Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 12:18

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 100 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: за вината
МнениеПубликувано на: 30 Мар 2010, 12:45 

и ако трябва да сме по-точни за тиха ферментация

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2010, 12:45 

Местожителство: София
да за цени.
ооо и кои са за отлежаване?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2010, 13:40 

Местожителство: Асеновград
ilu6a. виж това.А какво от тук ли да си купя буре???Дето ги продават по скъпо от фирми с 120годишна традиция в правенето на бурета в Франция ???? Някои в Бг може ли да предложи това и на тази цена а?
http://www.copper-alembic.com/shop/inde ... 84&lang=en
Защо се казва Френски бурета тип Барик, а не български бурета???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2010, 13:59 

Точно от този сайт пазарувам често...Там буретата не са френски и са доста евтини-дори със доставката(за качеството си)...не мога да отворя линка тъй като нещо не е копиран правилно ,но като цяло знам цените там...
Няма български бурета защото.............просто няма такива)))има дървени съдове за вино от Врачеш например)))
АААААААААААААА ти питаш от тук ли(БГ) да си купиш-в никакъв случай))))Забележката ти че са доста по скъпи от тези в цитирания сайт е верна))(
Макар че за пръв път тази година се спрях пред бг бъчварница...Първо щот помислих че са португалски,и второ името ме подведе-има подобно френско)))
Но ,бяха в пъти по качествени от другите бг бурета...там Врачеш... Скравена...Руми МНД и прочие с претенции.
Името на тази бъчварница е ТЕРЕС)))
http://www.teresoak.com

Последна промяна ilu6a на 30 Мар 2010, 14:06, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2010, 14:05 

Местожителство: Асеновград
Това ти си го писал! Аз само те цитирах

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2010, 14:07 

не разбрах защо ме цитираш...иначе си помислих че съм писал подобно нещо...
тук темата е малко по друга...

Последна промяна ilu6a на 30 Мар 2010, 15:04, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2010, 14:12 

тези малки отворчета и напречните греди си имат определена функция при откаляването (или поне навремето са имали) която в днешно време като се има предвид техниката с която се разполага могат да отпаднат. ако са коректни от фирмата от която купуваш, трябва да ти кажат каква е разликата между бъчвите и защо има разлика в цените.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2010, 14:15 

ееееееееееееееееееееее добре- бати и евреистиките )))))))))))))ще питам)))))тук няма кой да каже...въпреки вмятанията!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2010, 16:11 

ами питай .... аз казвам нещатата такива каквито са. далеч съм от мисълта да се заблуждаваме и да се правим на велики разбирачи, защото ако хората се научат да правят в домашни условия прилични вина (без дефекти) това ще означава че тези в магазина ще трябва да са коректни като качество и с прилични цени. поради тази и много други причини винаги съм се опитвал да помагам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2010, 18:25 
Аватар

Местожителство: Varna
Като чета постовете ви се уверявам, че за домашно производство е по добер да си купиш от пластмасовите бурета /грътските/ и като слагаш виното да сложиш добре подготвен дъбов чипс, защото едно такова бидонче с форма на буре и от подходящ материал прави по добро вино от една 20 годишна бъчва.
Тази година си купих пластмасово буре 100л. до година смятам да си купя и 50л. Този ми извод е ръководен от цената на едно ново хубаво буре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2010, 19:11 

всъщност не съм съгласен с тази работа за пласмасовите истории. четох из форума разни неща които хората правят с чипса - запарване, изваряване и какви ли не неща. Ще пиша за това - дано не се обидят, но се правят някои груби грешки. Иначе намерих на един приятел бъчви на 3-то зареждане - общо 20 бр. 15 Taransaud и 5 Boutes като бъчвите бяха добре поддържани и чисти - всяко на цена от около 75 лв.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2010, 22:36 

eee защо не вземеш да кажеш...кои са тия грешки...кои са бъчвите за ферментация - основно, кои за отлежаване.
Само със загатки ли ще си говорим...
Вземи накрая да се изясниш...а не-еди кой си ще ти каже това...еди кой си ако е сериозен ще ти каже онова!!А ти нищо не казваш конкретно.
Дамяница предлагат такъв тип бъчви...от 102 лв до 60лв-225 литрови ползвани.
.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Мар 2010, 18:06 

