Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 19:39

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 309 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 21  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2012, 18:42 
Аватар

andre6ko написа:
Здравейте! Новак съм, четох много във форума и все пак се нуждая от малко помощ.
Преди 4 дни напълних четири пластмасови широки 60 л бидони с оронено и смачкано с машина грозде. Веднага му сложих необходимото количество калиев метабисулфит. Гроздето е някакъв италиански винен сорт - 350 кг, но не му знам точно името, защото се намирам в северна Африка. Много сочно, тъмно червено, с тънка ципа и не много големи зърна. Захарността му в началото беше 23 гр. Поддържам с климатик доста ниска температура и вчера мъстта имаше 27 гр. Вечерта падна и днес задържа на 26. Надявам се, че е нормална температура за процеса. Разбърквам го през 5-6 часа, защото е с плаваща "шапка" и след всяко бъркане покривам с тензух - виненките постоянно атакуват. На втория ден измерих захарността - 16 гр. А днес сутринта целия захаромер потъна - 0 гр. На вкус леко кисела и горчива жилка. Явно бактериите са изкльопали всичкия шекер!
Въпроса ми е - кога да го отделям от джибрите? Или да изчакам още 2-3 дни? Има ли вероятност да се вкисне?

Никой не ми отговаря...
Пак ще попитам - да вадя ли виното от джибрите, за да не се вкисне, след като захарите му са нула ? Или да изчакам няколко дни?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2012, 21:31 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Отделяне от джибрите и тиха ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2012, 22:39 

stanilabg написа:
Последен въпрос (може би малко глупав :roll: ).
Захарта няма ли да стартира отново ферментацията?

Добре де,не се обиждай...но чети внимателно постовете...в оня големия пост съм написал за консервиращата способност на захарта и алкохола...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2012, 08:03 
Аватар

Не се обиждам. Явно съм се подвел от това:
ilu6a написа:
...иначе с тази остатъчна захар и малко алкохол си е чудесна среда за ацетобактори,както и може ферментацията да се рестартира...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2012, 12:37 

Да ,но тук става въпрос за вече вино изкарало ферментация и да му се добави захар.
А това с което ме циташ идеше реч за вино с прекъсната ферментация

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2012, 10:58 
Аватар

Какъв камък е най подходящ за затискане на шапката, без да оказва влияние на бъдещото вино?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2012, 11:19 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Аз използвам бутилки с вода, които така или иначе присъстват там с цел първо изстудяване, после стопляне.
Ако ще е камък нека е някакъв твърд неронлив тип - гранит , базалт ... каквото се намери.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2012, 11:32 
Аватар

victoryvt написа:
Ако ще е камък нека е някакъв твърд неронлив тип - гранит , базалт ... каквото се намери.

Ок. Очаквах този отговор. И аз съм чувал за гранит.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012, 20:23 
Аватар

Здравейте!
Ако може да попитам , преди седмица отделих избистрилите се два слоя от бялата шара след обработка с бентонит и серниста киселина , заложих дрожди с активатор.В темата поместена от АЗ пише , че до една седмица бурната ферментация трябва да е приключила , но при мен мина седмица , а шарата ми продължава да ври като луда.
Нормално ли е това?
Трябва ли да чакам още?
Благодаря предварително за отговорите. :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 20:07 
Аватар

В събота 29.10. заложено гроздето, посято с дрожди Zymaflore FX10 и активатор Dynastart. След страхотна бурна ферментация през втория и третия ден, днес шапката е на нивото на бидона (преди това беше 10 см над ръба). Температурата в помещението е 22⁰ и е постоянна. Температурата на мъстта е 30⁰. Преди малко измерих с захаромер - показва 5%. Подчертавам, че захаромера е по словашката техническа норма и минава през метеорологичния институт за калибровка.
Да източвам ли до дамаджани на воден клапан?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 03:13 
Аватар

Ами според мен може да си го сложиш на воден звънец.
Аз имам други въпроси:
1.Заложих 80 кг отел и някакво друго което е към 35 кг - 40 кг грозде и захарноста му беше 14% и го отделих в 2 бидона.После им долях кам 45 литра вода и добавих 7 пакета разтворена захар.Когато измерих захарноста беше на 14%.След 2 часа пребърках мъста и измерих пак но тя беше същата.Добавих още 2 пакета захар и итигна на 18%.Тогава разбрах какво е гадна захар но нямах повече да настроя поне на 20% и го оставих за другия ден.Взех още 10кг и разтворих 4 кг.но когато слезнах да сипвам мъста е започнала да ферментира.Учудено погледнах другия бидон в който не бях сипвал и капка захар а той си стоеше.След изсипването на захарта нарочно я оставих на 18% и после им добавих сернистата киселина и след 24 часа и дрождите.Вапросат ми е нали от 20%-до 24% беше за да започне ферментациятя?
2.Миналата година след тихата ферментация изкарах към 35 литра вино като за пробно и го прелях в шишета от минерална вода по 10 литра но на даното на шишетата имаше някаква кристализирана оттайка която май беше безцветна все едно сам изипал 1 шепа безцветен пясък.Във виното бях слагал серниста киселина,дрожди,бентонит,дъбов чипс и подобрител за вино.
3.Майка ми иска да и отделя към 10 литра вино и тя да си го пресече та да остане сладко.С какво да го пресека и да го запазя понеже и моето става прекалено силно та гостити ми да престанат да ми дрънкат че съм бил сипвал ракия та затова било толкова силно :sauf: :sauf: :sauf: :sauf: ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 09:19 

Абе не мога да разбера...хората навсякъде се опитват и правят СУХО вино ,а тук вся някакви напъни да остане сладко...ама пък да не е десертно-ко пък е туй?
Ми недейте ползва дрожди, оставете го на спонтанна гъфзерментация и ще си имате полусладкокиселогорчивамиризливоблудкава смес.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 11:25 

Във виното бях слагал серниста киселина,дрожди,бентонит,дъбов чипс и подобрител за вино.

би ли казал какъв е точно този "подобрител" или поне какъв ефект постигна с него че то така казано е доста странно...

ilu6a, slice нацелихте десетката... затова се продава и "лимонада за вино"... баси и простотията

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 11:36 
Аватар

Местожителство: В.Търново
А може би точно лимонадата е въпросният "подобрител" :lachtot:

Едно време имаше такава сентенция :
"Не разваляй виното с лимонада и любовта с брак !"
Ама аз изпълних само първата част :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 13:28 
Аватар

http://www.zavinoto.com/products.php?cat=1 Добавих го най-вече да ми оправи цветът.Съдържа:Оцветител,арабинол,лим,киселина,метавинена киселина и винени аромати.Оправи цветът,аромата и го нямаше този леко кисел вкус.Пак казвам че гроздето беше отел и някакво късно което го късаме към края на октомври понеже още не е озряло напълно а започва да гние.Някой ще каже как да ги запазя тая захарност ?Един комшия прави вино и го пресичал с натриев бензонат но не ми се рискува.за 2-ра година слагам вино и не казвам че съм експерт но отивам в селскостопанският магазин , казвам какво грозде имам а той ми дава останалото и на всяко едно нещо отзад си пише кога и по-колко се слага.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 309 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 21  Следваща

Часова зона: Европа/София