Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 01:59

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Яну 2010, 11:40 
Аватар

Местожителство: Varna
Искам да ви споделя как се справих с този проблем.
Гроздето беше ракацители 200кг. налях от него 80л. шара. която веднага след източването сулфатицирах с 1мл. серниста киселина на 1л.
Ферментацията протече добре но вкрая на тихата ферментация виното взе да мирише на сяра /минерална вода/ Направо изпаднах в ужас :explode:
Източих виното от бурето, каво течеше в медна фуния. Хвърлих утайката и измих бурето, след това пак през медната фуния налях виното в бурето.
Но пак ми накирисваше преточих го втори път през медната фуния и мириса на сяра почти изчезнз няколко дни след това проветрявах бурето като му отварях капака /бурето е от пластмасовите 100л./ Сега няма и помен от миризмата на сяра. Сега прочетох в една книга че при такова вмирисване на виното е добре да се приточи виното и да се сложи серниста киселина, която влизала в реакция с серо водорода и се получава сяра и Н2О

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2010, 14:13 

Аз имах подобен проблем преди доста години, понеже бях опушил много силно бурето и в него останала сюблимирала сяра.
Един приятел казваше, че му мирише на барут.
Оправи се чрез преточване върху медна ламрина.
При теб може би се е получило от липса на кислород в началото на ферментацията.
Доколкото знам, по време на размножаването на дрождите е нужен кислород , т. е. преточване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2010, 17:30 

причината за това е липса на храна за дрождите по време на ферментация. Поради тази причина е добре да се слага малко ДАФ (диамониев фосфат илисулфат). Това е което се е плучило е познато като запарване и прекарването през медна ламарина (решетка) върши работа плюс вкарване на въздух.
Наздраве

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2010, 10:17 

Местожителство: София
дрождите са анаеробни микроорганизми...тоест за тяхното съществуване и размножаване кислород не е нужен!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2010, 21:34 
Аватар

Местожителство: Varna
Таман съм стигнал на една книга до Влияние на кислорода върху алкохолната ферментация /професор Трифон Иванов - Технология на виното 1981г./, че там пише: Винените дрожди водят както аеробен, така и анаеробен живот, т. е. те са факултативно анаеробни. В присъствието на кислород размножението на дрождите е по-активно, отколкото при анаеробни условия. В отсъствие на кислород обаче ферментативната им способност се засилва. Следователно дрождите имат свойството да дишат и да предизвикват ферментация. При дишането свързано със силно проветряване на гроздовата каша или мъстта, около 20% захарта се разпада на вода и въглероден двуокис, а останалите 80% се превръщата в алкохол и въглероден двуокис. Следователно при аеробни условия се изразходва повече захар за размножаване и дишане на дрождите, отколкото при анаеробни.За тов когато се цели да се получава повече алкохол трябва да се ограничава проветряването. От друга страна проветряването ускорява размножаването на винените дрожди и ускорява ферментацията.
Трябва да се каже обаче , че технологията на получаване на гроздовата каша и мъст е такава че в тях се съдържа достатъчно кислород за размножаване на винените дрожди.

Книгата очаквайте във форума края на февруари

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2010, 22:15 

Местожителство: София
:gott: :2thumbs:
чакам я с нетърпение...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2010, 19:10 

Местожителство: Добрич
Здравейте колеги!!!
И аз ще споделя моя скромен опит.Когато купя гроздето му отделям чепките,после слагам по милилитър серниста киселина на литър/обем/джибри,напр.200кг гозде се събира в 200литров бидон до средата т.е. слагам 100мл серниста киселина.Разтварям едно пакетче винени дрожди за червено вино в 200мл топла вода и го държа 1час.За този час сернистата киселина е убила дивите дрожди които предизвикват оцетната ферментация и са нормален обитател в гроздето но в малки количества.Сипвам ги в джибрите и разбърквам.В продължение на 20-25 дни бъркам джибрите.Държа ги толкова защото обичам тъмно и силно вино.За този период културните дрожди са направили винената ферментация.Наливам виното в бурето през медна фуния на която отгоре има сложена чиста домашна метла.По този начин виното се аерира от метлата и се йонизира от медта.Йонизацията е стар попски трик със светената вода да не зеленясва щото седи или в сребърен или меден съд.Виното започва да ври наново във бурето ,но не така активно както първия пътСлед около седмица тихата ферментация спира ,източвам го във бидон измивам бурето и пак през метла и медна фуния.Така вече виното ми е стабилизирано и не се разваля до края на февруари :megagrin: ,.За април и май не знам,не ми е оставало вино до тогава :help: .

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София