Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 15 Окт 2018, 16:34 Дата и час: 15 Окт 2018, 16:34

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 17 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2017, 20:35 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Подкрепям и аз. За съжаление, най-важното е долу в скоби. От това зависи много, но пък може да се компенсира донякъде с усет :)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2017, 14:25 
Аватар

Що се отнася до ползването на ензим, прочетох някои неща, които сега ще цитирам, но може и да не ползвам. Още обмислям.

"Мачкате червено грозде(ако съдим по розетата в магазините това са :каберне,широка мелнишка,пино но мерлото се среща много рядко,памид-никога---най добре каберне)Сулфитирате веднага още при мачкането,иначе получавате леко жълтеникав оттенък.Вромето за мацерация зависи от желания цвят-колкото по дълго толкова по червено става.Напоследък почти всички розета са светли-цвят сьомга, т.е. пресовани са веднага без мацерация.
Пресования сок отива на студено(може да се потдържа със замразени бутилки минерална вода.)Слага се ензим за избистряне(аз използвам на SIHA-Panzim Clair Rapid G).След няколко часа бентонит.След 24 часа сока е утаен и бистър като сълза или като купешкото розе.Температурата се вдига за да може да тръгнат дрождите-16-18 градуса.Засявате дрожди,слагате храна за тях и ако искате хубаво розе ферментация на максимум 16 градуса.Когато стане захарността нула сулфитирате и източвате.Ниската температура бави приоцеса на виното става свежо и плодово"

От: itoto

И още един цитат, съвет към друг колега:

"Колега HHristov,
розето само по себе си е продукт от концентрация. Цвета се определя от времето на престой на мъстта с твърдите части - "колкото повече, толкова повече". Това което трябва да направиш е след смилането и събиране на кашата в един съд, е да отделиш тази част от мъстта която ще става розе. Следва охлаждане и избистряне - студ и ензим. Там от където си взел дрождите би трябвало да ти предложат и ензим - Lafazym CL или Laf. Clarification. Ако няма ензим, просто ще трябва да охладиш мъстта добре, след което се откалява и засява с дрожди."

От: lambri

Но ако е безмислено, може и да пропусна.

vnnaidenov написа:
Възхищавам се на мераклии като теб.Успех.Добре,че не пия вино.Вие сте мъченици :D

По интересно е, че и аз не пия вино, но виж жената и кумата са друга работа, не пропускат вечер без чаша вино. Затова се захващам, а когато правя нещо, то се старая да е колкото се може по изпипано.

И накрая да се похваля. Днес си поръчах: рефрактометър за захари, рефрактометър за алкохолно съдържание, ph метър, бутилираща машина за вино, няколко дигитални термометъра със сонда– за следене на темп. в материала и една ел. везна. :dance: :dance: :dance:

Все пак след няколко дена съм рожденник, какви прекрасни подаръци ще ми донесе "Еконт" :klatsch:

Върнете се в началото

[ 17 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София [DST]