Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 16:47

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 309 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 21  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 14:28 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Действай с калиев сорбат ( Е202), дозата е 0.5-1гр/л,.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2012, 22:44 
Аватар

Местожителство: София
Много ти благодаря :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2012, 17:50 
Аватар

Трябва ми съвет за ЯМКФ. Имам закупени бактерии Viniflora CH35. Количеството им е 2 гр. Смятам да го разделя на половина за догодина. Проблема се състои в това, че имам 2 дамаджани по 25 л и 1х50 л, както и 3х5 л, които ще служат за доливане при откаляването на големите. Смятам да източа пропорционално количество мъст, спрямо литража на дамаджаните (т.е. от 25-литровите по 1 л, а от 50-литровата 2 л), да го смеся, да посея бактериите, да разбъркам сместа, да изчакам известно време (колко?), и след това да го върна обратното в дамаджаните по толкова, по колкото съм източил първоначално от всяка една.
Правилно ли размишлявам?

Има и още нещо. Да предположим, че процеса на ферментация при големите дамаджани (25 и 50 л), върви едновременно. Обаче в процеса между 5-литровите и големите, може да има разлика - малко количество, по бърза реакция. :-?
Няма ли да навреди доливането на вино с по напреднала фаза, в вино с по забавена?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2012, 10:03 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Аз също ползвам много различни съдове, правя си пропорционални на обема "магистралки" с кредитната карта( не е златна, но пак става) и директно ги инокулирам във виното, нямат грешка. Снощи го опитах и резултата е,че за 2 дена няма и следа от натрапчивата ябълчена киселина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2012, 11:15 
Аватар

Да, и така става, но на мен ми се струва, че при предварително разтваряне в определено количество вино, ще има по добре разпределяне, от колкото "на око". То и в сайта е написано:
Цитат:
Ако е необходимо, първоначално културата може да се разтвори в по-малък обем вино и след това да се добави към общия обем вино.
Уверете се, че култура е напълно разтворена във виното.

Т.е. след като се разтваря, значи се намира равномерно в цялото количество и няма опасност от утаяване, като по този начин в единия от съдовете да има повече, отколкото в другия. ;)

Бактериите размножават ли се? Щото ми се върти една идея в главата - да ползвам малки проби от вече посятото с бактерии (да кажем след седмица престой) вино за "второто вино". Дет се вика, с един куршум, два заека. :D

П.П. Относно това?
Цитат:
Има и още нещо. Да предположим, че процеса на ферментация при големите дамаджани (25 и 50 л), върви едновременно. Обаче в процеса между 5-литровите и големите, може да има разлика - малко количество, по бърза реакция.
Няма ли да навреди доливането на вино с по напреднала фаза, в вино с по забавена?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2012, 21:38 

Местожителство: Ловеч
Здравейте ,
Бих искал да помоля по- опитните колеги за съвет. "Казусът" е следния: За поредна година си купувам грозде, тази година 100кг Мавруд от Асеновградско (24°-25° захарност измерени с домашен захаромер). Упражнението е познато - ронкане, смачкване с машина, син бидон с пластмасова канелка :D , източване на ширата, сулфатиране с калиев метабисулфит, връщане ширата в бидона, престой 1 нощ, пак източване, затискане на джибрата тип "потопена шапка", добавяне на винени дрожди и.. бабуване около бидона като забълбука :lol: . След 20-30 дена - източване на виното (колкото пусне), джибрите за ракия. Виното винаги ми се е получавало, винаги без остатъчна захар, без да е кисело , с чудесен вкус и т.н. Винаги обаче с един кусур - мирише ми на "мая" от винените дрожди. Тази година използвах 1/2 от минималното количество, указано на пакетчето , но пак дъхти на мая.(Ако не ме лъже паметта - сложих 3 гр. от дрождите първо в 35°С вода, след това в малко шира за 5 часа, която чак се разпени и оттам - в бидона). Аз ли бъркам нещо или това е нормално :nixweiss: ? Количеството дрожди ли още да намалявам или да ги сменя. Купувал съм ги от Агроаптека, пише че са произведени в БГ.
Благодаря предварително на всеки.
Наздраве :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2012, 20:24 
Аватар

stanilabg написа:
Да, и така става, но на мен ми се струва, че при предварително разтваряне в определено количество вино, ще има по добре разпределяне, от колкото "на око". То и в сайта е написано:

Бактериите размножават ли се? Щото ми се върти една идея в главата - да ползвам малки проби от вече посятото с бактерии (да кажем след седмица престой) вино за "второто вино". Дет се вика, с един куршум, два заека. :D

Аз разтворих половин опаковка ( за 125 литра) в 20 мл вино и се разтвориха идеално. Не очаквах да се разтварят толкова напълно и лесно. Допълних с вино до общо 200 мл и налях по 50 мл. във всеки съд, който пък е по 32 литра. На мен така ми се стори най-лесно.

