Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:46

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: дъбов чипс
МнениеПубликувано на: 15 Окт 2009, 10:51 

Здравейте,моля за съвет!
В момента тече бурната ферментация на виното ми-мерло около 200литра заедно с джибрите.
Утре(на седмия ден) мисля вече да го отделя от джибрите в друг съд за откаляване.

1.Закъснял ли съм за дъбовия чипс,защото мисля да го сложа в съда за откаляване?
2.В какво да го сложа като го пускам в съда-в тензух,в кърпа или....?
3.Колко дни да го държа?

Благодаря!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: дъбов чипс
МнениеПубликувано на: 15 Окт 2009, 12:15 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
varna2005 написа:
Здравейте,моля за съвет!
В момента тече бурната ферментация на виното ми-мерло около 200литра заедно с джибрите.
Утре(на седмия ден) мисля вече да го отделя от джибрите в друг съд за откаляване.

1.Закъснял ли съм за дъбовия чипс,защото мисля да го сложа в съда за откаляване?
2.В какво да го сложа като го пускам в съда-в тензух,в кърпа или....?
3.Колко дни да го държа?

Благодаря!!

1 Малко си закъснял,сложи го.
2 В тензух.
3 Колкото искаш(колкото позволява). :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2009, 11:01 

Чипса може да се сложи по всяко време. Най-добре да е в тензух, за да може да се махне при нужда, ако много се одръвчи винцето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2009, 14:12 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Моето мнение за дъбовия чипс при виното е че трябва умело да се борави.Виното (както и ракията ) разкрива своите вкусови качества доста по късно след ферментацията.Ако прекалиш с чипса ще получиш ефекта на ново буре то е ще ти "бие" на дъска.Пробвай в малко количество и сам определи необходимото количество или си направи настройка от дъбов екстракт (в малко вино много чипс) и добавяй към основното количество.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2009, 16:57 

според 2 до 3 грама на литър е оптималното количество и не повече от три четери месеца да се държи. всепак и това е малко относително,зависи и какъв чипс използваш,какво искаш да постигнеш с виното ,изобщо виното е деликатна работа :megagrin: жив опганизъм и изисква много грижи и внимание. ейй затова го обичам пустото му вино :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2009, 20:46 

Местожителство: София
ika написа:
според 2 до 3 грама на литър е оптималното количество и не повече от три четери месеца да се държи. всепак и това е малко относително,зависи и какъв чипс използваш,какво искаш да постигнеш с виното ,изобщо виното е деликатна работа :megagrin: жив опганизъм и изисква много грижи и внимание. ейй затова го обичам пустото му вино :D

Понеже и аз направих вино в бидон,да попитам за този чипс,който се продава в агроаптеките директно ли се слага в виното и ракоята или трябва да се вари(попарва),а после да се плакне и суши,както четох някъде за обработка на дъбови дъсчици.По добре виното ми да мирише на дъска от колкото на тръба(бидон) :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2009, 22:37 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
bgjoro написа:
ika написа:

Понеже и аз направих вино в бидон,да попитам за този чипс,който се продава в агроаптеките директно ли се слага в виното и ракоята или трябва да се вари(попарва),а после да се плакне и суши,както четох някъде за обработка на дъбови дъсчици.По добре виното ми да мирише на дъска от колкото на тръба(бидон) :)

Не ,за директна употреба е,дръж го колкото искаш(на вкус и аромат),но трябва да пробваш по-често. :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София