Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 15 Окт 2018, 15:45 Дата и час: 15 Окт 2018, 15:45

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Окт 2017, 11:29 
Аватар

Здравейте,

Имам нужда от помощ относно миризма на развалени яйца, която се появи към края на тихата ферментация.

Мисля, че в началото направих нещата както трябва:
1. На 23 Септември смачках 400 кг грозде (80% мерло и 20% каберне) и отделих чепките;
2. Поставих гроздовата мъст в 4 съда по 100кг във всеки (потопена шапка);
3. Проверих захарност – 25 измерена с рефрактометър;
4. Сулфитирах с КМБС – 24 гр КМБС на всеки 100 кг гроздова мъст;
5. Изчаках 3 часа и половина
6. Засях дрожди от тези: https://vinarko.com/magazin/drozhdi-za- ... -60-detail следвайки инструкциите и добавяйки активатор за дрожди от този: https://vinarko.com/magazin/aktivatori- ... hdi-detail и активатор за ферментация (около 30 гр за всичките 400 литра мъст) от този: https://vinarko.com/magazin/aktivatori- ... -ph-detail
7. Добавих ензими от тези: https://vinarko.com/magazin/enzimi-za-c ... uit-detail - 3гр на всеки 100 литра
8. Оставих да ферментира при температура около 20-22 градуса
9. Бурната ферментация започна след 2 дни, като след това започна претакане по 2 пъти на ден;
10. На 10-я ден бурната ферментация приключи, като захарността падна до 0;
11. След това с кошова преса отделих максимално количество сок и го поставих в 2 съда по 120 литра всеки;
12. Затворих го на воден клапан и го оставих при температура около 20 градуса;
13. Не е откалявано;

Вчера го отворих за да го откаля и да сложа бактерии за ЯМКФ, но усетих миризмата на развалени яйца. Източих максимално количество, като на дъното остана гъста утайка, която много миришеше на развалени яйца и я изхвърлих. След това наново затворих съдовете и тази сутрин като го проверих пак си миришеше на развалени яйца, така както и вчера миришеш.

Имах намерение да слагам въпросните малолактични бактерии за ЯМКФ, но сега не знам какво да правя.

Правя вино от 5-6 години и досега никога не съм имал такава миризма. Единствената разлика тази година е че за първи път ползвах кошова преса и отделих максимално количество сок, но пък беше доста гъст. Дали е възможно заради голямото количество гъст сок да се е появила тази миризма?

Да слагам ли бактериите?
Какво да правя с тази миризма? Принципно знам, че се появява предимно по време на бурната ферментация и тогава трябва да се добави Thiazote PH, но сега...?

Благодаря

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2017, 13:17 

Местожителство: София
Дълго си го държал върху грубата утайка.Преточи го още веднъж и слагай бактериите.
Тази миризма е от дрождите и тяхното утаяване.Вероятно накрая са усетили липса на азот.
Ще изчезне ,не се притеснявай.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2017, 18:58 
Аватар

Ето заради тази груба утайка и миризмите от нея аз предупреждавах и обръщах внимание в други теми.
Това е от използването на ензим и пресоването. Просто утайката е много и трябва своевременно да се махне. Иначе засмърдява.
Откъм рандеман е супер, но пък и изхвърлените утайки са много. Е, за ракия стават...

Аз след 3,5,7 дена след пресоването махам тези утайки. Зависи при каква захарност съм пресовал. Защото не винаги при мен е на нула. Пресовам на 5, 7,9 тия ден от залагането, изчаквам захарността да падне на нула и след 1,2,3,5,7 дена махам утайките. И тогава тихата.

Колегата Христов е стоял с утайки 20-тина дена.

Лечението, както и Илия е казал, претакане наново, при широк достъп на въздух. И ще има пак кал...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2017, 20:12 
Аватар

Благодаря и на двамата за съветите.

Добре, че колегата lhristov е написал как точно го прави с пресоването, защото на мен ми е за първи път и отсега натам ще знам как да го правя.

Махнах грубата утайка още вчера, сложих бактериите днес и след няколко дни пак ще махам утайка.

А друго да ви питам и двамата - с шихтов филтър не става ли? Сега тъкмо ги гледам и се чудя дали си заслужава да си купя този иноксовия Colombo 6?
Няма ли някакви по-груби шихти с които веднага след бурната ферментация да се филтрира за да няма кал? И примерно след седмица-две с по-фини шихти.

Даже бях пуснал една нова тема с разни въпроси за филтрите, ама така и никой не отговори, та си помислих, че може пък да не е добър вариант да се ползват и затова никой да не ми отговаря - понеже хората нямат опит... Знам ли... Старнно ми се стори темата да има над 200 преглеждания и нито един отговор...
viewtopic.php?f=10&t=4398

Благодаря ви.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2017, 21:03 

Hristov написа:
Няма ли някакви по-груби шихти с които веднага след бурната ферментация да се филтрира за да няма кал? И примерно след седмица-две с по-фини шихти.
.

Не няма...
Как си представяш от един 200л съд излиза често около 15 до 30л кал-как точно филтъра ще ги задържи.
И след седмица ,две пак не можеш да филтрираш...по същата причина.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2017, 21:16 
Аватар

Тогава за какво се ползват шихтовите филтри?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2017, 21:17 

След бистрене.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2017, 21:22 
Аватар

Тогава май няма смисъл изобщо да давам пари за шихтов филтър, щом виното е само за домашна употреба и обикновено не остава нищо за следващата година. :)
Като отворя бутилка от миналогодишното и не виждам никакви утайки на дъното, а съм го бистрил само веднъж с бентонит.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2017, 11:43 

"Ето заради тази груба утайка и миризмите от нея аз предупреждавах и обръщах внимание в други теми.
Това е от използването на ензим и пресоването"

Чакай малко. Каква точно е връзката на използване на ензим и появата на редукция??? Много добре е известно приложението на едното и причината за поява на второто, НО връзка между тях НЯМА!

Върнете се в началото

[ 9 мнения ] 

Часова зона: Европа/София [DST]