Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 19:41

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2016, 22:32 
Аватар

Колега, вие дентист ли сте, или зъболекар, термопластичните или силиконови протези са склонни на имбибиция, или абсорбират, поемат, поглъщат...?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2016, 22:53 
Аватар

Местожителство: Чавдар
Зъботехник съм колега, и понеже съм наблюдавал някои материали-как се държат с времето забелязвам,че силиконовите-валпласт протези по бързо имбибират течности от термопластичните.С две думи по меките материали- по бързо губят качествата си.За това по често трябва да се заменят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2016, 23:48 
Аватар

Местожителство: Пловдив
:? Не разбирам защо казвате на VALPLAST силиконови, след като материалът няма нищо общо със силикон и точно за това са за временна употреба.
Както и да е. Въобще не ми пука колко вино ще имбибира уплътнителят ми, а колко материал ще мигрира от него във виното. И какъв материал.

Италианците пишат в описанията си -
camera d'aria, realizzata in materiale idoneo al contatto con alimenti
или
pneumatico completo di camera d’aria in plastica alimentare
(материал/пластмаса за контакт с храни)
Примерно Тосканаинокс
В английската и френската версия пише PVC. И ако наистина е еластомер на база поливинилхрорид има основания за безпокойство, защото не се допуска миграция на повече от 0,01 мг винилхлорид на 1 кг храна. Справка 22 стр. - тук.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2016, 00:21 
Аватар

Valplast е име на много стара фирма.
Емиграция, миграция, имиграция, благодарение на тъпите журналисти, тотално се объркаха като понятия.
Миграцията е периодична, т.е. грубо казано отива, но се и връща.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2016, 12:38 
Аватар

Flanker написа:
Но съм почти убеден, че ще са подковани.

Май си прав, за съжаление.
Имаме REACH - без данни няма пазар.
В същото време имаме „Guidance for monomers and polymers“ - пак на ECHA и...

Цитат:
Дори да се приеме, че в определени случаи регистрацията на мономерите ще е практически невъзможна, „Guidance for monomers and polymers“ на Европейската агенция по химикали посочва начин, по който полимерът въпреки това може да се пусне на пазара: третирането му като вещество с неизвестен или променлив състав, като продукт от сложни реакции или като биологичен материал. В този случай има възможност да бъде регистриран самият полимер по изключение като временна мярка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2016, 08:42 
Аватар

4 - та година ползвам иноксови съдове , от италианските .
Капаците си плуват върху виното и за това време не съм сменял силиконовите пръстени .
Като източа малко вино , спадам пръстена , капака си пада върху виното и плува върху него . Надувам пръстена и на 300 литровия отточвам 0,5 литра , защото се качва вино към клапана дето изпуска газовете .
Капака е леко огънат в посока към виното и борда с пръстена остава малко по- високо от течността .
Възможно е обаче и да контактува малка част от него с виното след надуване на пръстена .
Съхранявал съм по една година вино в такъв съд , като си пиех от него през това време и няма никакъв проблем със съхранението .
Много удобни съдове са това според мен .
Ако не искате виното да допира пръстена , просто източване съвсем малко от него и готово .
Минималното количество въздух , което остава над виното / говорим за мм./ не му пречи изобщо .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2016, 09:54 
Аватар

При съхранение или тиха ферментация няма контакт.
Притесненията са за потопена шапка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2016, 10:20 
Аватар

О.К. Така е . Аз не разбрах , че става въпрос за потопена шапка .
:prost: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2016, 11:04 
Аватар

Не виждам маркировка от какъв материал са. Може да не съм прав, ама ми прилича на еластомер на база ПВЦ, където е възможно да има неполимеризирал винилхлорид или да се отделя при контакта с мъстта.
Разберете, винилхлорида е силнотоксичен и канцерогенен дори и в незначителна дозировка. А е доказано, че етанола усилва канцерогенния му ефект .
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0 ... 0%B8%D0%B4
http://zdravosloven.com/portal/statii/p ... a-137.html
http://zdravosloven.com/portal/statii/p ... e-138.html

Накратко. Да държиш етанол в контакт с пластмаса е по-безопасно отколкото примерно непастьоризирано прясно мляко. Всяка среда, съдържаща микроорганизми е агресивна към повечето пластмаси.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2016, 18:58 
Аватар

Местожителство: Чавдар
Винилхлорид-поливинилхлорид,мономер който мигрира в храните и напитките ни.След като прочетох горните статии,се огледах например в маркуча за откаляване на виното.Миналата година го купих, без да се загледам какво пише на него.Просто ми хареса на външен вид -пък сега прочетох,че е предназначен за бензин и масла :motz: .Все пак като се замисля,при няколкото откалявания през сезона виното контактува доста с този материал.По магазините при нас, нямаха маркучи предназначени за храни и напитки,но в google намерих ето това http://markuchi.eu/%D0%BC%D0%B0%D1%80%D ... tiress.php.Като ф 13 идеално пасва на крана на иноксовия съд,а също и на щуцера на помпата за вино.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часова зона: Европа/София