Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 17:13

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2009, 23:02 

Здравейте,

предполагам, че няколко встъпителни думи няма да бъдат излишни, тъй като съм нов във форума Ви.
Преди няколко седмици ми беше подарена добре разработена каца за вино около 300л., която беше с благонадеждна автобиография, имайки впредвид че лично съм пил вино в чието правене е участвала. Впредвид споменатите факти намерих за необходимо да се включа в тазгодишното производство на домашно вино. За целта закиснах и почистих кацата по всички правила, които са описани и закупих общо количество 322 кг(приблизително по 100 кг мерло,каберне и памид и 30 поморийска шевка). След смачкването му премахнах почти всички чепки и добавих препоръчителната доза серниста киселина. След бурната ферментация източих виното и залях джибрите с разтвор от захар и вода, който отговаря на източеното вино(25% захарност) . Добавих също така 10 пакетчета лимонена киселина(лимонтузу). При измерване на захарността със захаромера, който бях използвал при предишните процедури и съм сигурен, че отчита сравнително вярно, имам показание от 10 % захарност на мъста. Възможно ли е това да се дължи на внесената киселина или захарта не е нещо наред? Или пък нещо захаромерът се е скапал. Може би трябва да си купя друг и да проверя с него? Сигурен съм за количеството на захарния сироп, който добавих. Благодаря предварително за помощта и съветите! Успехи и наздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2009, 10:35 

Местожителство: Казанлък
Защо не ни кажеш колко захар и колко вода си сложил ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2009, 21:55 

Здравейте!
:2thumbs: 170 литра вода и 42 кг захар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2009, 21:21 
Аватар

Местожителство: Varna
Много добре си направил piipak колкото си источил толкова си добавил, и показанията на захаромера ти са вярни /170/42=4 при захар вода 1/4 захарноста е 19-20%/ така че ти като си сложил в 150л. джибра с захарност 0%, 200л. захарен сироп 20% е нормално след разбъркване да ти даде 10% загхарност :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2009, 21:54 

Благодаря ти, че разсея съмненията ми petiomalchev. Прочитайки поста, който си пуснал във връзка с въпросът ми въздъхвам с облекчение. Въпреки, че много внимателно проучих въпроса, основно тук в сайта и въпреки убедеността ми, че направих всичко както трябва ме гризеше съмнение. Поздравления за аналитичният ти подход към разискваните въпроси. Признавам, че си един от фаворитите ми и прочетох с интерес мненията ти. Успех! Ще докладвам за резултатите.
Наздраве:) :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2009, 23:00 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
piipak написа:
Благодаря ти, че разсея съмненията ми petiomalchev. Прочитайки поста, който си пуснал във връзка с въпросът ми въздъхвам с облекчение. Въпреки, че много внимателно проучих въпроса, основно тук в сайта и въпреки убедеността ми, че направих всичко както трябва ме гризеше съмнение. Поздравления за аналитичният ти подход към разискваните въпроси. Признавам, че си един от фаворитите ми и прочетох с интерес мненията ти. Успех! Ще докладвам за резултатите.
Наздраве:) :prost:

Мога още от сега да ти кажа за резултата ,но тъй като не харесвам винари с второ,трето и т.н. вино ,ще си мълча. :!:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2009, 13:57 

Местожителство: Казанлък
Относно поста на petiomalchev не стана ясно как джибра с 0% (джибрата е твърдо вещество от люспи семки....) се разтвори в захарния разтвор ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2009, 17:28 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Най вероятно е джибрите да не са изстискани изцедени до край останалото в тях вино да е снижило показанията.
Друг момент е как е взета пробата и дали е било разбъркано добре.
Ако захарта е разтворена напълно няма проблем,но ако не е ще падне на дъното и трудно ще протече ферментацията.
Предлагам опит да се направи захарен сироп със същата концентрация и да се измери,след това да се добави към него 1/10 от неговото количество от виното (то може би не е още вино) и пак да се измери.Ако се получат сходни резултати това е причината.
Добавените 10 пакетчета лимонена киселина ме навеждат на мисълта че това е за ракия а не за вино защото ми се струва че ще е доста кисело за вино :skeptisch: .
Наздраве на всички! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2009, 21:51 

В действителност материала е планиран за варене на ракия. Но нищо не пречи да го опитаме преди това ;) Ако го бива ще мисля за трето вино. За първи път слагам лимонена киселина, въпреки че правя тази процедура вече 7-8 години. За първи път добавих и винени дрожди от Vitilevure BC(само си позволих волността да намаля препоръчваната от производителят доза, сложих три пъти по-малка, тъй като миризмата на дрождите подозрително ми напомни на хлебна мая). Бях повлиян от някои мнения прочетени във форума и реших да опитам. Много ми се иска да вярвам, че не съм сгрешил, но каквото и да се получи като резултат ще ми донесе ценен опит, тъй като нямам намерение да спирам.
В момента вземаме проба и трябва да споделя, че има много благоприятни предпоставки виното да се получи.
Тъй като нямам буре, а кризата отвори дупки в бюджета и едва ли ще се сдобия, възнамерявам да използвам идеята на petiomalchev за псевдо-буре. Летвичките от сърцевината от бук са почти готови и скоро ще ги добавя в дамаджаните където кандидат-виното си почива, заустено във вода.
Благодаря Ви за мненията и успех!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часова зона: Европа/София