Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 18:29

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 78 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Дек 2015, 10:21 
Аватар

msergiev, чакай бре човече, що така нервно рано-рано... :)
За винената - добре, вече прочетох в темата и разбрах, че кристализира на дъното.
А за необходимостта от равномерна температура - никой не ми го е внушил, просто реших че при сегашните високи средноденонощни амплитуди в температурата, не е много добре да замръзва и размръзва постоянно. За това е и външната изолация - да се минимализират разликите. Просто логични /според мен ;) / съждения и ако не са правилни, моля да ме поправите в нормален тон. Такъв, какъвто съм използвал винаги в общуването си тук. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2015, 10:38 
Аватар

msergiev написа:
За да кристализира винената киселина не е необходимо виното да замръзва !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Да,така е! Разтворимостта на винената киселина във вода при нула градуса и десет градуса е една и съща,а тази на калиевия тартарат е много близка! Затова в този етап на виното му е необходим покой!Винената киселина ще се отдели/предимно на дъното/,освен ако някой не реши да си кипне виното на котлон!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2015, 10:45 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Итев , :) как ще замръзне ако съдът е изолиран - нали така ще затрудниш охлаждането му?! Кой ти каза че изобщо трябва да замръзне? Кой ти каза че ако замръзне е проблем ако в топлите часове се размрази , а през нощта отново замръзне?! Откъде го измислихте че винената киселина изкристализира само ако виното замръзне?! Много въпроси имам , ама не ми е нервно - забавно ми е ! :D Защото някой като направи грешка и му се обясни къде е сгрешил , в следващото мнение същата грешка се повтаря... от някой друг , дето не си е направил да прочете новите мнения , а е прочел само последното от темата...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2015, 11:00 
Аватар

Еее :) - не съм казал, че охлаждането трябва да стане веднага и бързо, както и че трябва да замръзва виното... При липса на нагряващ елемент в него, в един момент температурата на виното ще се изравни с околната температура, дори при налична изолация, нали? Пак казвам - струва ми се логично температурата да е постоянно ниска, да няма скокове и спадове. Не държа непременно да съм прав. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2015, 11:15 
Модератор
Аватар

И да държиш , и да не държиш - не си прав. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2015, 11:22 

Местожителство: София
Вижте,при условие,че замръзва(ако го правите) сравнително бързо-в рамките на 8-12 часа,ами направете така,че да се размразява възможно най-бавно...Завийте с изолация,одеяла...нека се размрази напълно и темперира в рамките на 2-3 дена.При условия ,че ще са консумира в рамките на 1-3 години не е проблем няколкократното му замразяване.
Кристали могат...и се отделят и по стените на съда.
Аз лично след първото охлаждане махам утайката...след това 2-3 пъти само охлаждам-тъй като държа да има кристали ...Така се способства по-лесно образуването на нови кристали...способа е на т.нар. кристални зародиши.
Принципно е най-добре виното да се задържи при -7гр за червените и -5 белите...така са на границата на замръзване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2015, 11:26 
Модератор
Аватар

Тъкмо си мислех че това за кристалите , кристализацията и кристалните зародиши се учеше в средното образование . Да неби само аз да съм завършил средно?! Грешка - явно и Илюшата е завършил! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2015, 11:44 
Аватар

msergiev написа:
Тъкмо си мислех че това за кристалите , кристализацията и кристалните зародиши се учеше в средното образование . Да неби само аз да съм завършил средно?! Грешка - явно и Илюшата е завършил! :)

Знаеш ли,не е задължително да имаш средно за да направиш добро вино-при наличието на голямото количество информация в този форум!Нужно е само да можеш да четеш!За съжаление една част от колегите не могат/или не искат /да четат!И задават въпроси от рода на"Илия с колко да сулфитирам: 100гр КМБС на 100кг"?.Сякаш всяка втора тема не започва с думите "Сулфитирах с 12гр КМБС на 100кг!Всъщност Илия е споменал за кристалните зародиши/дали не е в тази тема?/,но много малко колеги са си направили труда да го прочетат :buch: !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2015, 14:11 
Модератор
Аватар

Предлагам Админът да отдели от темата за ЯМКФ всичко , написано за бистренето със студ . Нжна е нова тема : Бистрене със студ. Моля , прочетете това - http://www.gradinar.net/2082-Zimniyat-s ... -na-vinoto

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2015, 14:39 
Аватар

Подкрепям! :thumbs1:
Това всичкото - за бистренето със студ на младо вино, си плаче за отделна тема, която ще бъде важна за доста хора.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2015, 22:38 
Аватар

И сега кво правим?
В темата от линка на Сергей (на Гадинар за студа) пише, че червено вино което е замразявано се уплатнява , но ВЛОШАВА вкусовоте си качества!
А ние си говориме за некакви си там винени кристали....
И сега да се замръзява или да не се замръзява....?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2015, 23:04 

Нищо не влошава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2015, 23:11 
Модератор
Аватар

Илюша , то и яз се уудих на твърдението за влошаване на вкуса , ама като не съм ссигурен дали е така не посмях да коментирам - просто цитирах. Надявах се да се включиш - все пак ти четеш учебници , а не само интернет писания , които и каквито всеки от нас може да си напише съвсем безотговорно... Това което искам да подчертая е , че бистрене със ст1д е процес който е свързан с продължително подлагане на ниски температури.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2015, 01:13 
Аватар

Привет колеги,
при второто откаляване на 140 литра червено вино отделих около 6 л утайка и я налях в 3 2-литровки от кола. Идеята ми беше да я бухна при дюлевата джибра за дестилация, но в казана не остана място и я оставих на верандата. Преди малко кучетата вилняха навън и бутнаха една от бутилките, та се сетих за тях след близо 2 седмици. Утайката е паднала на дъното и има пласт от 5-6 см, а нагоре - вино. Сипах си половин чаша за дегустация и останах много приятно изненадан от отличните цвят и вкус. Утре ще сравня с виното в бидона (стои в мазето на 12 градуса), но имам чувството, че на този етап оценката ще бъде в полза на "утайката". Възможно ли е това, или заради късния час е по-добре да си лягам?

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2015, 08:51 
Аватар

:? Аааа в 1.13 такива дегустации и писания, по-добре в леглото! Ами на терасата е по студено, отделила се е вин к-на и затова ви ното е по - добро :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 78 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София