Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 20:30

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Потопена шапка
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2009, 12:05 

Местожителство: Казанлък
Коеги здравейте,
форума е супер.Интересуваме следния проблем:
Тази година реших да направя червено вино от Мерло (правя от 5 години) с потопен
капак ,за да е процеса анаеробен.Забелязах обаче че превира по-бавно от колкото
друга година когато не съм слагал капак.Виното го правя в съд от нерж.стомана и съм сложил дървен капак ,който е покрит с мъст около 10 см.Ферментацията тръгна на 2-3 ден и на 10-я ден измервам 8% захар.Без капак на 7-я ден измервам 0%.
Въпроса ми е нормално ли е да източа виното сега и да си преври без чепките или да почакам да преври и тогава да точа.Опасявам се да не стане много таниниово.
Заложил съм мъст 25% която с вода съм коригирал точно 23%.Не съм отделял чепките.
Ще съм благодарен за Ваши мнения.
Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2009, 16:27 

ами не виждам какво те претеснява...бавната ферментация е предпоставка за по добро качество,за къде бързаш ;) след петият ден е добре да се пресова и да се полага за тиха ферментация. само защо те е домързяло да го ронкаш...само малко ме претесняват тези 25% с какво ги мериш и при каква температура,но 23% за домашни условия е добре. вадиго ,спазвай температура на маста 20, 23 градуса и всичко ще е ок

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2009, 09:06 

Благодаря за отговора.Гроздето ми го докараха от най-южните райони и затова е с висока захарност.Извадих го от джибрите и температурата е 25 градуса.Помещението е правено с изолация специално за случая.Сега майката му е чакането.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2009, 16:37 

потвърждавам. и аз взех мерло от най-южните райони и захаромера изкочи до разширението. предполагам 27градуса. аз също работя с потопена шапка, но го аерирам 1-2 пъти в началото. тази година завря усилено на вторият ден, а на третия захарността ми беше точно 25градуса. аз обичам по-силно вино и затова оставям чепките за 2-3дни, а после изваждам около половината само.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2009, 21:29 
Аватар

Местожителство: Varna
mineff по принцип както пише в книгите, в първите дни на залагане на джибрата е необходим кислород за да се размножат дрождите, при твоя случаи е трябвало поне три дена да претакаш шарата. Когато шапката не е потопена, се бърка сутрин и вечер, така значи поне десетина часа дрождите си взаимодействат с кислорода и се размножават, при разбъркването те навлизат в шарата и така имаш по голямо количество дрожди и те преработват по бързо захарта. Също така температурата на материала при червеното грозде трябва да е 23-25 гр. така че през вечерта тя може да е спаднала и за това да се е забавила ферментацията.
Направо съоражението ти е професионално ЕВАЛА :2thumbs:

Последна промяна petiomalchev на 06 Окт 2009, 21:40, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2009, 21:35 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
hvdragon написа:
потвърждавам. и аз взех мерло от най-южните райони и захаромера изкочи до разширението. предполагам 27градуса. аз също работя с потопена шапка, но го аерирам 1-2 пъти в началото. тази година завря усилено на вторият ден, а на третия захарността ми беше точно 25градуса. аз обичам по-силно вино и затова оставям чепките за 2-3дни, а после изваждам около половината само.

Но има опасност да не преври напълно,да сладни.Имай го пред вид. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2009, 09:00 

Здравейте,снощи ходих да го видя - ври нормално , захарност 5%.Мисля че няма да има проблем,ще информирам допълнително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2010, 15:25 

Здравейте,тази година реших да поправя грешките и направих следното:
Съдът го изолирах с 5 см минерална вата с фолио,монтирах цифров термометър на корпуса.Гроздето(Мерло от Любимец) пристигна на захар 23.4 (мерено с ареометър-Полски).Гроздето мина през роначката ,но този път реших да го пробвам със сухи дрожди.Купих дрожди произведени от "Ванков 2004" ООД,спазих рецептата и .....след 6 часа ....малееее.Температурата на мъстта е 26 оC ври много силно.Шапката е потопена и е аерирано след слагане на дрождите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2010, 16:25 

Местожителство: София
колко килограма са в съда?
Ако са повече от 100-150кг има голяма вероятност да се покачи доста температурата!
не бива да надминава 33-35гр...аз бих те посъветвал още на 28-30 да охлаждаш по-малко.
Аз съм сложил в един бидон около 210 чисто ...та вече охлаждах...
Не случайно големите винификатори имат охлаждаща система.
Моето е каберне от Ивайловградско...24 захарност...измерено с рефрактометър.
Бялото вече е в бъчвата с воден клапан)))

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2010, 16:45 

В съда са 800 кг.Това за температурата съм го чел и съм предвидил,не съм изолирал дъното и мога да конпенсирам с капака.Ако много се качи температурата има възможност да сваля половината вата или цялата - отнема ми 5-10 мин.Късно се сетих да сложа една тръба по корпуса на съда и да пускам вода.Имам сондаж и тече 11 оC без лимит в дебита.Това го замислям за другата година и ще пробвам процеса настойване(мацерация).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2010, 21:37 

Тази година ,както и предишната този процес го извърших със замръзнали 5 броя 11литрови пл.бутилки...които подменях на 12 часа.
Цялата процедура заедно с подгряването ,за посяване на дрождите,отне около 44 часа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2010, 09:09 

Прави бяхте за температурата.Вчера вечер температурата беше 28-29 oC.Свалих минералната вата и охладих помещението до 15 ,днес всичко е ок - температурата е 25,захар - 15.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2010, 09:16 

супер-навреме си реагирал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2010, 14:32 

Днес е ден седми - захарност 1% (относително по захаромера),отличен аромат и вкус.Тази вечер ще извадя само виното и слагам на воден клапан.Всичко изглежда перферктно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2010, 14:41 

Браво,супер...аз тази работа я свърших в неделя.....)))

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София