Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 02:54

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Окт 2009, 22:01 
Аватар

Местожителство: Varna
Тази година за първи път вземам грозди ракацители, взех го на 2.10.2009г. източих веднага шарата в бидон на другата сутрин доточих и сложих серниста киселина. материала в бурето завря чак днес сутринта 6.10.2009г. Източил съм 90 кг шара, в джибрат добавих 15 кг. захар и 60 л. вода, на втория ден след източването, ври много добре. Въпросът ми е към тези който са правили вино и ракия от такова грозде, аромата на шаряата и джибтата когато не ферментираха беше на пчелен мед /не мирише като другото грозде/ когато завря бурно джибрата взе да удря на минерална вода, че питам това нормално ли е за сорта :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2009, 22:35 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
petiomalchev написа:
Тази година за първи път вземам грозди ракацители, взех го на 2.10.2009г. източих веднага шарата в бидон на другата сутрин доточих и сложих серниста киселина. материала в бурето завря чак днес сутринта 6.10.2009г. Източил съм 90 кг шара, в джибрат добавих 15 кг. захар и 60 л. вода, на втория ден след източването, ври много добре. Въпросът ми е към тези който са правили вино и ракия от такова грозде, аромата на шаряата и джибтата когато не ферментираха беше на пчелен мед /не мирише като другото грозде/ когато завря бурно джибрата взе да удря на минерална вода, че питам това нормално ли е за сорта :?

Не съм правил вино от чисто ркацители,1/1 със мускат го правя и е много добро.
Трябвало е след като си сулфитирал,да не го чакаш,а да му сложиш дрожди(след 15-18часа).
Аромата тепърва предстои да се изменя както при всички вина. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2009, 23:56 
Аватар

Значи преди да го прелея в бурето сложих дрожди, те трябва да се сладат наи малко 2 часа след сулфатицирането аз ги сложих 10-12 часа след това.
Бащами прави вино от карловски мискет /прилича на памида/ и от хамбургски мискет, неговите джибри си миришат на грозде а моите удрят малко на минерална вода.
Не ми е проблема че тръгна късно да ферментира моето вино , защото на баща ми хем стоя 4-5 дни в джибрата и тръгна да ферментира здраво в бурето на 5-6 ден, а ме интересува за характерноста на аромата на ракацителито, защото още като го точих миризмата му беше различна, когато гроздето е цяло не се различава от другите винени сортове.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2009, 13:44 
Аватар

Аромата на ркацители(много слаб),не можеш да го сравняваш с мискетови и мускатови аромати,то е все едно да сравняваш вода и одеколон(е не баш толкова).
Поздрави :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2009, 14:00 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Може би откъм аромат ркацители не е най-добрия сорт за вино, но пък от него правят най-добрите коняци :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2009, 23:05 
Аватар

SiteAdmin написа:
Може би откъм аромат ркацители не е най-добрия сорт за вино, но пък от него правят най-добрите коняци :prost:

Коняци или вермути? :) :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2009, 23:19 
Администратор
Аватар

Виж: :)

viewtopic.php?p=176#p176

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2009, 12:08 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Пил съм ракия от ркацители.Най-хубавата ракия ,която съм пил. Беше от вино което не успяло да преври. Имаше вид на 10 годишна,а беше на няколко дни.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2009, 23:09 

petiomalchev написа:
когато завря бурно джибрата взе да удря на минерална вода, че питам това нормално ли е за сорта :?

Имаш предвид миризма на минерална вода с високо сярно съдържание ли ?(миризма на п....я :) )Доколкото съм се срещал с такъв проблем в дебелите книги пише да не се слага серниста киселина никога при вече започнала ферментация защото се отделя газ серводород,а той знаеш вече как мирише.За това е най добре да се сулфитира веднага вече смачканата гроздова каша или източена мъст, а след това да се правят други мероприятия,като измерване на захарност,корекция и т.н,а не да го правиш всичко това на другия ден защото гроздето ,ако се превозва в найлонови чували например и времето е топло,отцедилата се шира от тежеста започва да ферментира доста преди смачкването на гроздето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2009, 22:56 
Аватар

Джибрата миналата седмица я сварих на ракия стана прилична. Тази миризма изчезна след приключване на бурната ферментация. В джибрата не съм слагал серниста киселина. А виното още бълбука.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часова зона: Европа/София