Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 00:44

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2016, 10:04 
Аватар

Здравейте,

тази година за втори път в живота ще се опитам да направя БЯЛО вино. При първият опит преди 2 години стана супер (благодарение на инфото тук а и късмет на начинаещия, може би :) )

Питането ми е за идеи как по ефективно без преса мога да пресовам и източа шарата ден след смилането?
Миналия път практикувах 2 дни след смилането - накланяне на бидона и източване в кофи на самотек почти цял ден (докато стигна до няколко капки на минута), но подозирам че има разхищение на материал :(

Някакви други идеи и предложения ? / за протокола - гроздето ще е мускат 350-400кг, до довечера ще е обрано и доставено до мазето :)

Благодаря предварително

п.с. и още един въпрос, за да не отварям нова тема: какво ви е мнението за сорт "Памид"? Би ли станало хубаво бяло вино или розе от него ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2016, 10:33 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Има няколко варианта, но имай предвид, че няма как без "разхищение на материал" защото ако изстискаш всичко до сухи люспи, после много трудно ще се бистри виното.
- мачкане без отделяне на чепки, за да използваш чепките като дренаж в бидоните (трябва да има кранове отдолу)
- мелене с отделяне на чепките и отточване в съдове с кранове и дрениращи приспособления. Бавно става и остава доста сок и при двата начина.
- напоследък практикувам следното. Още след смилането и отделянето на чепките, сипвам 2-3 кофи в пресата. Много бързо се оттича. Може и лекичко да се натисне, но без винта, само на ръка - за още по-бързо. Но не е задължително да натискаш, особено ако ще използваш джибрата за ракия.

От памида става т. нар трапезно вино, без особени претенции, но пивко. Памидът е с по-висока захарност от муската. От муската става ароматно вино, но без тяло/ плътност. Купаж от двете може и да стане по-добре.

Друг важен момент е колко аромат искаш да извлечеш, т.е. колко време сокът ще стои с люспите, дали ще използваш ензими и т.н. При тези заигравки има риск да тръгне неконтролирана ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2016, 10:47 
Аватар

Здравей бай Танас,

Пак да уточня, че нямам преса и практикувах по същия начин описан от теб в точка 1: мачкане с чепките във високи бидони с канелки отдолу и след това източване, но ми отне цял ден и пак остава много сок. След няколко дни се събират на дъното нови няколко литра, но не ми се рискува да ги добавям (за ракия няма време и джибрата ще я изхвърлям или дарявам директно), затова се чудех за някой тарикатлък, но явно пак така ще я карам.

Относо престоя с "майката" мисля поне няколко дни да престоят (не казвам че ги харесвам, но тук по Влашко се харесват по силни/кисели/танинести вина , червените си стоят с майката целогодишно и след това задължително се пият с лимонада :) :) , затова и съм зарязал червените и минавам на производство само на бяло :) ) Иначе ще/ползвам дрожди за бялото вино.

Относно идеята за смесване на Мускат с Памид: звучи интересно и бих опитал, Но: Муската се бере днес (по миналата година беше на 1ви Септевмри), а Памида ще започне да се бере след 7-10 дни (поне при моя "доставчик" - с.Винарово/Видинско).
Как ще могат да се смесят ако при Муската вече е минала бурна ферментация, а Памида тъкмо ще пристигне? Ако ще ферментират отделно на кой етап и как точно е добре да се смесят ??

Последна промяна zlobil81 на 09 Сеп 2016, 10:54, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2016, 10:54 

Местожителство: София
Мрежа за топлоизолация армираща...Захващаш я с ринга на бидона и прецеждаш.Като се съберат люспи,махаш ринга и правиш вързоп от мрежата и така изстискваш колкото можеш...и пак я връщаш на бидона.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2016, 10:57 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Мисля, че не е проблем да се смесят и готови вина.
Грехота е да се изхвърля мускатова джибра.
Има евтини преси 70-80 лв за да пресоваш ако наистина изхвърляш джибрата :cry:

Да, и с мрежа става ако нямаш преса...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2016, 21:34 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Зарадвай жената с една нова пералня,а старата по предназначение. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2016, 09:06 
Аватар

Някой пробвал ли е това?

http://nemski-centar.com/elektrouredi/d ... r-fg-20-07
http://nemski-centar.com/sokoiztiskvach ... ure-juicer

за изцеждане на ширата от вече източеното грозде? Да намалим фирата дето се вика. За да има повече пиЕне :saufen:

Последна промяна christo77 на 11 Сеп 2016, 09:51, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2016, 09:50 
Аватар

Аз съм пробвал с подобна. Не върши работа само за течност. Принципа е да има твърди плодове и шнека като се върти да ги пресова. Когато е само течност шнека се върти свободно и няма какво да изтика напред.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2016, 09:55 
Аватар

Идеята ми е не да прекарваме сока през сокоизтисквачката, а дали може да се ползва за ДОизстискване на ВЕЧЕ ОТЦЕДЕНИТЕ джибри.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2016, 09:59 
Аватар

Извинявай, не те разбрах в първия момент.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2016, 14:36 

А и ако ще е за вино,едно такова пресоване до "сухо" много ще огруби мъстта.
Да не говорим ,че е много малка машинката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2016, 15:47 
Аватар

BREAKER написа:
Зарадвай жената с една нова пералня,а старата по предназначение. :)

Искаш да кажеш, че мога да "центрофугирам" джибрите в пералнята ? :) - като начало е жестока идея :), но предполагам трябва доработки, например за избягване запушването на помпата (със сигурност зърна, ципи и семки ще преминават през дупчиците на барабана ?!)

ще мисля по въпроса, а иначе ето какво реално стана:

В Петък вечер напълних 2 бидона и половина догоре (400 кг Мусакт). В Събота на обяд източих около 140 литра и прехвърлих в нов бидон, а с джибрите напълних догоре 2та бидона и вечерта източих още около 60 литра от тях.

Стигнах си таргета от пълен с чиста мъст 170 литра бидон +30л. в туба за последващо доливане при откаляване. (т.е. над 50% сок си пусна без никакъв бой :) ). В неделя сутрин "посадих" активираните дрожди, въпреки че всичко вече кипеше.
Стана ми жал за джибрите и долях в двата бидона по 25 литра вода и захар, предполагам че с по 90кг джибра или ще стане още малко хубаво вино за доливане или ще го дарявам на ракиджиите.

п.с. да питам още нещо: След бурната ферментация, да махам ли първо утайката и тогава бентонит? Или да слагам бентонит и после да махам цялата утайка наедно ??

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2016, 15:05 

преди съм пресовал с корито и чувал и мачкаш с крака източваш и пак мачкаш .. просто преценяш до каква грубост . Може и ронкано да е но в повечето случаи с чепката ,което не е за писане но така беше преди време.
Първо трябва да си решиш проблема с хигиената на ботуши ,корито ,чувал .. но става

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часова зона: Европа/София