Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 19:56

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Авг 2010, 10:02 

Местожителство: София
Няква странна болест се е появила от две седмици и макар че имам доста книги,в никоя от тях не се споменава за тая уродия!
Прикачени файлове:
DSC05465.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2010, 11:59 

Разбрах каква е тая гад....най-гадната,това е филоксера!!!!!!!!!!!!!!!!
http://agrosaveti.com/agro/plant-protec ... ksera.html
да му се невидяло...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2010, 15:58 
Аватар

Местожителство: Varna
НАистина страшничко, дано само да е по листата. И аз имам две книжки за лозарство но там няма картинки на тая гад.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2010, 18:21 
Аватар

Местожителство: Пловдив
ilu6a, имаш ли информация дали лозата се повлиява добре след третирането което предписват в сайта. Май един приятел и той бере подобни ядове :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2010, 21:21 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Пръскането за плевели с тотални хербициди на пролет също води до кържавеене на листата.(изглеждат по същият начин)Това се получава когато не са почистени вегитиращите нови покарващи културни издънки(ако мога така да ги нарека),и хербицида ги е хванал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2010, 23:28 

за съжаление не са издънки пък и не е пръскано с хербицид...Това е Отел-както знаем американски "сорт"или иначе казано директен сорт...заболяват само листата тъй като корените били устойчиви...Казват че борбата е лесна с литната фаза на филоксерата...
Вече съм купил препарата,ще видим какво ще стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2010, 12:40 

Успех
и ни дръж в течение(направил си много добри снимки) ако можеш и да продължиш да ги снимаш периодично за да видим как се развива процеса и какви са реакциите (всичко това подкрепено със снимков материал) ще е голяма работа.
Успех

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2010, 12:57 

Takawa гадост имамам по дивите лози ,които изпозвам като жив плет-нямат грозде и съм я пуснал по оградата.Сигурно ли е ,че е филоксера???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2010, 17:45 

на 100% е сигурно...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2010, 20:47 
Аватар

Уважаеми колеги. Много неща научих покраи вас. Сега ще се опитам и аз да съм ви полезен. От коментарите относно болестта по лозите ми стана ясно, че има болни и диви лози(американски).От това следва, че не може да става дума за филоксера тъѝ като тези лози са устоѝчиви на този вредител.Филоксерата всъщност е малко бръмбарче, което се храни с корените на лозите.Преди време и аз имах проблем с изродени листа и филизи. Оказа се, че самолет е пръскал в горещ ден с хербициди в съседно землище.Поради високата приземна температура препаратът не е паднал на земята и е бил отнесен от течението.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2010, 20:58 
Аватар

Това, което се наблюдава са физиологични изменения, които не са опасни.Сега е краят на вегетацията и няма смисъл от някаква намеса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2010, 09:43 

Маааалко си се заблудил обаче!!!
Филоксерата напада както културната лоза, така и американските (дивите) лози. Пълно развитие насекомото обаче има само върху американските лози(тя е и пренесена от америка ,установено за първи път в Америка през 1854 г.). В развитието му се наблюдават пет различни форми, от които по-важни са две - листната и кореновата.Кореновата форма се развива върху корените на културната лоза и на подложките, но вреди само на културната лоза. Срещу листната форма на филоксерата по американските лози, борбата може да се проведе с органофосфорни, карбаматни, неоникотинови и др. инсектициди. Провеждат се две пръскания през пролетта с Нуреле-дурсбан - 0,06% - първото няколко дни след началото на излюпването и второто 15-20 дни по-късно. По добри резултати ще се получат при използване на системни, проникващи или транс-ламинарни препарати.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2010, 10:38 
Аватар

Сигурно си прав.Аз обаче споделям нещо, което ми се случи.Няколко агронома доста се чудиха и умуваха над пробите, които им занесох.После случайно дойде агронома поръчал злополучното пръскане и всичко се изясни.Тъй като беше в началото на вегетацията, за да се преодолеят по-лесно вредите ме посъветваха да напръскам няколко пъти с листен тор.Покаралите нови леторасти си бяха нормални.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2010, 22:43 
Аватар

Аз нямам опит с лозарство, но дядо ми беше научен сътрудник първа степен по лозарство и винарство и е правил опити с филоксера.
Първо за да си сигурен дали е филоксера трябва да обърнеш листа от долната страна. Ако отдоло под "бабунката" е бяло-значи това е краста, ако е си е зелено - значи е филоксера. Понеже отела има дива жилка ще може да изхрани(налее) зърната :D Трябва да пръскаш когато се появят яйцата на филоксерата за да не затормозяват листата(белите дробове на лозата) :D
Ако искаш да си решиш проблема с филоксерата кардинално :D трябва да си ашладишеш лозички на специални подложки(това се налага защото почвата в този район е заразена и спасението е само ако подложките които ползваш непропускаш насекомото да влиза в снобчетата които пренасят соковете до листата и не пропускат насекомото да се храни от корените)
Информацията ми е стара и затова знам само две стари подложки ... сигурно вече има и др.
Подложките се казват:
монтикола
шасла-берландиери(тази е за предпочитане - по-дебела е)

Надявам се да съм бил полезен с поостарялата ми информация :prost:

Последна промяна ReLaX на 27 Авг 2010, 13:42, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2010, 09:09 

Аз ще реша проблема кардинално...това е Отел на който отдавна му се каня да го ликвидирам...тая смърдня на ягоди и малини от него не мога да я понасям...ама на бащата и майката много им харесва вино от тая лоза....а аз като го подуша и ми се гади...Та ще взема триона и кръц....няма да има смръдня))нито филоксера...
така ще се отвори място за Кабернето Фран и Пино ноара ...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София