Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 08:00

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 100 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: за вината
МнениеПубликувано на: 22 Фев 2010, 19:29 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Интересен разговор се е заформил,ще си кажа и аз мнението.
Вината с цена 5-7лв са около истинското,че са майсторски приготвени не ще и дума но са си купажи които обикновенния потребител не може да усети.Но тук пък опираме до въпроса кой ги пие и с каква цел ако е да се :saufen: може и с по евтини вина да се :drunk: .Малцина са обаче истинските sommelier (сомелиери) и ако не са професионално ангажирани биха казали истината за по евтините вина но етиката преди всичко.
Историята с пино ноар от сорта "Ред Байсиклет" е показателна как във Франция е допусната измама и как се отстояват потребителски права .Хората там знаят колко лозя имаш и колко вино можеш да направиш и ако мамиш какво следва.Веднага ми идва на ум кога и при нас ще стане така да се отстояват правата на производителите и най вече на потребителите?Вина от по лев литъра са си МЕНТЕ и производителите не са винари а шмекери ех де да бяха френските закони та да ги видя тогава без лозя и грозде вино как ще правят има да си :wallbash: в стената на килиите.
Колкото до домашните вина ilu6a е прав,те се пият докато са млади и неоформени.Не изключвам възможноста да има добри домашни майстори с качествени вина и дай Боже да стават все повече.
А сега наздраве от мен аз ще пийна от моето добро или лошо аз съм го правил няма на кого да се сърдя.
:prost: :sauf: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2010, 19:52 
Модератор

Според мен течности като "ПЕЛИН" за 2.89 лева и то два литра :x :x :x трябва да се изземват от магазините, а производителите да се съдят за опит за предумишлено убийство!!!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2010, 20:33 

Местожителство: София
Абе хора няма сорт "Ред Байсиклет"...пино ноар е сорта ,а това е марката просто...
Нещо като Сайкъл -пино ноар на Братя Минкови...
Линка който по горе съм оставил е "Ред Байсиклет"...обаче мерлоо)))
Беффф абсолютно прав си за някои течности 3лв за 2литра...- белината е по скъпа)))
То и бозата вече не вкисва))))
Ето ви едно вино което струва 6лв и е много добро-планувал съм закупуване на кашон..
Прикачени файлове:
DSC03902.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2010, 10:54 

Аре и от мен:
През 2009 някъде юли/август си купувам българско вино от марка с две букви,която провежда активна рекламна кампания, и в момента ,като плащам 10 десет лева за бутилка. (мога да си го позволя)
Вероятно е грашката да е в моя телевизор, може, всичко може но…
Съдържанието беше спирт,подсладител,танин ,боя и вода .
Повтарям =грешката може да е в мен, амЪ не ми се вЕрва.
И това беше последната капка,която преля чашата на търпението ми.
1.бидон 80 литра пластмасов и в него 70 кг червен мискет на 22.09.2009
2.бидон 140 литра и в него 120 кг червен мискет+мерло+ркацители (+калиев метабиулфат) към 01.10.2009
3.в отточеното вино от т.1 отново 70 кг червен мискет+мерло+ркацители (+калиев метабиулфат) към 6-7.10.2009
На дванадесетият ден източване,след бурната ферментация, и наливане в пластмасови бидони от по 11 литра (+по 3 капки калиев метабиулфат),под воден сифон , и до сега наличното.
Налични 110 литра вино към края на октомври 2009
За качеството просто няма да кажа нищо щот няма как да проверите хвалбите ми
Още имам към 45 литра.
Дааа, знам кво ще се каже : пластмасата ……
ОК, хвърлям стария бидон, и го заменям с нов.
На есен 2010 с песен, пак същото.
Ееее ,как няма да има изказвания да “искат да се ограничи домашното производство на вино, нали ? “
По същият начин постъпих и със суджуците, и поради същата причина.
Сложил съм край на МЕНТЕТО !!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2010, 13:29 

Съдържанието беше спирт,подсладител,танин ,боя и вода
как разбра???????????Лабораторен анализ...-оргонолептично...КАК???
Чудно кога в тази страна ще се разбере че едно добро вино няма нищо общо с домашните "вина"....!!!!!!!!!!
Точно пък на Славянци Естейт...айде сега
Мойте почитания но като гледам какви сортове си набъркал заедно....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2010, 14:57 

ilu6a написа:
като гледам какви сортове си набъркал заедно....

ilu6a ,ако си се почувствал засегнат – не намирам причина, защото от написаното от мен не следва че съм имал предвид Славянци, за които видях от надписа на бъчвите че имаш особено отношение.

Не беше Славянци автор на обектът на последната ми покупка на вино

Повтарям =грешката може да е в мен, амЪ не ми се вЕрва.

