Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 20:50

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 309 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 11:21 

Здравейте, предишни години сме правили червено вино от Мелнишкия регион и винаги е ставало хубаво, без последните 2 години, когато неясно защо киселееше. Искам да се науча сам да си правя и моля хората с опит да ми покажат начина - стъпка по стъпка.
Досега взимахме около 300 кила и използвахме стара пералня (където се върти една малка перка отдолу, а съдържанието се изиспва отгоре) заедно с чепките. Кашата изипвахме в пластмасови бидони и на сравнително топла температура (мазето) оставяме да ферментира с леко открехнати капаци на бидоните. Първите 10 дни сме разбърквали, за да не седи суха шапката и после сме чакали ферментацията, като виното отделяхме, а джибрито запечатвахме в бидоните, за да го варим пролетта.
Има ли някъде грешка в процеса, ако има нещо нередно посочете как да го правя.
1. Захарността през ферментацията разбрах че трябва да е 22 процента, всеки ден ли трябва да я меря (ако е по-малка или по-голяма как да процедирам-с вода и захар ли?), всеки ден ли се бърка съдържанието в бидоните?
2. Колко време се чака опитално, за да ферментира и изсипя виното в стъклените съдове.
3. Колко трябва да е температурата на помещението и трябва ли да има отворено за винарки и въздух?
Благодаря за отговорите Ви предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010, 12:04 

Местожителство: София
viewtopic.php?f=10&t=528&p=4702&hilit=+%D1%81%D1%83%D0%BB%D1%84%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BC#p4702
http://totalbg.com/wine/home.htm

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2010, 17:58 

мерси ще го прочета

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Май 2011, 06:24 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Днес беше щастлив ден....вместо очакваните 200 кг,се сдобих с 400.По препоръката на Илюша,каберне фран+каберне совинъон+пинот ноар!другата комбинация създадена от мен..каберне совинъон+мерло,като комбинацията е 90/10 съотношение...отива за ракийка!!Пък после и джибровка,..между другото захарността беше в очакваните граници 26%.Захарта в момента при мен е 1$ за кило,което не е зле.Купона ще е пълен до есента,когато ще е наред Калифорния!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Май 2011, 15:19 
Аватар

тя е по-евтина отколкото при нас, на къде отива тая държава :mocken:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Май 2011, 17:33 

Че то ако захарта не е акцизна стока, направо да организираме един канал за доставка. Даже и с таксите на куриерската фирма, пак ще сме на сметка :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Май 2011, 21:14 
Аватар

Оставете майтапа, че то така се случва все съм на градус ,когато ви пиша, за олиото разследваха за картелни споразумения, не знам си кво, за захарта никой нищо не казва. Вдигнаха си я и си нема ни една, като много други неща в тая държава...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2011, 19:28 
Аватар

Прави ми впечатление,скороста с която захарта се превръща в алкохол...трети ден е в момента,а остатъчната захар е 11%,при първоначална 26%.Обяснявам си го с факта,че държа бидоните навън при околна температура 26-28 гр.Днес обаче е над 30 гр и ферментират вътре.При остатъчна захар 5% се прави посявка за ЯМКФ.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2011, 09:52 

Да, така и трябва да бъде горе долу с по 5% да пада захарноста.За 5-6 дена бурната да е приключила като цяло!
За ЯМКФ ще е важно да понижиш чувствително температурата...м/у 15-17 градуса...да не кажа и по-ниска,но тогава ще протича доста дълго.Апропо ,ако някои от вината ти имат ниска киселинност(вече имаш опит), ЯМКФ не се препоръчва!
Има и още нещо,ако си сулфитирал с по-големи дози възможно е Leuconostoc-ите да не искат да се развиват...
Изчакай да ти падна максимално захарноста преди да ги сложиш бактериите за ЯМКФ.Тук си мисля ,че Flanker от форума може да ти даде съвет...

Последна промяна ilu6a на 27 Май 2011, 13:18, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2011, 13:04 

каква посявка ползвате за ЯМКФ

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2011, 09:53 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Да ilu6a, ти каза най-важните неща. Виж, за температурата си мисля че случая на Наско не е много удачен за 15-17 градуса. Едно на ръка че няма как да ги поддръжа, друго че всичко си зависи от конкретните бактерии с които се е снабдил. За мен 20-25 градуса са по-приемливи. Тук обаче наистина Наско трябва да каже малко повече за самите бактерии, защото според тях могат да се прилагат и различни процедури. Едната - за ранна ко-инкулация (засяване малко след старта на алкохолната ферментация) автоматично отпада, все пак ферментацията е доста напреднала. Другия вариант е с късното засяване при около 3-4 брикс. Идеята уж е да се даде възможност на бактериите да се размножат и адаптират, което ще възпрепятства развитието на нежелани микроорганизми. Между другото е важно и да се ограничи достъпа на кислород. В противен случай не е изключено бактериите да "превключат" на аеробен метаболизъм на захарите, а това води вече до изкривяване на самата ЯМКФ. Наско, надявам се че имаш подробна информация и инструкции как да боравиш с бактериите, тогава всичко би трябвало да мине гладко ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2011, 15:06 

да не отварям друга тема реших да питам,как решавате проблема с потопената шапка при бидоните . там се получават едни сложни истории горе тясно после по широко и :) а и това ли е всъщност най добрият начин за Аф при домашни условия

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2011, 18:52 
Аватар

Общо взето,ситуацията е следната,бактерията и инструкциите са Ми дадени от винарната,оттам закупих и гроздето.бактерията е производство на white labs калифорния.Наред с условията за протичане на ЯМКФ,казани по горе от Flanker и Ilu6a на които аз отговарям,предвид качеството на гроздето ми,трябва единствено да спазя според инструкцията,да сложа дрождите на 5% брикс(остатъчна захар) и да поддържам темп. В рамките на 20-21....тук виждам различия в горните постове,които си обяснявам,че при по малка темп. Ще продължи по дълго и обратното...Не е проблем да поддържам и ниска темп,ако ще има отражение върху качеството на продукта.Втори ден разликата във мъстта се усеща по мекия мирис при отваряне на бидоните(имам един който е без ямкф,а и на вкус има разлика

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2012, 05:55 
Аватар

тази година Чили пообърка плановете на производители като мен,предвид липсата на мускат...въпроса е ?,.карминер(carmenere),понеже е ново за мен,а и e близък до мерло ,доколкото чета в интернета за него,но все пак ми се ще да опитам?Някои да си е имал работа с това грозде и какво вино се получава по различно от мерлото?To въпроса е отправен към Flanker и Ilu6a,но все пак другите да не се срамуват :) мисля да направя вино карминер+каберне фран или малбек+пино ноар 70+30 съотношение..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2012, 10:02 

Хм...аз тези две комбинации не съм ги срещал...
За сметка на това комбинацията Карменер и Малбек се среща често,и на мен лично ми допада.
Също така Малбек и Каберене Совиньон е срещана комбинация-защо да не може да се замести с Каб. Фран?...
Купажа Мерло по Пино ноар също се среща...та имайки предвид ,че карменера е относително близък до мерлото може би комбинацията Карменер и Пино ще е интересна.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 309 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Следваща

Часова зона: Европа/София