Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 19:09

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Дек 2015, 23:02 
Аватар

Виното ми вървеше супер, мерло и каберне. Много добре вървеше, но около две седмици тихата просто спря. Чудих се какво да правя и сложих малко активатор, леко разбърках и чаках една седмица. Сега нещо ми се струва, че вкусът е станал по-гаден, като има леко усещане все едно съм пил газирано. Да сулфитирам ли, да претаквам ли, да слагам бензоат лу? Кво да правя?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2015, 23:58 

Местожителство: София
Не ти се разбира какво питаш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2015, 00:01 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Скоро ще започнат да слагат и нафталин...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2015, 07:48 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
time2burn написа:
Виното ми вървеше супер, мерло и каберне. Много добре вървеше, но около две седмици тихата просто спря. Чудих се какво да правя и сложих малко активатор, леко разбърках и чаках една седмица. Сега нещо ми се струва, че вкусът е станал по-гаден, като има леко усещане все едно съм пил газирано. Да сулфитирам ли, да претаквам ли, да слагам бензоат лу? Кво да правя?

Грешка-трябваше да питаш преди активатора,за какво си го бухнал този активатор,с каква цел?,за да може да продължи "тихата" ли ?!!!?
Сега освен да го претакаш друго не виждам. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2015, 08:38 
Аватар

Вчера сулфитирах. Ще го претаквам тези дни и ще откаля втори път. Този бентонит как се слага и има ли смисъл от него? От къде в Софоя се купува? Да слагам ли нещо друго, за да подобри вкуса? Моля някой да помогне. Ако има колега от София, бих му донесъл да го опита и да каже мнение. Поздрави.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2015, 16:44 
Аватар

Не съм се изразил с първия пост правилно. Направих вино за сефте. Вървеше страхотно, на седмия ден го извадих от майката и затворих на воден клапан за тиха ферментация. След около месец го откалих на хубаво време, наливах да хване кислород върху дъбова дъска. Сле ддва дена избистри и стана невероятно, с прерасен вкус, цвят и аромат. В последствие застудя, ферментацията спря и ми се стори, че леко губи плодовия вкус и започва да става леко неприятно, взех че добавих малко активатор, за да може евентуално ферментацията да продължи. След седмица опитах - станало още по - гадно. Веднага сулфитирах /онзи ден/, сега ми казвайте какво да правя. Да го откалявам пак ли, бентонит ли да слагам, бензоат ли, какво да прибавям за да стабилизирам вкуса и да го съхраня да изкара поне до февруари, когато ще съм го изпил.
Количеството беше 120 литра след първото откаляване, сега да е около 90 литра. Пак е на водна тапа, но отгоре в бидона има около педя въздух /от виното до капака/.
Моля за съвети,

Поздрави,

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2015, 02:22 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
По горе са ти казали,какво да правиш....претакане след месец
Не слагай нищо...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2015, 03:17 
Аватар

И не прекалявай с претакането. От горчив опит го казвам. Не разбирам нещо, как разбра че тихата ферментация е прекъснала? Колко дълго продължи бурната ферментация? От прочетеното и дочутото от тук от там, съм останал с убеждението че по време на тихата ферментация виното трябва да се остави в покой, дегустиране чат пат ако имаш кранче или канелка и само ако усетиш нещо нередно във вкуса, търсиш помощ. Откаляване само след като виното се избистри, което е признак за приключена тиха ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2015, 09:56 

Откалява се при образувала се видима утайка...при това незабавно.Претакането на етап толкова младо вино не само ,че не е проблем ,ами е и полезно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2015, 13:18 
Аватар

Аз не разбрах как е спряла ферментацията след повече от месец :explode: ?
Каква ферментация искаш да има? То виното ти е готово за пиене. :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2015, 13:57 

E ти пък...готово за пиене...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2015, 18:21 
Аватар

Аз понеже съм сиромах човек и си нямам нито къща ,нито вила със мазенце, изба ,таван и т.н. , където да га сложа в буренце. :datz: А живея в панелка в София и като мине бурната ферментация за една седмица го вадя за тиха още 3-4 седмици и го почвам :zauf2: Жената вече ми свикна всяка есен да има бидони в банята :dance: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2015, 19:53 
Аватар

biohazard написа:
Аз понеже съм сиромах човек и си нямам нито къща ,нито вила със мазенце, изба ,таван и т.н. , където да га сложа в буренце. :datz: А живея в панелка в София и като мине бурната ферментация за една седмица го вадя за тиха още 3-4 седмици и го почвам :zauf2: Жената вече ми свикна всяка есен да има бидони в банята :dance: .

И аз живея в панелка,но си имам мазенце!Ти що нямаш?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Дек 2015, 15:11 
Аватар

ЗдравейтИ!
Честита коледа на всички маняци. Да сте живи и здрави.
Реших да ползвам темата на колегата,че при мен също настъпват промени във виното.
Започна леко да се газира или поне така ми се струва и реших да дестшам преди да е станало късно. Не съм използвал никаква химия при направата му и беше идеално първите 50-60 литра, не ми се иска останалите 20-30 л да станат зян. Реших да сулфатирам с калиев метабисулфит.
От прочетеното във форума "изчислих" , че трябва да сложа по-малко от грам на литър.
Да кажем 8гр на 10л .
Вярно ли съм смятал?
Ако НЕ ,колко трябва да сложа и колко време след това ще трябва да чакат(бащата и жената)преди да го допият :motz: :smoker:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Дек 2015, 16:14 
Аватар

Местожителство: Варна
8 гр КМБС на 100 литра вино, не на 10

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София