Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 20 Юни 2018, 09:25 Дата и час: 20 Юни 2018, 09:25

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Окт 2017, 14:28 
Аватар

Отварям нова тема за да се събират на едно място (доколкото е възможно) мнения за уплътняване на съдове за тиха ферментация, за отлежаване на ... и т.н.
В случая показвам няколко снимки с моя експеримент - уплътняваме на бидонче с притискаща метална гривна. Използвах гумено, самозалепващо уплътнение за прозорци. Залепих го на "прагчето" под капака на съда. Получи се перфектно уплътняване, но незнам дали материалът, от който е изработено уплътнението няма да развие някакви бацили и да създаде проблеми с виното, защото ми се струва, че е пореста гума. Направих добро измиване със сода и опушване със серни ленти, но ... времето ще покаже. Ето и снимки на вида на самото уплътнение и монтирано на бидончето:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

След като се стегне с металната гривна, съдът се херметизира много добре.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2017, 17:12 
Аватар

Браво за споделянето.
Капаците обичайно имат място за уплътнение от вътрешната страна до резбата.
Но само на един бидон до сега са ми давали уплътнението, като го купувам.
...
Аз днес си играх на обикновена канела за кадус, без резба, да завинтя пластмасова цедка за джибри и зеле.
След изпиляване на пластмасата на канелката, цедката успя да нареже резба. Пиша го, някой, ако се чуди дали става.
Става дума за такава цедка, като на снимката, но за обикновена канела, а не такава, като на снимката.
Изображение

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2017, 19:56 
Аватар

Въпреки, че не е по темата - точно такава канела с такава цедка сложих на съда за бурната ферментация. Върху цедката навих мрежа от още по-ситна неръждясваща стомана ... и въпреки това канелата се зпуши.
И сега по темата - поставеното уплътнение и снимката му в по-горния пост е от пореста гума. Има ли опасност да развие "бъгчета", които да "инфектират" виното?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2017, 20:55 
Аватар

То е отвън. Какво ще пречи?
...
Да, понякога се налага да се продуха канелката. Но със ситна мрежа мисля е по-лошо.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2017, 21:04 
Аватар

Нито продухване помага, нито нищо. След яко "духане" прокапва 2 - 3 секунди ... и до там. Обяснявам за приложението, за което е направена. Изобщо - за мен тази цедка си е една голяма простотия за вземане на още кинти от неопарили се клиенти.
Но пак повтарям - не съм отворил темата за цедки, а за уплътняване на съдовете.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2017, 11:18 
Аватар

Извинявай за офтопика. Източил съм няколко съда до край. Още след първото леко продухване и тръгва. (Без мрежа) Недей така крайно за цедките.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2017, 10:45 
Аватар

Някой има ли опит с иноксови съдове на TM INOX, интересуваме белия клапан за тиха ферментация трябва ли да се свързва с маркуч към съд с вода или стои на сухо така, както е. Вътре в джаджата се вижда едно топче, което пи следвало да пропуска само в една посока - излизащите газове от ферментацията.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2017, 11:31 
Аватар

Местожителство: някъде в Хейтърландия
Стои така както е.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2017, 11:54 
Аватар

Благодаря.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2017, 18:26 
Аватар

малко да перефразирам колегата- аз пък стигнах до извода че всичкия тия уплътнения са една голяма простотия за вземане на още кинти от неопарили се клиенти.
Защо стигнах до този извод? Ами в нашто село всички доказани винари се смеят, като им отворя дума за водни клапани, S-образни маркучи и подобни. Какво правят те? При тихата ферментация подлагат тънък памучен парцал и поставят капака на бидона , притиснат с нещо( камък,тухла...) така че да има съвсем малък достъп до въздуха. Значи , какво на практика се получава според мен ? При ферментацията се отделя CO2 и налягането на въдуха в съда(бидона) е винаги по голямо от колкото налягането на въздуха от вън. Следователно през малкия отвор газовете излизат само на вън, а на вътре в съда не може да влиза кислород.
Трябва просто да се следи кога ще спре ферментацията, защото след това в съда ще започне да прониква кислород от вън.
От 6 години правя червено вино така. Само веднъж използвах воден клапан, разликата е че виното стана по резливо, газирано. И значи трябваше повече да се претака. Изобщо с тия клапани и уплътнения просто си създавате повече работа с нулева ефективност. Е, поне уплътнения никога не съм правил, да се похваля :)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2017, 18:48 
Аватар