А това че съм го направил “ неправилно” – ОК, аз понякога я карам противно на “правилата”.
Лошото е че съм упорит.
И идващата есен ще повторя неправилното си действо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2010, 15:14 

Все пак не упомена как си установил наличието на спирт,подсладител,танин ,боя и вода ???
Малко са производителите с две букви на етиката...TT,LS,SE..
С нищо не си ме убидил...просто от тази изба мога да си позволя да кача снимки....щото който ме пусна там да снимам и гледам вече не работи в тази винарна...
Никъде не съм употребил думата неправилно...просто да се смесват бели и червени (с едно изключение-Вионие и Сира)вина не е прието по куп причини...които е видно че няма нужда да изброявам...
А за действието от ч.мискет,мерло и ркацители....ми потрети го-то си е твой избор но бъди сигурен че пиеш обикновено трапезно вино с неясен аромат и вкус...и един Пино ноар,Каберне Фран или Барбера ще ти се сторят парфюм, вода и спирт...

Последна промяна ilu6a на 23 Фев 2010, 21:09, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2010, 17:15 

ilu6a написа:
…….но бъди сигорен че ………

Сигуренсъм , че моят резултат е много над оня боклук за който платих по 10 лв за бутилка

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2010, 21:08 

Извинявам се за правописната грешка.....
Я кажи кой точно боклук ...за 10 лв е толкова лош...по лош от мискет и мерло...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2010, 09:40 

1.
С израза
ilu6a написа:
.....Я кажи...

няма да се разберем.
“Би ли могъл да съобщиш “ е по-приемливо, за мен.
А “я кажи” …. ми не съм длъжен с нищо,нали ?

2.двубуквено означение на етикета
Стига толкова.
Нито е реклама нито е антиреклама , а и “винопроизводителя” е скрит , и трябва да е доволен от проявената, от мен, милост.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2010, 09:50 

ООО сори...още малко и на колене да падна...нямах намерение да те засегна с израза.
Голяма тайна с това вино...чак подозрително въобще има ли такова...
Можеш да споделиш във форума кое точно е това вино ,да не се мине и някой друг...на винарните надали много им пука за теб...та и ти да си толкова лоялен...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2010, 18:03 

Здравейте,
Май темата се измести, а въпросът на автора беше съвсем на място. Вместо лични спорове, не е ли по-добре да се споделят впечатления за вина в различните ценови категории във връзка с въпроса от темата. Разбира се, няма място за сравнение между добре организиран и контролиран технологичен процес и тръпката да сътвориш нещо сам. Скоро ми направи впечатление следната мисъл: Виното не се прави, то се получава. Дай Боже на всеки от нас тазгодишното да се е получило!
А ilu6a най-учтиво го моля да отвори тема и ни запознае с някои тънкости за оценка на качеството на вината, разбира се ако има желание.
Приятна вечер на всички .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2010, 20:41 

приемам идеята да има тема за оценка на вината...само малко време да я формулирам и подготвя материали.
Не е лошо и да споделим впечатлинията си от различни вина които сме купували...естествено като избегнем оценки от сорта:

Тази изключителна зелка, расла в най-рохкавите лехи на Югозападното Софийско поле е съчетала богатия аромат на шопските култури с крехкостта на най-отбраните тракийски сортове.Ферментационният процес е изведен докрай, протекъл при условията на софийската зима благоприятно смекчена от локалните влияния на късноесенната подуянска мъгла.
Оттук и подчертаната, но ненатрапчива киселина, започваща с деликатни бодежи от върха на езика, преминаваща в тръпки през небцето и разливаща се към гърлото.Ароматът е изключителен, напомящ букет от отлежали камамбери,с неочакван свеж нюанс на бамя. Сокът, ръчно ръчно претакан на
равни интервали, е бистър и изкрящ. Предизвиква приятен сърбеж в устаната кухина, който издава изненадваща ментова прохлада.Листата са бели, с благореден восъчен оттенък. Нетрошливи, но не и жилави, идеални за сърми.При дегустация листната периферия издава издава допълнителен фин
аромат с предчуствие на пушен бекон.Секрет на производителя е използването на дъбови качета от
осолена сланина. Придружено с един отлежал "Бержерак", това кисело зеле е идеален компаньон за Вашите свински гърди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2010, 19:58 

:D :D :D
Наздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2010, 08:17 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Цитат:
Вино за 10 лв. спечели злато в Париж

четвъртък, 04 март 2010

Париж

Вино за 10 лв. спечели златен медал на изложението "Винали Интернешънъл" в Париж. Това доказва още веднъж, че страната ни произвежда качествени и достъпни вина, коментират енолози.

Бутилката е "Розе Сира 2008" на "Вила Любимец" и е единственото розе с приз във Франция.

Отличени в Париж са и две бели вина, на които е присъден сребърен медал. Бутилките са на "Едоардо Мирольо" и "Катаржина Истейт". Отличията за белите ни вина също са голямо постижение, защото доскоро незаслужено се смяташе, че страната ни не се отличава с особено качествени напитки от този вид, допълват сомелиери.

В категорията червени вина страната ни е оценена с шест сребърни и три златни медала. Наградените изби са общо седем. Наградените вина са с цени от 10 до 100 лв.

Като че има светлина в тунела ;) дано не е фара на идващия влак :lachtot:
Това че могат да правят добри вина за изложения го знаем и можем да им кажем браво,но дали могат да подържат качество при големи количества тепърва ще се разбере.Дали няма да се повтори конфузния случай с "Червения велосипед" от Франция,то при нас такъв контрол все още няма така че тук ще минат но при чужди клиенти едва ли?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 100 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Часова зона: Европа/София