Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 00:36

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Окт 2015, 07:23 
Аватар

Ако сте дискутирали някъде, насочете ме.
Лани правих 20 литра Амароне, като закупих всички необходими неща от винарна. Като се започне със сулфатиран гроздов сок, изсушени люспи, изсушени боровинки, бентонити, ментонити :lol: и останалите илачи. Единия от тях беше за дегазиране на финалния продукт, който изискваше и доста бъркане докато се получи пяна на повърхноста. Виното беше супер, но и 100 кинта за 20 литра си е супер цена. Повечето домашни вина които съм правил а и опитвал, винаги имат едно леко пощипване на езика, което отдавам на разтворен СО2. Някакви съвети????

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2015, 20:10 
Аватар

И аз като теб по едно време се рових за начини за по-бързо освобождаване на въглеродния двуокис. Има един форум където има доста теми по-въпроса http://www.winepress.us/forums/. В крайна сметка стигнах до извода, че виното си иска своето време. След третото откаляване което правя в март/април няма и помен от СО2. Така че моето скромно мнение е само търпение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2015, 20:12 
Аватар

Местожителство: София
Баси... това ли си правил?

"Класификация: Amarone от Valpolicella Classico DOC

Произход: Гроздето е отгледано в собствените лозя на MASI намиращи се на западните и югозападните хълмове на историческите склонове на Valpolicella Classico.

Сортове: 70% Corvina, 25% Rondinella, 5% Molinara.

Винификация: Амароне е продукт на винификационния метод познат като „appassimento” (изсушаване не гроздето). В края на септември, началото на октомври най-добрите гроздове от лозята се берат и се оставят на бамбукови скари в специални помещения, снабдени с контролна система NASA (natural appassimento super assistant). В края на януари масата на гроздовете е намаляла с около 35%(от загуба но водно съдържание), което води до концентриране на захари. Последващите процеси са: 45 дневна ферментация в големи славонски дъбови бъчви и метални съдове при ниска температура; преместване в барели от 30-40 хектолитра, където алкохолната ферментация продължава 35 дни.

Отлежаване: 24 месеца 80% от виното отлежава в 40-80 хектолитрови славонски дъбови бъчви, а 20% от него в стандартни барици (40% нови). След което виното олежава минимум 4 месеца в бутилка.

Потенциал за стареене: 30-35 години.

Характеристики: Дълбок рубиненочервен цвят с виолетови оттенъци. Чисто, много силно и комплексно на нос, с добър алкохолен баланс сред сладките аромати на сушена синя слива и стафида. Меко и сухо на небцето с типично узрял черешов аромат, комбиниран с нотки на какао и канела. Атрактивен дълъг финал, плътно тяло и меки танини.

Комбиниране с храна: Amarone е плътно вино, подходящо за печени червени меса, дивеч и твърди сирена като пармезан. Известно като вино за размишления, Amarone е прекрасен завършек на вечерята. Да се сервира при 20°­C.

Награди: Wine Spectator - 90 point October 2007 за реколта 2007

Wine Enthusiast - 90 point October 2007 за реколта 2007

Decanter - Bronze Medal - October 2007 за реколта 2007

Сребърен медал за 2003 реколта International Wine Challenge "

А пощипва на езика не CO2, а SO2. Да не си предозирал?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2015, 22:30 
Аватар

При мене и моите познати няма сяра, не използваме. В Амаронето има понеже няма друг начин да го съхранят до продажбата му. Получи се страхотно вино, но понеже съм парласпурджия, при откаляването от 23 литра вино ми останаха 18-20 литра, а кита е 100 -арка. Сигурен съм че е СО2 и си мисля да потърся името на препарат за дегазиране, който дойде с Амаронето. Допреди един месец пазех инструкциите кога какво се слага, но взех че го изхвърлих. Еврика, намерих нещо.....опаковките. Патасиум сорбейт, Потасиум метабисулфит, Читосан(или Китосан), имаше и дрожди естественно, но нямам опаковката и Киселсол. Сега ще питам Гугъл, а ако някой от вас му са познати тези илачи, нека сподели.

