Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 23:21

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: вино от касис...
МнениеПубликувано на: 27 Юли 2010, 22:44 

Местожителство: София
а пък аз си направих вино от касис...)))така за спорта!!!около 1,5кг касис 2 кг захар и 7 л вода... и дрождиии
резултата след 10 дена е захарност 2-3% (рефрактометър ползвам)...и приятен вкус когато е охладено))),цвят на розе...лилаво))) сега стои на тъмно с клапан ...да се избистри още)))
ще го изчакам още да видя ...ей така ще се вкисне ли или не ли)))

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2010, 19:40 
Аватар

Местожителство: г. Русе
:2thumbs: браво ! и аз имам план за плодово вино но си счупих ръката и май ще ги пропусна ! :datz: А относно вкисването Стичков каза "Ту партс! Фифти фифти". Пиши после кво е станало че се вълнувам по тая тема.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2010, 17:45 

ilu6a, а успя ли да замериш първоначалните показатели на касиса(захарност, pH)??, че аз пък се интересувам за подобно вино но от арония.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2010, 12:25 

Леле колко съм изфъздял))))....ми въобще не се сетих за подобно нещо...сори

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2010, 14:58 
Аватар

Местожителство: Varna
В учебника "Технология на високоалкохолните напитки" за френско грозде дават Съдържание на захари - 7,3-13,6%; Органични киселини (ябълчена) - 18,0-38,0 g/kg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2011, 12:59 
Аватар

Колега Karovski, успя ли да направиш вино от арония? Да споделя моя експеримент. Тъй като не открих точна рецепта за арония комбинирах от тези за касис и боровинки, тъй като че ли са най-близо до аронията. Смлях с гроздомелачка 40кг арония, добавих 20л вода и 5кг захар/захарността на така приготвения сироп беше точно 20%/. Посях 5гр. дрожди /за бяло вино на Ванков, нямах други/ и 20гр. амониев фосфат, общата захарност беше 17-18%.След 5дни добавих още 5кг захар, 20л вода и 5гр. дрожди/пишеше някъде, че за плодовите вина е по-добре захарта да се добавя на 2-3пъти за да не се затормозяват дрождите/. Получи се много добра бурна ферментация и след 7дни при захарност 0%/леко горчив вкус, огънчето над джибрата не гасне/ източих 50л вино, което сложих в съдове на воден клапан за тиха ферментация. Преди 3 дни замерих виното с виномер, който показа 5%алк. Защо е толкова слабо виното, къде бъркам? Според мен трябва да е поне 9%

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2011, 14:58 

Може да не е приключила ферментацията.Захарта при тия плодове органолептично се усеща по-трудно заради високо съдържание на татин .... дъбилни в-ва ,аронията май и йод съдържа.още повече когато в малки концентрации.За това накрая поради тези в-ва ферментацията може да тече съвсем бавно...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2011, 11:44 
Аватар

Има всички индикации за приключила бурна ферментация, дори сега във виното изобщо не се усеща сладникава жилка. Вероятно е трябвало да сложа повече захар, 3:1/а не 4:1/. Възможна ли тази да бъде причината за слабото вино? Предстои да правя вино от мерло или каберне около 120л. Мога ли да добавя 30-40л вино от арония към него и в кой етап?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2011, 12:23 

ааа такива смесвания аз не препоръчвам...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2011, 21:34 
Аватар

Здравейте,
не мога да Ви опиша колко се радвам , че намерих този форум :megagrin:

Та по темата.
Това лято събрах от 5 касисови храста 11 кг. плод. Ще споделя една рецепта за касисиво вино тук - знам я от дядо си !
Тези 11кг. плод ги смачках (омекнаха ми ръцете) и.. в едно бидонче 80л. (такова имах). После 11 кг. захар разтворих в 33л топла вода (около 40С). и добавих в бидончето. Слагам капака (без да завивам) и следва чакане. Забравих да спомена , че бидончето се намира под едно дърво на двора , така , че след 12:00 часа е на сянка(Юли е топъл месец). На 30-тия ден пробвах - беше чудно , но малко мътно. Насипах го в пластмасови бутилки от кола и др. 2л-рови , като затегнах капачките здраво. Както си и мислех - остатъчната ферментация отдели въглерод и се получи налягане => газиране :klatsch: . На 45-тия ден вече беше бистро с рубинен цвят невероятен аромат и газирано - абе касисово шампанско. Лошото от цялата работа е , че излезе 45л и вече е на привършване :zauf2:

П.С.1: Обикновено до средата на септември виното е готово , и в горещите дни е много приятно да се пие от пръстена паница с много лед (изчакайте паницата да се изпоти) :gott:
П.С.2: Внимавайте с отварянето на бутилката (може да пребоядисате тавана). Започнете с леко развъртане на капачката и като започне да съска изчакайте докато спре . Повторете докато налягането в бутилката спадне.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Авг 2013, 12:15 

Бих искал и аз да задам един въпрос относно виното от арония. Намерих в интернет една рецепта, но там пишеше нещо, на което не се доверих особено. На 10 л. течност да се слагат 10кг. захар. Това възможно ли е? :skeptisch: Моля ви, ако знаете колко захар трябва да се сложи да пишете, че е спешно, както винаги в последния момент решавам да се интересувам. :afraid:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2013, 07:57 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
no_comment_about_it написа:
Бих искал и аз да задам един въпрос относно виното от арония. Намерих в интернет една рецепта, но там пишеше нещо, на което не се доверих особено. На 10 л. течност да се слагат 10кг. захар. Това възможно ли е? :skeptisch: Моля ви, ако знаете колко захар трябва да се сложи да пишете, че е спешно, както винаги в последния момент решавам да се интересувам. :afraid:

4/1 вода/захар би трябвало да свърши работа

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часова зона: Европа/София