Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 10:33

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2016, 20:10 
Аватар

Преди една седмица закупих грозде Мускат отонел захарност 23. След смилането пресовах гроздето. Мъста е сулфитирана засети са дрожди, активатор и танин. В момента, вече една седмица, все още тече бурна ферментация. Притесняваме цвета на мъста. Ето и няколко снимки. Ще съм благодарен да споделите мнения.

Изображение
Изображение
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2016, 21:18 
Аватар

Местожителство: Пловдив
В цвета няма нищо притеснително. Ако те притеснява повече мътнотата (бистротата) това е друг въпрос. На този етап е нормално ферментиращата мъст да е мътна. При теб обаче изглежда прекалено мътна. Дали си прекалил с пресоването или не си оставил грубите утайки да се отделят преди ферментация (или и двете) - ти ще кажеш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2016, 21:52 
Аватар

По въпроса с пресоването, не съм го натискал прекалено, даже на сутринта джибрите бяха пуснали доволно сок, та се полакомих да си отточа още две кофи. Относно грубите утайки, те са в двете бутилки, които са на снимката. Но с тях може и да не съм се справил на 100%. Какъв е съвета, да го оставя да премине ферментацията и тогава да махам утайките или трябва нещо друго да се направи? Забравих да кажа, че след сулфитирането съм сложил и бентонит.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2016, 22:55 
Аватар

Местожителство: Варна
batboby написа:
Преди една седмица закупих грозде Мускат отонел захарност 23. След смилането пресовах гроздето. Мъста е сулфитирана засети са дрожди, активатор и танин.

batboby написа:
Забравих да кажа, че след сулфитирането съм сложил и бентонит.

От горните два цитата разбирам, че след смилането и пресоването си "сулфитирал, сложил си бентонит и после си засял дрожди, активатор и танини". Според мен е мътно от бентонита, който не знам защо си сложил веднага след сулфитирането.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2016, 23:07 
Аватар

"Избистряне на гроздовата мъст:

Избистрянето се извършва след сулфитиране и охлаждане на мъстта със серен диоксид* или бентонит и серен диоксид*. Дозата серен диоксид варира в границите 10-20гр/100л мъст в зависимост от състоянието на горздето и околната температура – колкото е по-висока температурата, толкова е по-висока и дозата. Дозата на бентонит е в границите 30-100гр/100л мъст."

Така пише в главната тема за бяло вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2016, 23:27 

Местожителство: София
E така де...само дето е трябвало да го свалиш от бентонита.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2016, 00:01 
Аватар

Отточих само бистрата част, а в тубите остана утайката с бентонита. Но като гледам май е останал бентонит и в другите съдове. Дали след като премине тихата ферментация всичко ще се утаи и тогава да го откаля? То питам, ама май само това остана като вариант.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2016, 07:20 
Аватар

Местожителство: Пловдив
В случая нямаш особено голям избор. Изчакай приключването на ферментацията и тогава отдели пак виното от утайките. Имай предвид, че бентонитът като нищо ще свали голяма част от дрождите в утайка при затихване на ферментацията. Сега се поддържат суспендирани в средата заради отделянето на въглероден диоксид, но когато намалее започва и частичното забистряне. Предполагам, че ферментацията ще завърши успешно, макар и леко забавена. При най-лошия сценарий ще рестартираш ферментацията отново, при вече поизбистрено вино.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часова зона: Европа/София