Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 05:39

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 78 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Дек 2015, 09:16 

Местожителство: София
Stranger написа:
Възможно ли е това,

Поздрави!

В общи линии винаги е така...част от утайките носят добри аромати.Поради тази причина някои вина се оставят да отлежат върху утайка-но не разбирайте онази грубата,а фина утайка образувала се след 1-2 откалявания...по преценка на технолога.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2015, 12:26 

Така е. Причината е в автолизата на дрождите които спомагат за по-плътен вкус на вината и предават определена сладост без да има остатъчни захари. От друга страна е малко коварно защото ако има дори и лека редукция или проблем от ферментацията, то всичко се прехвърля директно във виното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2015, 20:28 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Даже си е доста коварно, особено ако виното не се следи достатъчно. Това си е малко по-сложна гимнастика.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Дек 2015, 09:45 

Крайната фаза от обработката с изстудяване. 100% мускат (вино) - 2015.

Прикачени файлове:
PICT0102.JPG

(това най в дясно е димятова ракия де...)

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2016, 12:49 
Аватар

Здравейте!
Следя темата с интерес и съм сложил 2 туби (червено вино) от минерална вода с обем от по 10 л. на температура около -7 градуса.
Целта ми е намаляване на киселинността на виното, но вече трета седмица не се наблюдава кристализация, а и промяна във вкуса не се забелязва (ако я има поне аз не я усещам).
Виното е правено от не съвсем узряло грозде.
Вдъхнових се да пробвам метода след като баща ми се прибра от лов (беше си носил от гореспоменатото вино в пластмасово шише) и по стените на шишето имаше доста голямо количество отложени кристали, които бяха кисели на вкус.
Въпросът ми е дали въобще този метод е подходящ за намаляване на киселинността и ако да как мога да предизвикам отделянето/отлагането на кристали?
Благодаря ви предварително!
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2016, 23:48 
Аватар

Преточва ли го от един съд в друг?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2016, 10:17 
Аватар

Малко закъснял, на да кажа и аз моя опит по темата. Тъй като нямах възможност /липса на подходящ фризер/ да изстудявам на минусови температури четох разни писания по чужди форуми и там пишеха, ако студа не е достатъчен да се увеличи времето. И така заложих 10 литрови шишета от минерална вода изправени в хладилник, който надух до най-ниската температура, без да се отваря изобщо. Правих опити през 10-тина дни. Държах около месец. При всяка проба откалявах виното, въпреки че кристали не се наблюдаваха. Въпреки това аз оставях един пръст от винцето на всяка бутилка /вероятно с частична финна утайка/, която преливах в отделна бутилка. Като резултат не успях да постигна промяна в PH стойностите на виното, но ... има осезателна промяна във вкуса на виното в положителна посока. Леко киселата жилка в едногодишно червено вино не се усеща вече така отчетливо. Тялото ми се струва по-загладено.
Замразяването не е етап от "откиселяването". Аз не съм му фен. Ако оставим настрана въпроса с влошаване качеството на виното /много обширна е тамата/ се наблюдава ефекта на "концентирано вино". Ако по този начин ще си подобряваме вината, не сме обърнали взор в правилната посока. Виж бистренето чрез студ е един много ефективен, естествен и в домашни условия чудесен метод за финно "тунинговане" на вината, които правим.
Ако и това бистрене не помогне остава калиевия бикарбонат /KHCO3/, но и там възможностите са ограничени.
За себе си съм стигнал до заключението, че тези проблеми обикновено възникват от неправилно протичане на ЯМКФ. Вече ми се случва няколко пъти да закъснявам с посяването на бактериите или с падането на околната температурата в помещение /под 15С/ по-скоро, което намалява значително възможността за протичане на млечнокиселата ферментация. След това вече започват сагите с откиселяването.
Между другото и бистренето с бентонит на червените вина се отразява в положителна посока /към заобляне на вкуса/, поне при мен се случва така.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2016, 10:47 

Бентонита има алкален характер...та нормално е да пада киселинноста с ползването му.
При замразяване на вината...миии въобще не влияе на вкуса в рамките на годината,камо ли да го влошава...има теории ,че с времето ще старее по неприемлив начин.
Никой в темата не говори за махане на част от замръзналата вода на виното и концентрирането му.
Основното в метода на замразяването е възможно по-бавното му размразяване.
За да почне интензивно отделяне на кристали,първо е необходимо по груба повърхност за залавянето му-10л тубисамо при охлаждане не са опция).Второ е необходимо темп да падне под 4градуса-там процесите и на бистрене и кристализация стават по-интензивни...но това при вина с алкохол около 12-13%алк...При вина 13-14,5% ,че и на горе тези температури са доста по ниски.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2016, 16:13 
Аватар

Ами това, което четох в първите постове си е чиста концентрация - махат леда, който се образува и се хвалят колегите, че виното се уплътнява и става по-гъсто и ph-то също расте, което е нормално. Но може би ти имаш предвид, че като се замрази и се размрази достатъчно бавно, тогава остават винените кристали, от които искаме да се отървем без да намаляваме водното съдържание на виното чрез хвърляне на леда. До този етап не съм достигнал, но благодаря и за другите съвети, ще опитам. Тъкмо идват студове :). Наздраве.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2016, 21:38 
Аватар

Привет, същото положение заради зелено грозде. В началото беше доста кисело, но с времето на студено се позаглади малко така да се каже.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2016, 12:43 
Аватар

Аз бистря от няколко години по следния начин :следя прогнозата за времето и когато дават -8,9,10 градуса го оставям на открито за около 24 часа в 10л туби.За това време не успява да замръзне,но се образуват кристали по стените на съдовете и вкусът се променя към по-добър.Не съм мерил Ph.Правил съм опити и с бяло,и с червено вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2016, 22:06 
Аватар

Местожителство: Плевен
Вино не правя,но сега изкарах едно шише със зелева чорба,да мръзне и да се бистри.
Като чета,има ефект за виното,що да няма и за чорбата,ферментирали сокове :nixweiss: :)
В Плевен вали яко,да го Ева,но не е много студено.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2016, 12:25 
Аватар

Здравейте!

Много благодаря за препоръките!
Един конкретен въпрос към ilu6a: възможно ли е да използвам дъсчица (акациева например) като по груб материал за образуване на кристали?

А към djza: преточих виното от едната туба в друга (без утайките) и пак няма (осезаема) промяна във вкуса
И едно уточнение- температурата е минус 7 градуса по Целзий.

А студа като метод за бистрене- по този въпрос нямам никакви забележки от гледна точка на бистротата.

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2016, 13:20 

Можеш да пробваш с дъската стига да си убеден ,че няма да предаде някакъв вкус на виното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2016, 17:24 
Аватар

Благодаря, ilu6a!

Довечера ще "назнача" една дъска и след няколко дни ще пиша за резултата!

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 78 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София