Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 02:29

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 20:29 

М да виното силно казано е газирано но си пощипва но и това ме дразни и търся причините защо се получи това...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 22:01 
Аватар

В интерес на истината всяка година се сблъсквам с този проблем, а и не само аз, но определено откаляването помага, както и престоя на виното на въздух. Например ако ще имам гости, наливам вино в декантера и го оставям през ноща отворено на стайна температура, до другия ден вече пощипването е изчезнало.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2015, 09:00 

това прекалено излагане на въздух не ми харесва ,за сега започвам с мощното клатене :) ... на бутилките и няколко откалявания и най вече се надявам на по големите майстори във форума да помогната със съвети за избягване на този проблем .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2015, 09:12 

Местожителство: София
Аз също го имам този проблем,но не му обръщам особено внимание,защото ще отмине.Случва се когато по-дълго време ферментира без джибрите.Тази година прецених и махнах люспите на около 12-14% захарност...Имаше бурна ферментация само на течност-резултата е в по-високите ми съдове осезаема газировка,въпреки лекия воден клапан.Въпреки 2те откалявания, все още има газировка и респективно бистротата не е на това ниво ,което искам.Отдавам го на малкия допир с въздуха при откаляванията-особено на първото.Иска се широк достъп и разливане,докато при моите високи съдове и малък отвор просто направи една лека пяна...и като се включи образувалата се възглавницата от СО2 на повърхността -газировката си седи непроменена!
Не е нещо с което да не може да се преборим.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2015, 09:22 

а това последното ,което каза Илийката ми вдъхва кураж :megagrin: ще се приборим па и пощипващо ще го изпием ама не е там работата .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2015, 12:10 

Това че има газ във виното не е проблем. В крайна сметка това си е ефект от ферментацията. Това че виното ще е изложено на въздух при прехвърляне не е проблем особенно червеното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2015, 14:46 
Аватар

Дори се препоръчва, преди употреба червените вина да се оставят отворени с достъп на въздух, по този начин се събуждат ароматите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2015, 15:25 

Местожителство: София
Един Пелин написа:
Дори се препоръчва, преди употреба .

Тук иде реч за съвсем друго,а именно -безпочвения страх на повечето хора от окисление при процесите на винифициране.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2015, 23:01 
Аватар

Съгласен съм. Повечето хора ми казват-Как така ще го оставяш отворено? Ще изветрее, ще се вкисне.....

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София