Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 16 Авг 2018, 06:18 Дата и час: 16 Авг 2018, 06:18

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2017, 21:19 
Аватар

Местожителство: София
goshkata написа:
Аз го отделям обикновено на седмия ден...

:thumbs1:
НО, както каза и Марио, зависи от целите. Ако ще седи в буре 3 години, след това в бутилка още 2, демек, гранд резерва... тогава е друго.

Имаше някъде една графика, която показваше, че след петия, най-вече седмия ден се екстрахират повече танини и дъбелни, отколкото цвят, аромат и вкус. Просто след 7-мия няма смисъл. А захарността... какво ви бърка захарността? Спазвате си технологията.
И..., това е важно - при използване на ензими - много внимание. Налага се откаляване няколко дни след пресоването. Иначе...
Това в инструкциите малко го няма!

GunGod, баце, ако ми дефинираш "пивко" ще черпя! И Илииката не съм му пробвал вино с прекалени пушеци и дъбове. По-скоро обратно. :( Да не бъркаш нещо?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2017, 23:05 
Аватар

Местожителство: Варна
lhristov написа:
GunGod, баце, ако ми дефинираш "пивко" ще черпя! И Илииката не съм му пробвал вино с прекалени пушеци и дъбове. По-скоро обратно. :( Да не бъркаш нещо?

Лъчо, GunGod греши. Виното с много дъб е моето мерло от 2016г. Той го е харесал на софийската среща която направихте след Габрово. Март тази година му изпратих един литър. До тогава не бях махнал чипса който сложих малко преди срещата в Габрово. Грешката е моя. Аз постоянно намалявах количеството вино (по понятни причини), а чипсът си стоеше не променен. Това промени аромата (не вкуса) на моето мерло.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2017, 09:53 
Аватар

Цитат:
И..., това е важно - при използване на ензими - много внимание. Налага се откаляване няколко дни след пресоването. Иначе...

ДО: lhristov (... и всички вещи по въпроса)

Написаното по-горе важи при първоначално ползване на ензими, след смилане на гроздето ли?
Ако е така
- колко дни след пресоването да се прави откаляване? Една седмица късно ли е?
Иначе ... - Какво следва и има ли оправяне?
Пояснете моля, за невещите и начинаещите. Все пак - някои започваме ... от нищото :o .

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2017, 10:39 
Аватар

Аз разбирам така :слагат се ензими в началото, 2-3 часа след прилагането на КМБС , след това на 6-7 ден се отделя виното от джибрите и се постави на воден клапан . След 2-3 дена трябва да се преточи и да се отдели калта :?:
Това за пръв път го чувам , нека знаещите да споделят за този момент :!:

Последна промяна caribi на 30 Сеп 2017, 17:20, променена общо 1 път

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2017, 13:57 
Аватар

Жоро написа:
lhristov написа:

Лъчо, GunGod греши. Виното с много дъб е моето мерло от 2016г. Той го е харесал на софийската среща която направихте след Габрово. Март тази година му изпратих един литър. До тогава не бях махнал чипса който сложих малко преди срещата в Габрово. Грешката е моя. Аз постоянно намалявах количеството вино (по понятни причини), а чипсът си стоеше не променен. Това промени аромата (не вкуса) на моето мерло.

Нее не греша ;)

lhristov написа:

Значи да знаеш че бира ще черпиш, предпочитам стаут. Пивко значи хубаво за пиене :megagrin: . Относно чипса го коментирахме на последната среща. Прилагам цитат и снимков материал за подсещане:
ilu6a написа:
Дойде ред на моите поред-2016,2015 барик и 2015 чипс.

2015 чипс
https://goo.gl/photos/MoC77EEYixUDAef76

lhristov написа:

И това не го знех ... значи съм се осрал и сега око ми кажеш и как да се избъша и аз ще черпя защото хич не ми харесва резултата! (11 дни след пресоване, захар около 0).

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2017, 17:04 

GunGod...като начало -не съм колега.
Чипса на 2015 беше...щот виното като цяло е едно от най-слабите ми вина.Но в никакъв случай не съм прекалил,а точно колкото ми трябваше...а имаше и барик,щот мога да експериментирам-количествата ми го позволяват...
2016 е нещо съвсем различно...там тепърва ще се развиват нещата...,както установих вчера)))

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2017, 18:12 
Аватар

Здравейте, искам да задам един или няколко въпроса за моето вино.
Мерло, смляно на 17.09 без чепките, захарност 24, сулфитирано и посято с дрожди за мерло(?!?), само това пишеше на кутийката, в м-н Дионис Елена в Русе правят разни дяволии с опаковките, източих го на 23.09 при показание 0, 75 л. вино от 150 кг. грозде.
Поисках веднага при прехвърлянето в чист бидон да му сложа малолактични бактерии, но от същия магазин ме отрязаха първо, че е рано и второ, че нямат в момента. Вчера отново им звънях да ги питам, отново нямаха. Докога мога да отлагам посявката, вече мина седмица от отделянето от джибрите?
След отделянето виното е на воден клапан в пълен до горе бидон при температура в помещението около 20, 21 градуса.
Благодаря!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2017, 18:46 

