Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 12:05

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 100 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: за вината
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2010, 09:34 

:D доста се колебаех дали да пиша за това,но все пак реших...
та на един от най хубавите БЪЛГАРСКИ празници трифон зарезен една група приятели от ранен предиобяд започнахме да прабваме майсторлъка си през тази година и от кана на кана от туба на туба разговора ставаше все по задълбочен и аналитичен :D и поредната тема ,която подхванахме беше за вината които пием от магазина . На софрата имаше хора които се славеха със задълбоченото си познаване на произвежданите вина и винпромите..а те ги наричаха винарски изби,аз нямам такива претенции но все пак от доста години съм член на този прекрасен форум и доста неща сме научили за този занаят :D та моето мнение беше,че вино от седем осем лева е с доста ниско качество а и голяма част от тези вина са втори вина,а тяхното ,че на нашият пазар няма втори вина и това е някакво соц мнение и никой от сегашните винарни не си позволява да произвежда такива вина и че в момента вина от порядъка на пет шест лева са с доста добро качество а според тях на пазара ще можем да си купуваме млади вина от грозде за по три четери лева. е до консенсос не стигнахме,но единодушното мнение беше,че моето младо каберне е най доброто :D и цената му е поне пет лева :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: за вината
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2010, 17:00 
Аватар

Местожителство: Varna
Браво Ика за хубавото вино което си направил, и аз направих хубаво вино от ракацители ама вече свърши. :megagrin: то колко са 75литра. Тази година ще купя повече грозде. Ако има де ..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2010, 18:26 

ееее аз моето го копам пръскам и....та затова става толкова добро,не е купешко гроздето :D та мисълта ми какво е вашето мнение по спора ни.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2010, 00:58 

Местожителство: София
Хм...може да се пише до сутринта...ще изброя 2-3 неща с които вината от магазина с цена над 6-7 лв(пък и не само) ще бъдат винаги на светлинни години напред.
1.Контролируемост И МОДЕЛИРАНЕ на всички процеси....
2.ЧИСТОТА...
3.ФИЛТРАЦИЯ...-ето точно по тази точка дом. вино губи на 100%
4.Прецизна апарура за който и процес да се сетите...като се почне от най-простите термометри и се стигне до програмируеми кадуси...
Та "технологиите" на дядо и баба...стават колкото да се нажулим...
Колко от нас ,които казваме че това или онова домашно вино е хубаво ,сме пили наистина качествено вино...колко са били на дегустаторски курс...колко могат да изложат на лист това което са усетили с дадено вино...Сума ти народ слагат отел ,липа и прочие директни сортове във виното за "аромат",ползват бъчви и бурета на по 100 години...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
За съжаление винената култура на голям процент от българите е по ниска от личната му хигиена....къпане веднъж седмично....простира се в най-добрия случай до Мерло от Стамболово и Асеновград Мавруд..вина които не бих ползвал и за готвене...!!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2010, 09:33 

даа,но все пак говорим за това дали купешкото вино от този ценови сегмент е направено само от грозде или е продукт с контролиран процес на ферментации,филтриран и така на татък ред процедури които наистина са трудно осъществими в домашни условия но и дали са необходими,когато си заложил добре гледано и узряло грозде и чакаш да получиш чист натурален продукт ,който ще изпиеш още същата зима с верни другари или една част ще отлежи в грижливо почистена и обезаразена от теб бъчва и най много другата есен ще е изпито.. :D
все пак далеч съм от мисълта да сравнявам това което може да произведе една изба и един любител винар,но си мисля,че няма как цената на литър качествено вино да струва пет лева...... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2010, 12:40 

само една бъчва 225 или 228 литра струва около 800евро която се ползва за 3 зареждания...та само от тук има върху цената 3-5 лв...ми дрождите ,ми шихтовите филтри...бутилката ,фолиото...етикета...тапата..
Повярвай ми едно добро вино струва много повече от 5лв...
Много правилно са ти казали приятелите които имат досег с винарни-никой не прави второ или трето вино...Правят го само и единствено по селата...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2010, 13:29 

