един въпрос и от мен, но като прегледах цялата тема мисля, че отговора отново ще е директен сорт, но все пак е добре да го чуя от специалисти.
Прикачени файлове:
20150930_112225_800x600.jpg

Прикачени файлове:
20150930_112206_800x600.jpg

Прикачени файлове:
20150930_112155_800x600.jpg

Вторият ми въпрос е : възможно ли е да се ашладиса с някакъв друг сорт, предвид на това, че расте много бързо, за 1 г. пусна леторасли по 3-4 метра.
:prost:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 23:06 
Аватар

Може и да не е директен. Листата обикновено нямат врязове и идеално стават за сърми. :D И грозда ми се вижда рехав.По принцип е доста по- плътен. Някои от белите сортове се използват и за подложка, но червените дават специфичен привкус. Моята асма беше червена с мощен корен , но предпочетох да не рискувам. Не съм специалист.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 23:23 
Аватар

Благодаря, а кога и как става ашладисването. преди години купих една ножица за присаждане, но до сега имам само два успешни опита на дюла присадих круша, но лозата ми е тера инкогнита.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 09:06 
Аватар

Не съм специалист, но това което виждам на снимките е някаква подложка. Същите лози имам по лозето, където се е изгубила питомната лоза. Прави филизи по 3 - 5 метра. Ражда зверски същите гроздове като на снимката. Обират го за себе си циганетата, които наемам за гроздобера. Според мен може да се облагороди.
За облагородяването на лози има стотици рускo и английско - езични клипове в YouTube.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 09:59 

И аз мисля ,че е подложка или директен...(то почти едно и също)
А това ,че червените подложки давали привкус на културната лоза са пак някакви легенди :censored:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 11:55 
Аватар

Колега ivanmihov, сорта на тази лоза почти сигурно е Унгарка. Тя и подобните на нея сортове се режат на две пъпки. Избиването на филизи от основата говори, че лозата е силна и може да поеме по-сериозно натоварване.В този случай освен чепове на две пъпки може да се оставят и стрелки с по 6-7 пъпки. Вижда се, че гроздето е групирано близо до стъблото. Опитай да пуснеш по-дълги рамена. С тях ще постигнеш по-лесно голямо натоварване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 22:49 
Аватар

Благодаря колега! :) Ще се пострая да изпълнв съветите ти макар че не съм много добър в рязането.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 23:29 
Аватар

Да допълня и още.След като прочетох за сорта Унгарка мисля че има някои разлики.Зърната около 10мм.с дребни семки и много тънка ципа. И иска поне 5-6 пръскания. Наистина виното става доста тъмно но ако го държа 20-на дена в джибрите,но не и тежко.Достига до 23-24% захарност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 10:05 
Аватар

Явно снимката не винаги е достатъчен аргумент. Щом иска пръскане значи не е директен сорт. Нямам идея какъв сорт може да е. Щом е толкова мощен обаче иска рязане както описах по-горе. И да сбъркаш не е проблем. Лозата се поддава много лесно на корекции. При пускането на нови рамена се реже до 10 - 12 пъпки. При оставяне на повече пъпки има опасност от оголване на основата на рамото.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часова зона: Европа/София