Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 22:42

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 78 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 09:11 
Аватар

Местожителство: Пловдив / София
Не е откаляване.
Както бях писал в първият си пост, след като се регистрирах, винцето стана с ниско алкохолно съдържание.
Колегите във форума ме посъветваха да го повиша чрез добавяне на спирт с цел стабилизация и по-лесна кристализация на винената киселина при изстудяване. Вече изстудявам при -7,5градуса и ефекта е по-добър, но и изхвърлям повече ледени кристали. За всеки случай ги събирам в една туба, но си е чиста водичка и в никакъв случай вино. С две думи изстудяването и отделянето на заледената субстанция дава ефект на "концентриране" на виното, т.е. намаляване на количеството вода в него. Пак си киселее, но вече е по-плътно и става за пиене. Въпросът
ми по-точно беше трябва ли вече да сулфитирам с цел съхранение (неразвиване на микробиологични процеси в последствие), защото след такова изстудяване не вярвам да са останали много живи неща вътре, но се притеснявам да не дойдат външни бактерии (емигранти) от някъде. Тубите са пълни до горе и с тапи, но знае ли човек :roll: Моля някой да отговори все пак :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 09:29 

Местожителство: София
Можеш да сулфитираш спокойно с КМБС.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 09:59 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
g mihuev , а образуват ли се кристали на винена киселина илисе образува само лед?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 22:13 
Аватар

Не мога да кажа че ледените люспи са кисели. Може би замръзването само или предимно на винената киселина се случва в много тесен температурен диапазон, който аз за съжаление не мога да поддържам. Направо си е обикновен лед и като се стопи има вкус на разредена винена водичка с цвят на винце :lol: Все пак тази терапия свърши работа и това което отцеждам през гевгира вече е вино и става за пиене. Относно киселата жилка, аз сбърках още при гроздобера и спасение няма. Киселото обаче не личи толкова много след като отделих леда, защото се засилиха останалите винени аромати и вкусове, които "замазват" така да се каже положението с киселинността, която си остана 2,9 - 2,8 pH. Мисля да послушам Илюша и утре да сулфитирам за по-спокоен сън. Мога да предложа дегустация на който се интересува от крайния резултат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 22:26 
Аватар

Аз смятам, че винените кристали тепърва ще се отделят в новите туби. И утайки също. И заради това, ще се наложи още едно откаляване. Защото в момента колегата g mihuev не откалява. Прелива просто, като отделя кристали лед. Що го прави - ми не знам.

Но сулфитирането е важно. Може би 1/2 доза сега, другата след същинското откаляване.
Така бих направил аз.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 22:27 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Криоконцентрация :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 22:43 
Модератор
Аватар

g mihuev , въпросът ми към теб беше провокативен! :) Оказа се че наистина не си разбрал какво трябва да направиш при охлаждането... Винената киселина кристализира отчасти по стените на съда , основно пада на дъното! Тя не "замръзва" на повърхността! Това на повърхността е лед , винената киселини е на дъното.Кристалите и' наподобяват на външен вид на кристална захар. Ти наистина си направил криоконцентрация , но прецеждайки през гевгир не си задържал кристалите на винената киселина и те отново сас си там - във виното! Трябваше да се поинтересуваш малко повече какво точно трябва да направиш...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 23:00 
Аватар

Това че въпросът ти беше провокативен го разбрах веднага и за това ти отговорих съвсем точно какво правя без да скривам и замазвам нищо. На другия колега ще отговоря, че крио-концентрацията прави виното по-добро на вкус и дори само това е достатъчно за да го правя. Е, не смятам да правя асършейф разбира се, а поносимо за пиене вино. :smoker: От броя на мненията ми е видно, че Вие колеги разбирате много повече от мен. Може сега да ме посъветвате точно как и кога да отделя винената киселина. Ще бъда много благодарен на конструктивни отговори (като в "английски" форум) :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 23:08 
Модератор
Аватар

Ами трябва да я отделиш след като изкристализира! Удачен момент беше да го ниправиш когато замразявашевиното - просто трябваше да провериш дали я има на дъното и да не я изливаш обратно през гивгира. Сега вече си знаеш - охлаждаш виното , отливаш внимателно - нарича се отдекантиране , и след това ако на дъното има кристали не ги изливаш при виното. Това е. Грешки стават , важното е да се учиме.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 23:15 
Аватар

ihristov, ще трябва ли пак студ или при околна температура ще се утаят кристалите?
Че ми е малко фризерното отделение и малко си е кушия :kaffee2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 23:17 
Аватар

Благодаря msergiev, почвам от утре отново, пропуснал съм момента че са дъното :gott:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 23:28 

МММ виж не е проблем,ако си ги преливал...Даже си спомагал за по-бързото образуване на други кристали.
Практика е когато се търси изкристализиране на дадено в-во ,да се подпомага със зародишни кристали...
Когато я правя тази процедура ,специално не махам(отмивам) малките кристали от стените на тубите,а само от дъното с образувалата се утайка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2015, 23:38 
Модератор
Аватар

Има и нещо друго... Виното трябва да се охлади и да се задържи охладено за по-продължително време! Опитай първо да оставиш една бутилка в хладилника - не във фризера , а в хладилника! Нека бутилката да е изправена , след едно денонощие отлей внимателно виното и погледни на дъното. Не обръщай бутилката с дъното нагоре , просто много внимателно я излей. Ако видиш кристалите на дъното значи вече знаеш какво да правиш. Опитай на вкус , премери и Ph - ще видиш че ще има разлика. Опитай на вкус и кристалите - ще научиш много! Желая ти успех! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2015, 16:32 
Аватар

Прав си msergiev, Осени ме и мен тази мисъл снощи, че трябва да се темперира цялата туба на -5, да престои както казваш на тая температура 1 денонощие, за да се утаят кристалите и чак тогава ще ги видя. А аз съм наврял сондата в тубата :datz: и меря някъде по средата. Във фризерното пространство около нея обаче е от -12 до -18 градуса. И става така че, вътре в средата на течността, където си меря, когато е -5, -6 градуса, то периферията и дъното са на много по-ниска температура и вече са покрити с ледени слюди. Слагам сега нова доза в криогенната камера, после ще темперирам и ще споделя мнение. Може би вече съм се отместил от темата за ямкф, ако е проблем може да продължим дискусията в по-подходяща тема където кажат уважаемите съ-форумци.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2015, 16:15 
Аватар

Вчера откалих виното след бистрене с бентонит и напълних едно добро 150 литрово дъбово буре за отлежаване и ми остана около стоткна литра които напълних в бутилки от м.в.
Имам на разположение свободен фрозер и мисля две три туби да ги задържам по 4/5 часа на ден за около седмица и в последствие да откаля за да получа вино за текуща консумация.
Колебая се така ли да постъпя или да оставя виното до замръзване и тогава да го отделя

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 78 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София