Ами няма много тайни- отворите в долната част служат за откаляване на вината - навремето е било по-лесно и хората така са го направили. Напречната летва няма функция - тя е само за стабилност при транспортиране - или поне на времето когато са се изнасяли вина в бъчви. Франсетата са били едни от тези които са го правели в по-големи обеми и затова са си помагали с каквото могат - не щеш ли така открили и коняците - но тези истории предполагам са известни. Както и да е! Горе изброените неща заедно с опетката по краищата на бъчвата могат да вдигнат цената й между 15 до 25 евро. Наличните в днешно време пистолети (за по-големие изби) или простото завързване на шлаух към чиста пръчка или нещо подобно вършат същатата работа в домашни условия за да се отдели виното от утайката - неща които всеки прави у дома си.
Що се отнася до бъчвите за ферментация - виждал съм при какви условия се прави например Солитера - едно доста добро на вкус и доста лошо на цена за мен вино. Хората изпозлват прости стари каци. Всичко друго е много знания и опит.
Що се отнася до чипса - ще ми трябва повече време но ще пиша - просто сега нямам време.
По отношение на изказването на илуша :

"Вземи накрая да се изясниш...а не-еди кой си ще ти каже това...еди кой си ако е сериозен ще ти каже онова!!А ти нищо не казваш конкретно."

Имах предвид, че тези които ти продават бъчвите - или каквото и да било друго- трябва да са достатъчно коректни да ти обяснят защо трябва да плащаш повече. Все пак не даваш 4 или 8 лв за сирене което утре пак ще може да си купиш. Виното от друга страна се прави само веднъж и няма право на много грешки.
За втората употреба - не само Дамяница продават - стига да има мераклии да купуват. Тези които намерих за моя приятел и клиент бяха от Беса Валей но това не е важно. Пак казвам, много продават просто е важно да се знае как са поддържани.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Мар 2010, 22:02 

да ...ясно ПРОСТО СТАРИ КАЦИ...
С извинение но това просто не е вярно...
Естествено че за по евтино се ползват стари съдове-много от винарните ползват за целта американски ползвани бъчви...но истинате е мааааалко по друга,а именно добри по възможност нови барици...
Не се и уточнихме за какво отлежаване става въпрос 6,12 24 месеца или мааалко повече.
а за лекцията за транспорти бурета...)))
А за Солитера-мииии КАБЕРНЕТО ФРАН което опитах 2009 на Винария(не беше още бутилирано),няма нищо общо с това което са бутилирали...от старите каци ли???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Мар 2010, 23:30 

За съжаление за втори път ще трябва да ти кажа че е вярно.
И сега сериозно - наистина за съжаление в Домейн Бояр от преди много време не са вземали нови ферментационни съдове а и не само ферментационни. Не говорим за различни случаи когато се ползват "стари съдове за поевтиняване" или както го беше писал а конкретно за условията при които се прави това вино. Може и да не му се вярва на някой, но съдовете за ферментация не само на това, но и на някои много добри и доста скъпи вина са от този клас. Може само да си представите какво би се получило ако тези хора които създават вината можеха да работят при "нормални условия".... но както и да е.
Няма какво да се убеждаваме че бъчвите трябва да са добри, нови и да се ползват до 3 зареждания- за това си губим времето - това се прави мнооого рядко , но се прави.
Що се отнася до така наречената от илуша "лекция" - това са си фактите - ако ти стиска да обясниш че "такова животно нема " - моля, вади фактите :) ще ми е интересно- аз споделям това което ми е известно а и ако не се лъжа -това е идеята на форумите.
А между другото - това което е писано за: "истинате е мааааалко по друга,а именно добри по възможност нови барици..." - коя истина??? Истината как трябва да се работи или искаш да кажеш че лъжа в нещо което съм написал?
Че много от фирмите ползвали стари американски бъчви - ами пак не е вярно. Сравнително добрите американски бъчви не струват чак толкова много и са залък който по-лесно се преглъща и затова не е необходимо да са употребявани има си обяснение и за това: само на френски бъчви цената им пада със стандартен процент за всяко зареждане.

Последния въпрос не ми стана ясен - " ..от старите каци ли???"

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 100 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часова зона: Европа/София