Отделянето на джибрите не е от значение за ЯМКФ.
По-скоро захарността е от такова....а именно е добре да е около 3-4% .Не е проблем и да е повече,около 10-12 да речем.
Има и практики да се посяват заедно с дрождите.
Но ако е свършила ферментацията,проблем може и да е РНто ако е по-ниско от 3,1!
Какво ги търсиш по разни магазини- първо изобщо не е било рано и второ...поръчай си онлайн и точка...на сутринта са при теб.
Мерло...то и така ще си е меко,не се притеснявай -но винаги можеш да си посееш бактерии.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2017, 19:03 
Аватар

И аз днес (10 ден от началото на бурната) отделих виното от джибрите. Като за първо вино, произведено от мен без пресоване, но с леко попритискане на джибрите отделих 70 литра - едно бидонче 65 литра и една тубичка 5 литра от 110 литра мъст без чепки. За догодина (да съм жив и здрав) закупуването на преса ще е задължително.
Така нещо и не разбрах от постовете по-горе за откаляването при условие, че се ползва ензим. Аз съм ползвал ензим, но не виждам как на третия ден ще се отделят утайките след като все още има ферментация и отделяния CO2 "влачи" със себеси частици, като се придвижва към повърхността :roll: . Никъде не съм срещал тази процедура да е описана - поне в книгите, които съм чел и от темите тук. Оставям да си мине тихата ферментация ... пък каквото сабя покаже. Ако правя нещо нередно, моля някой да ми каже - къде бъркам?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2017, 21:43 
Аватар

ilu6a написа:
GunGod...като начало -не съм колега.
Чипса на 2015 беше...щот виното като цяло е едно от най-слабите ми вина.

Съформнико ilu6a , не те упреквам че си ползвал чипс но въпросната бутилка направо си крещеше на дъб. Лъчо може да не помни но всички бяхме единодушни. Аз задържах моя повече и резултата беше аналогичен, не бях сложил на всичкото вино обаче и балансирах в последствие. В крайна сметка е важно на теб да ти харесва не нс мен нали за себе си го правиш. :prost2:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2017, 23:17 

Всички сте били...около 2ма...
Знам точно колко е бил чипса,далеч от всякакви крясъци на чипс.
Не си попадал на натоварено вино.
Да не говорим,че за да натоваря виното ,което правя ще са ми необходими около 15кг чипс при 5-6гр на литър ;)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2017, 09:30 
Аватар

Здравейте и на мен днес ми предстои отделяне на виното,13 ден е днес и бурната ферментация попремина, при смилането не съм отделял чепките и за това искам да го махна да не седи повече с тях,сложил съм 2 бидона и сега ще отделя в други 2 по малки, но все пластмасови и тук ми е същността на въпроса и предни години откакто нямаме буре а бидони наблюдавам едно изсушаване на виното така да се каже(особено на червеното, сега е 50/50 каберне и поморийска шефка),аз си го обяснявам че може да е от пластмасовите бидони.Какво мога да добавя за да избегна това "изсушаване"?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2017, 10:44 
Модератор

Местожителство: Дупница
Няма такъв термин "изсушаване"! Опитай се да обясниш какво означава това за теб! Иначе никой няма да те разбере и няма да получиш отговор!
И ще си позволя един съвет - ако си решил да се научиш да правиш вино, забрави за ферментация с чепките и за всичко останало, което са те "научили"! Вино така не се прави! Започнах да четеш основните теми, за да се подготвиш за следващата реколта.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2017, 12:31 
Аватар

ilu6a написа:
Не си попадал на натоварено вино.

Така е, нямам достатъчно опит и не беше редно от моя страна. Уповавам се на сетивата си които още тренирам. :saufen:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2017, 15:51 
Аватар

То че няма термин "изсушаване" е ясно ама и не знам коя точно дума да използвам,много пали за вода след консумация, така най просто мога да го обясня,все едно като е отделено от майката няма сочността която има когато е с джибрите,може и до сорт да е, но си спомням когато имахме бурета преди години нито сме отделяли от джибрите нито сме махали чепки тогава, не съм забелязвал такова нещо и за това отдавам факт може би на пластмасовите съдове,може би внасянето на малко дъбов чипс или нещо с което да симулирам съхранение в буре може да промени нещо,не че виното е лошо даже мога да се похваля, но това просто ми беше интересно на какво може да се дължи.А иначе тази година го слагах с чепките защото беше късно вечерта и нямах време да ги махам.

Върнете се в началото

[ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София [DST]