Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 19:56

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2016, 14:30 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Тази път сериозно (не в кръчмата) повдигам въпроса за качеството на пневматичните "силиконови" уплътнители. Потъмняват и губят еластичност. Входът/тръбичката за въздуха става чуплива и се рони с нокът.
Аз лично повече няма да ги ползвам за потопена шапка или други приложения в контакт с виното или джибрата :(

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2016, 15:15 
Аватар

А аз мисля,че нарочно са направени така- всяка година нов уплътнител.....Консуматив един вид.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2016, 15:27 
Аватар

Адаш, майната му на масрафа, ама част от тоя полимер явно се разтваря в мъстта и...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2016, 10:40 
Аватар

Местожителство: софия
Здравейте,

искам да споделя , че и аз имах същия проблем с помпата - оставиш ли я вътре в съда- край пиши я бегала.Също така не трябва да се затяга и докрай тъй като както колегите обясниха по-нагоре се прецаква гуменото уплатнение.За съжеление първо го прецаках и после прочетох за това във форума :explode:
Относно ТМ инокс имах миналата година и го продадох.Тази си купих от италианските съдове и съм по -доволен.Наистина са по-меки, но пък като цяло ги намирам в пъти по-качествено изработени от нашенските.

Поздрави и наздраве

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2016, 11:30 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Кои са тези "италиански съдове" ? Може ли линк?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2016, 15:50 
Аватар

Местожителство: Чавдар
http://www.vinar.bg/products/sydove-za- ... -300-litra Привет колеги.Ми от тука го взех моят съд.Като цяло ми се виждат тънички,ама явно и българските са такива.А иначе помпата само от вън защото бързо ръждясва,и блокира манометъра.Както каза бай Танас и моето силиконово уплътнение си промени цвета само за един сезон.Явно ще трябва да си поръчваме резервни :) .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2016, 16:01 
Аватар

моят съд също го взех от vinar.bg Италиански е. тази година ще го ползвам за втори път. не виждам да има проблем за сега с уплътнението. другата седмица като го напълня ще ви кажа как се държи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2016, 16:40 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Прочетох вече - в гаранцията на съдовете не влиза уплътнителя - обявен е за консуматив!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2016, 18:06 
Аватар

Много са удобни, спор няма. Нека да са консуматив, няма нищо вечно.
Въпросът е, че силиконът се държи по по-различен начин. Доста по-инертен е химически. И като се опиташ да го запалиш, не се топи и почти не гори, а по-скоро тлее и мирише спицифично. А това се топи и гори. За мен не е силикон.
Та въпросът е какво ли отпуска в мъстта, щото със сигурност структурата му се променя. На някоя среща ще ви покажа как старее. Не бях обърнал внимание, докато не ми се прекърши една от тръбичките, толкова чупливи стават с времето.
Иначе, доколкото знам, всичките идват от Италия. И най-вероятно са със сертификат :furz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2016, 21:06 
Аватар

Както и сам съм се убедил, понятието силикон е мнооого разтегливо, даже прекалено. И моята камера е твърда, но все още не пропуска. Иначе наистина се пукат с времето, консуматив е. Сигурен съм обаче, че не отдават към виното. Прекалено агресивна среда е за да си позволи някой да ползва разграждащи се материали за хранителни цели. Ползвам си ги без притеснение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2016, 21:51 
Аватар

Всъщност няма неразграждащи се полимери.
Не съм наясно със стандартите за Европа, но за САЩ стандартът е FDA 21 CFR 177. 2600.
Попаднах на табличка, която показва допустимата екстракция (Limit for extractives) на материал от уплътнителя за различни хранителни среди - сухи, водни и мазни (за алкохолни напитки няма данни) при тестове с гореща вода и хексан в сайта на водещ производител - Precision Polymer Engineering. За хексан както и да е, ама 20 мг за кв. инч за 2 ч във вода (макар и кипяща) поне на мен ми изглежда много, в смисъл малко лабав ми се види стандарта.
Та ми се струва, че екстракция от уплътнителните камери във виното има, иначе нямаше да стареят толкова бързо. Да се надяваме, че е в "допустими норми" :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2016, 22:15 
Аватар

Всичко си има две страни, зависи как се тълкува. В крайна сметка слагаш една вътрешна гума от Балканче и готово :megagrin: Има и лепенки, пък за камерите италианците не дават.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2016, 10:11 
Аватар

Продължавам да "ровя" :D
Уплътнителят ми на казана, който е от силиконов шнур, защо не се скапва :?:
Защото е вулканизиран силикон. А тези камери очевидно са от термоеластопласт. Сега има блок-съполимери полидиметилсилоксан (силикон) + полиуретан примерно. И тъй като са термопластични, са удобни за екструдиране на шлаух, от който лесно стават тези камери.
Само че ако е така, не е коректно към потребителя (в случая потребителят има хабер от пластмаси 8-) ), защото термопластичните ги мори хидролизата и микроорганизмите.
Много ще ми е интересно да видя сертификат, в който е указан точния материал :smoker: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2016, 21:02 
Аватар

Между другото и аз зададох въпроси по случая. Като се има предвид, че италианци трябва да отговарят, не разчитам на бърз и адекватен отговор. Все пак ще е интересно, а като се има предвид че аз не разбирам от пластмаси, може да помагаш ... ако има отговор де. Но съм почти убеден, че ще са подковани.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2016, 21:55 
Аватар

Местожителство: Чавдар
Между другото има и термопластични зъбни протези,също така и силиконови такива.С течение на времето губят качествата си и се чупят, променят цвета си.Те имбибират течности ,но в крайна сметка не са опасни за организма.Или все още не е доказано това.Разбира се нашите силиконови уплътнители-за винарските съдове,са от много по евтин материал.Най вероятно при смяна на два-три сезона не би трябвало да дават проблем.И все пак остава да гадаем :? .

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София