Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 20:07

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 17:34 

Здравейте
На 14.09.16 закупих 100кг. памид и 70 кг. мерло.Гроздето го смлях същия ден като общата захарност на мъста беше около 23%.Добавих около 1.5 кг захар за повишаване на общата захарност до около 24%.Мъста разделих в два 120 л. бидона и във всеки бидон добавих по 50 мл 6% серниста к-на.След 10-12 часа(на другата сутрин) към всеки бидон добавих по около 20 гр. дрожди Zimaflore RX-60 рехидратирани по указанията на производителя.До вечерта на 15.09. и в двата бидона тръгна бурната ферментация.Температурата в помещението 24 градуса.Бурната ферментация продължи и на 16 и на 17 със съответното спадане на захарноста( на 16.09 към 17 ч. беше към 15% на 17.09 отново към 17 ч. беше 7%).На 18.09 при остатъчна захарност 4-5% отделих шарата от джибрите в един бидон 120 л. към 90л и в две 10л бутилки от мин.вода затворени плътно на водни клапани.На 20.09 при остатъчна захарност 0% прехвърлих шарата в 2 бурета(предварително измити и подсушени) като оставих 3-4 приста празно пространство от враната, и в една 10л бутилка.Всички съдове запуших плътно на водни клапани.Водата на клапаните барбутираше пез около 10 12 сек. и буретата се чуваше шуменето на тихата ферментация.Температурата в помещението беше 23 градуса.Но на 20.09 вечерта температурата спадна рязко(за съжаление бях нощна смяна).На сутринта на 21.09 температурата в помещението беше спаднала до 19 градуса и водните клапани не барбутираха.На първо време завих буретата с одеала и включих печка.В буретата се чуваше леко шумене.След обед източих по около 10 л от двете бурата шара и я загрях до около 30-35 градуса и я върнах в съдовете.Температурата в помещението беше повишена до 23-24 градуса.Днес през деня обаче отново клапаните не барбутираха и в буретата шума от ферментацията беша още по-слаб.Въпроса ми е :дали е свиршила тихата ферментация и ако не е как да я ре активирам.Мога ли да сложа в материала активатор на ферментация въпреки че захарнаста е 0%, или да запълня празните обеми на буретата с материала от бутилката и да ги запуша плътно на водни клапани за известно време.Пмещението където са буретата се отоплява и температурата през тези два дена не е спадала под 22 градуса.
Ще се радвам ако някой ми даде съвет . Благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 18:53 

Местожителство: София
Нищо недей да правиш.
Нищо не е спряло ,и нула градуса да беше станало в помещението за 7-8 часа ,промяната в буретата ще е съвсем малка-дървото е много добър изолатор.
Дръж на воден клан и следи кога се е поуспокоило съвсем за да свалиш от първа груба утайка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 19:38 

ilu6a благодаря за бързия отговор. Така и ще направя.При първото отдекантиране ще напиша какъв е резултата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2016, 23:56 

Здравейте! Не съм нов във Форума,но за пръв път пиша.Благодарение на форума четвърта година варя ракия и без да се хваля няма хора които да са пили и да не са възхитени.
И тази година след дълго четене за технологията на виното реших да направя и вино макар,че харесвам много но се въздържах да не объркам нещо.
И така вземах мерло 130 кг. перфектно от самото лозе с 23 гр.захарност без едно зърно да е изгнило и след старателно ронкане 30 кг.ги отделих за розе където процеса върви добре.Проблема е,че 100-те килограма след бурна ферментация след като преди това е сулфатирано сложени са дрожди и активатор и с подходящи ензими която ферментация протече добре след 9-тия ден самотока го сложих в 45 литрово дъбово буре с воден клапан,а останалото го пресовах и напълних две 10 литрови туби с маркучета потопени във вода.В момента тубите изпускат мехурчета но бурето въобще нищо не пуска!Дали след като опуших бурето със серни таблети налях виното още като имаше дим вътре в бурето и виното не се е сулфатирало и така да съм избил дрождите които са останали?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2016, 17:36 

Възможно е ...отлей 5л от бурето и влей 5л от някое шише,като сложиш на тяхно място тези от бурето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2016, 19:27 

Точно така направих само,че изкарах 10 литра от бурето и изсипах 10 литровата туба която добре пускаше мехурчета и след около 10 минути започна да надига разтвора в клапана и така го оставих заради ангажименти и утре като се прибера ще видя какво става.Благодаря за съвета!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2016, 12:28 
Аватар

Господа, позволете да споделя проблем, подобен на този на castron и да помоля за съветите ви.
В ден Х отточих 70 литра течност от 150 кг мерло и 80 кг широка мелнишка. Поставих го на воден клапан. На следващия ден отточих още 40 литра. И тях на воден клапан. Проблемът е, че виното от първия ден продължава да ферментира ударно, а това от втория си мълчи. Течността е в няколко съда, които са два по два еднакви. Примерно две стъклени дамаджани по 25 литра: тази от ден 1, уплътнена с минимално количество силикон, стреля мехурчета в клапана на 2-3 секунди; тази от ден 2, уплътнена с тройно повече силикон, не помръдва. Втори пример: две пластмасови туби по 10 литра. Тази от ден 1 видимо ферментира, мехурчетата се виждат; тази от ден 2 си мълчи, понадигнала е малко нивото в клапана, но нищо повече, нито шуми, нито мехурчета се виждат.
Да продължавам ли да трупам силикон отгоре в случай, че приемем версията за пробив в уплътненията на три от съдовете, макар да ми е съмнително. Вече доста дебел слой стана.
Да местя ли на по-топло?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2016, 15:47 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Смени им местата,а ако можеш на по-топло още по-добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2016, 18:21 
Аватар

Ако мога и аз да споделя моите притеснения и да поискам съвет.
На 17.09.2016 взех 220кг мерло със захарност малко над 24, които сулфатирах със серниста киселина около 1мл/кг. След няколко часа сложих дрожди и на следващия ден вече ферментираше бурно.
На 28ми септември реших да го оточа в две бурета по 55л още преди да беше приключила бурната ферментация. От тогава до 30.10.2016 в буретата се чуваше шум от ферментация, а от водните клапани излизаха мехурчета през известено време. На 30.10.2016 реших да откаля виното и да го опитам, но според мен все още има осезаема захарност. Проблемът е, че температурата в помещението спадна вече до около 14 градуса и днес след откаляването не виждам следи от продължаваща ферементация.
Въпросът ми е дали съм избърал за откаляването и какво бих могъл да направя в момента освен да чакам.
Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2016, 18:27 
Аватар

Цитат:
но според мен все още има осезаема захарност.

Това на вкус ли или според захаромер?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2016, 18:41 
Аватар

Не съм пробвал със захаромер, но на вкус сладнее.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2016, 22:36 

Какви дрожди си ползвал?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2016, 23:30 
Аватар

Дрождите са за червено вино на Ванков.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2016, 09:12 

Добави дрожди за трудна ферментация.С тези дрожди и тази температура много е вероятно да не изкараш докрай процеса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2016, 09:27 
Аватар

Много благодаря за информацията.
В един небеизвестен сайт намерих тези дрожди за трудна ферментация: Винени дрожди Fermactive FCD /Широк температурен диапазон за ферментация 8 - 35°С/
Подходящи ли са?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София