Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 20 Юни 2018, 09:27 Дата и час: 20 Юни 2018, 09:27

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 35 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Дек 2017, 23:05 
Аватар

ilu6a написа:
И какво като е по-голям обема на маркуча до най-високата точка...Въздуха в съда ,който се е свил е важен...Ако се е свил достатъчно,колкото и до сте къдрили маркуча все ще сипе във виното течността от бутилката,буркана и тн...освен ако не е 5км маркуча.
Ма ти това сериозно ли? Някога точил ли си вино от буре с маркуч ? А пък си и физик?! Скачените съдове се учат в шести клас, а налягане мисля в седми. Няма да ти отговарям до утре по обяд. Да не ме обвинят в заяждане, което явно е твоята цел. Може надълго и широко да обосновеш твоите виждания по въпроса...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 09 Дек 2017, 23:15 

Местожителство: София
Пътувай...само една дума-капиляри...имаш да учиш много.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2017, 15:57 
Аватар

Местожителство: Sofia
Явно темите за воден клапан са малко.
gogoh, такива бидони се опитах да уплътня със силиконов маркуч, поставен под оригиналното уплътнение и съединен с парче по-тънък такъв, но не се получи. Твоят начин изглежда по-добър, но не мога да преценя доколко е надежден за тиха ферментация. Сега под капака опъвам тънък найлон и стягам върху него, но само докато си изчака реда за дестилиране, без клапан.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2017, 17:07 

Местожителство: София
Аз като цяло за тези бидони съм забелязал едно:
-не уплътняват ли директно още при купуването,след това всякакви приспособления куцат.
Взимайте бидони ,които са затворени...лятото стоят надути, и като го отвориш изпуска с голямо налягане въздуха.
Иначе номера с уплътнителите за прозорци изглежда добър.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2017, 20:24 
Аватар

Аз от този начин на уплътняване (който показах със снимките) тази година съм много доволен. За целта и за в бъдеще възнамерявам да го прилагам, като използвам бидончета с вместимост 60 литра. Ще деля малкото ми производство в няколко такива - от съображение за сигурност. Единственото - всяка година ще сменям с нови уплътнения. Нито са скъпи, нито се намират трудно, а и гумата им е пореста - от хигиенни съображения :) .
Що се отнася до това как уплътняват - ако приемя, че ракията (с която запълвам шише 1,5 литра почти до средата - "буферен съд или клапан") има плътност равна на водата, то като тръгна да издърпвам маркучето - започва да изпуска газ на около 2 сантиметра под повърхността на нивото в шишето - т.е. 2 сантиметра воден стълб. Това означава, че създалото се налягане в затворения бидон е 200 Ра (паскала) или 0,002 bar. Колкото и малко да е - все е свръхналягане (надналягане или както искате така го наричайте). То определено гарантира недопускане на въздух в съда. В случая не се влияе от температурата и топлинните разширения на газовете в бидона в зависимост от проментие и, понеже поддържах температурен режим с една духалка - 20 оС (+/- 1 К).
Та това мога да споделя от скромия мотив, който имам.

Върнете се в началото

[ 35 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часова зона: Европа/София [DST]