хъммм приятельо,ами как така ще стане на пазара да има вина от шест седем лева,да не говорим за тези по три четери лева,те ако са от грозде и не са второ или трето вино как така ще им излезе себестойноста,щото тази изба трябва да направи вино което е за отбрани клиенти,вино с което трябва да си направи място и на външният пазар,да за тези вина не може да се помисли да не е от грозде,да не говорим за балите джибри които се внасят от украйна и се правят вина,да не говорим за годините до 2005 та и 2006 г. когато се изкопуваше грозде от хора които не различават червено от бяло да не говорим че се говори за черни.. :D е когато в шарпаната има ,мерло,каберне,шефка,кераца,това да не би да ти говори,че ще се прави качество...,но може и да не съм прав знам ли може наистина мавруда в била реколта 2003 който струва 5,20 да е първо вино от грозде ... :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2010, 15:29 

Местожителство: Асеновград
Ika. виж това:"Винарската индустрия във Франция е разтърсена от сериозен скандал. Съд в Каркасон, област Лангедок, обяви, че над 12 фирми производители са се опитали да продадат 18 млн. бутилки фалшиво "Пино Ноар" от сорта "Ред Байсиклет" на един от най-големите си американски купувачи. "Ред Байсиклет" е една от най-скъпите разновидности на "Пино Ноар" и се радва на сериозно търсене в САЩ." Не само са опитали ами са го продавали от години защото последните няколко години износа на Пино ноар е скочил рязко. Като си помислиш че във франция е ясно кой колко вино произвежда от сто години, всичко това е станало със знанието на купувача!! Та какво да говорим за първо и второ вино в българия. Направи си хубаво домашно вино без химия пий си го със здраве и за здраве!и не си трови душата с глупости-4лв.5лв.7лв. Бурета от 800евро дрън-дрън. Не е възможно да си купиш нещо от магазина без да бъдеш излъган.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2010, 16:05 

Венци,приятельо ни най малко не съм се разтревожил :D просто ми беше интересно мнението на хората във форума,винаги ми е било приятно да обсъждам разни неща тук в този форума, а общо взето и аз подържам твоето мнение, а и в никакъв случай не съм толкова тънък познавач на виното за да пия бутилка от 50 лв.. :D но знам че голяма част от нашите ракийки и винца са с доста добро качество ,защото са правени с много любов и майсторлък

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2010, 17:42 

Един много уважаван технолог ми каза:Момче прави си вино то винаги ще е малко криво, куцо или сакато но ще е живо и полезно!! А винпромското е много нагласено,но е мъртво вино наблъскано с химия. Вече 7-8 години не пия фабрично вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2010, 18:08 

Венци ...ето ти едно дрън дрън-точно толкова струват буретата от снимките-VICARD
Прикачени файлове:
DSC01969.JPG
от снимките
Прикачени файлове:
DSC01974.JPG
Прикачени файлове:
DSC01980.JPG

Като се вгледаш в бъчвите ще видиш и на коя винарна са...и това е една малка част от залите...
Стига с тия глупости умряло вино....умряло вино не прави кристали и утайка.
Това че едно домашно не може да седи повече от 2-3години в най-добрия случай,без да промени цвят мирис вкус.. не означава че вината на по 4-7 год от винарни са умрели или наблъскани с химия.
Стига с тази химия..тя е доста по скъпа то самото грозде...
Вагони с джибри от Украйна...тук се смях наистина,защо не кораби с джибри от Иркутск - и там е подходящ климата за грозде...
Относно за фалшивото вино във Франция....миии потърси въпросната статия на английски и ще разбереш че виното не е било фалшиво,а направено от друг клон на сорта Пино ноар-което е фалшификация)))
а самата статия е преведена доста нескопосано на български....

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2010, 18:40 

www.huffingtonpost.com/.../17/fake-pino ... 66587.html - 206k .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2010, 20:09 

http://www.tvevropa.com/bg/news/economics/view/22016
фалшиво "Пино Ноар" от сорта "Ред Байсиклет????????????????????
а на снимката фалшиво "Мерло" от сорта "Ред Байсиклет :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2010, 21:59 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
ilu6a написа:
http://www.tvevropa.com/bg/news/economics/view/22016
фалшиво "Пино Ноар" от сорта "Ред Байсиклет????????????????????
а на снимката фалшиво "Мерло" от сорта "Ред Байсиклет :lol:

И к'во с'я,печалби от над 7 000 000евро ,а глоби и т.н. от 1500-180 000евро????!!!!!,а говорим за франция-нищо не става от тоя народ..........френския ;) :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2010, 00:04 

дано го стигнем близките 100години...дано ама надали...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 100 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Часова зона: Европа/София