Местожителство: някъде в Хейтърландия
Щом така ти харесва.... :|

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2017, 19:57 
Аватар

Е, има полза от клапана. Спестява точно това неудобство, което спомена. Като свърши ферментацията да не чакаш до бурето /бидона да удариш тапата, а си стои с клапан достатъчно дни, за да сме сигурни, че всичко е наред. А ако се затопли времето и си ударил тапите, а тихата тръгне може да скъса обръчите и...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2017, 09:31 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
разведчик написа:
малко да перефразирам колегата- аз пък стигнах до извода че всичкия тия уплътнения са една голяма простотия за вземане на още кинти от неопарили се клиенти.
Защо стигнах до този извод? Ами в нашто село всички доказани винари се смеят, като им отворя дума за водни клапани, S-образни маркучи и подобни. Какво правят те? При тихата ферментация подлагат тънък памучен парцал и поставят капака на бидона , притиснат с нещо( камък,тухла...) така че да има съвсем малък достъп до въздуха. Значи , какво на практика се получава според мен ? При ферментацията се отделя CO2 и налягането на въдуха в съда(бидона) е винаги по голямо от колкото налягането на въздуха от вън. Следователно през малкия отвор газовете излизат само на вън, а на вътре в съда не може да влиза кислород.
Трябва просто да се следи кога ще спре ферментацията, защото след това в съда ще започне да прониква кислород от вън.
От 6 години правя червено вино така. Само веднъж използвах воден клапан, разликата е че виното стана по резливо, газирано. И значи трябваше повече да се претака. Изобщо с тия клапани и уплътнения просто си създавате повече работа с нулева ефективност. Е, поне уплътнения никога не съм правил, да се похваля :)

На село кой както иска да го прави. Ние се придържаме към добрите практики, които не включват памучни парцали...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2017, 18:00 
Аватар

Местожителство: Пловдив
dedulia написа:
Някой има ли опит с иноксови съдове на TM INOX, интересуваме белия клапан за тиха ферментация
Аз ги преработвам
Прикачени файлове:
inox.jpg
inox.jpg [ 227.62 KiB | Прегледано 220 пъти ]

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2017, 18:30 
Аватар

Цитат:
Е, има полза от клапана. Спестява точно това неудобство, което спомена. Като свърши ферментацията да не чакаш до бурето /бидона да удариш тапата, а си стои с клапан достатъчно дни, за да сме сигурни, че всичко е наред. А ако се затопли времето и си ударил тапите, а тихата тръгне може да скъса обръчите и...

да,може да има някакъв смисъл от воден клапан, ако си в града, правиш виното на село и го наглеждаш веднъж на 10-15 дена.
Но основната ми теза е че няма смисъл от супер изолзация, уплътняване, херметизиране, ленти, силикон... Така или иначе трябва да имаш представа на кой етап е ферментацията. Когато захарноста стане под 1, тихата продължава още 30-40 дена(при 12-15 градуса), съответно клечката гасне при проверка. И просто в последните дни трябва да проверяваш често, на 2-3 дена. Но и да се забавиш 5-6 дена не е проблем, няма да проникне фатално много кислород през мъничките пролуки. Важното е капака да не е широко отворен,за да не влиза свободно кислород в течение на много време , да кажем повече от 7-10 дена. И както казваш ако тръгне ферментация, а ти си изолирал зверски всичко, може да се скъсат обръчите. Просто няма смисъл да се изолира толкоз вманичено и фанатично :) Дори напротив, по-добре виното да има възможност да "диша".

Върнете се в началото

[ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София [DST]