ПП
Излиза че и двата препарата Chitosan и Kieselsol са за избистряне на виното, а може би от самото бъркане при добавянето на единкя от тях, виното се аерира и дегазира. Помня че бъкането трябваше да бъде много бързо и продължително, при което се образуваше пяна.

ППП
Ех, с това описание пак ми се дощя да си поръчам поне един кит. Имаше 20-арка намаление до онзи ден, ама на....Лани така хубаво му вървеше това винце на един приятел, който е върл противник на всякакви други начини на правене на вино, освен от грозде и сам да си го изтискаш.....като му казах накрая истината, доста се стъписа :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2015, 20:11 

Това с газираното вино е доста досадно тази годино и при мен се появи този проблем.
До сега имам три откалявания, бентонит и все още се усеща този неприятен газиран вкус.
Може би с времето нещата ще се нормализират но,ако има начини тове да се случи
Възможно по скоро ще се радвам да споделите..

Как може да се избегне този проблем

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2015, 23:01 

Местожителство: София
Само преливане с разливане и широк достъп на въздух.
Наскоро пробвах и с ултразвук(Фланкер ме насочи)...получават се нещата но в обеми по 10-15л...при това доста бавно 3-4 часа...
Другия начин е механичното освобождаване...тръскаш докато ти втръсне :lol: ))))))))

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 03:52 
Аватар

Като го прелея 6-7 пъти от чаша в чаша, става за пиене. При първото откаляване се пенеше като бира но го сипвам от един метър височина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 15:57 

как може да се избегне това ,какви са основните причини да се получава този газиран вкус

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 16:12 
Аватар

Колеги, аз не съм спец по вината, макар да имам все още няколко бутилки 2011-та ,които не дават признаци за разваляне.
Искам да дам малко инфо относно газировката и температурите. Защото ме съмнява че от там идва проблема.
Въглеродният двуокис в бутилката е в две състояния - свободен и разтворен. Температурата при която се благоприятства разтварянето му е около 7 гр. (поне за бирата е така). Аз предполагам че при ферментацията и последващото отлежаване на ниски температури виното е разтворило повечко въглероден двуокис, вие го бутилирате при все още ниски температури, но след това се транспортираи отива в място с висока температура - там вече въглеродният двуокис преминава от разтворен в свободен.
Отварянето на бутилката го освобождава и той излиза с ряз.

Това е написал колегата Виктор! :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 16:15 

какво бутилиране бе човек, виното е младо от тази година рано му е за бутилиране а в това състояние е не мислимо
това се получава при самата ферментация но ..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 16:22 
Аватар

Бутилиране или херметично затваряне,все тая!Пък дори и на клапан-нужно е време или механично бъркане до припадък :megagrin: !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 16:33 
Аватар

Аз мога да кажа как процедирам! Откалявам в пластмасови шишета от минерална вода,които запълвам около 80%!Следва яко клатене и освобождаване на СО2!След което връщам във вече измития бидон,като наливам на тънка струя от високо!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 16:39 

чудя се с времето дали ще изчезне защото имам едно буре ,което мисля да го пия догодина ,не го да го пипам ли или с времето нещата ще си дойдат по местата
а това което ще е за сегашна консумация явно ще трябва да се откалява на въздух и подобни манипулации

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 16:48 
Аватар

ika написа:
чудя се с времето дали ще изчезне защото имам едно буре ,което мисля да го пия догодина ,не го да го пипам ли или с времето нещата ще си дойдат по местата
а това което ще е за сегашна консумация явно ще трябва да се откалява на въздух и подобни манипулации

Надявам се не си го затворил херметично-рано е! От значение е дали ще го откалиш по някое време!А това,което ще пиеш сега,според мен по описаната процедура!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 19:57 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Дали и доколко е газирано може само да си гадаем. ika си знае най-добре, но за да се получи подобен ефект наистина трябва да има и доста добро затваряне на съда, да не кажа плътно. Ако виното е с добър екстракт, ефектът би бил още по-подчертан. Все пак ми се струва странно при няколко откалявания да изглежда като газирано. И моето тази година "щипе" засега малко в повечко, но поради високи киселини.
Някаква друга причина или обработка за която не е споменато досега?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София