От втория въпрос и аз се интересувам. Не ми се вярва да не се размножават. Ако се размножават, дори и да сме объркали и да сме сложили по-малко, би трябвало с известно забавяне пак да постигнем ефект.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2012, 21:25 
Аватар

vsd написа:
Аз разтворих половин опаковка ( за 125 литра) в 20 мл вино и се разтвориха идеално. Не очаквах да се разтварят толкова напълно и лесно. Допълних с вино до общо 200 мл и налях по 50 мл. във всеки съд, който пък е по 32 литра. На мен така ми се стори най-лесно.

Аз направих така, както бях написал по горе - източих по 1 л от 25-литровите и 2 л от 50-литровата. Също се изненадах, колко лесно се разтварят. Очаквах, че 2 гр. (на опаковката не го пише, знам го от Фланкер) ще е много малко като количество и трудно ще се раздели, но се оказа обратното - количеството отговаряше на около 2 суп. лъжици. :)

vsd написа:
Ако се размножават, дори и да сме объркали и да сме сложили по-малко, би трябвало с известно забавяне пак да постигнем ефект.

Между впрочем, прекалено хубаво за да е истина, ако така ставаше. То тогава нямаше да пише за какво количество са предназначени, а нещо от рода на:
1 гр за 100 л, привършване на процеса за 20 дни
1 гр за 200 л, привършване на процеса за 40 дни
1 гр за 400 л, привършване на процеса за 80 дни и т.н.

Но това си е чисто моя теория, нека по компетентните да се изкажат. :)

П.П. От посяването на бактериите изминаха 11 дни, но нещо не ми се иска да отварям дамаджаните за да използвам малки проби за второто вино, както смятах преди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 11:36 
Аватар

Местожителство: В.Търново
@ Баш Майстора :
Я кажи какви точно са дрождите, и още - дали ти мирише на дрожди (мая) или на запъртъци (сероводород) ?
Защото те и двата мириса са свързани - миризмата на сероводород идва от утаените умрели дрожди - и ако не махнеш виното от тази кал ще се напои с тази миризма и то.
Причината да я има тази миризма е в нуждата на дрождите от азот - трябва да им се даде храна - минерали, т.е. да вложиш активатор за дрожди (на два пъти - при стартиране 1/2 и към края на ферментацията другата 1/2)
И защо не го отточиш по-рано - 10 дена стигат.
Примерно - стартира ферментацията бурно, минават няколко дена - мериш със захаромера - показва 5% - оттакаш, добавяш втората доза активатор и оставяш за тиха ферментация на воден клапан. След две седмици (активността е намаляла съвсем) откаляваш и изхвърляш миришещата утайка. Оставяш пак на воден клапан още две седмици - проверяваш - захаромер -под 0-та, откаляваш пак и почваш да пиеш или оставяш за още две седмици на воден клапан или затворено.
След това бистриш ако има нужда и ако ще бутилираш за отлежаване - сулфитираш с доза наполовина от нормалната за грозде. Бутилираш и каквото отлежи - отлежи :)

Дрождите СЕ размножават и то многократно - колкото и ниска доза да сложиш, те пак ще станат същия брой колкото им позволява средата. Разбира се има граница след която просто няма да се размножат те, и/или ще има и други и ще се борят за средата. Посявката в определена доза се прави само с една цел - да е сигурна доминацията на именно този щам, а не на друг.
Предозирането (over pitching) и слабото дозиране (under pitching) си имат недостатъци :
1. Предозирането означава че ще има по-малко размножаване , а от там и по-малко аромати ще се отделят (отделянето на характерни аромати се дължи именно на размножаването на дрождите, а не на яденето на захар от тях)
2. Слабото дозиране освен че води до риск да тръгне ферментация с друг див щам дрожди, води и до прекалени и понякога неспецифични аромати (поради прекомерното размножаване - по-малкото стартови клетки налагат по-голямо размножаване до достигане на максимума за средата). Освен това - в края на ферментацията клетките ще са по-малко витални и няма гаранция че ще могат да я довършат, особено при силен алкохол (висока начална захарност). Ще искат и повече минерали (заради голямото размножаване)

В резултат - може да се окаже че именно слабото посяване може да причини азотен глад и от там миризма на сероводород после в края.
Въобще тия неша са строго специфични за всеки щам дрожди - то си пише дали са големи лакомници за азот или не са, каква им е кинетиката , какви аромати продуцират и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 19:54 

victoryvt,
благодаря за изчерпателният отговор.
Дрождите, както вече писах, ги купих от една агроаптека, опаковка по 20 гр., български производител мисля че. Дори беше придружена с едно листче препоръки от инж. Еди Кой си защо трябва да ползваме дрожди при направа на вино. Ако намеря опаковката, ще дам повече инфо. Продаваха дрожди за бяло и дрожди за червено вино. Представляваха много фини гранулки. Де факто спазих инструкцията на гърба на пакетчето - разтворете гранулките в малко топла вода, добавете към 1 л шира за около 4 ч. и после - в общото количество. Така и направих. Пък инфо за това, колко азот им е необходим и т.н. изобщо нямаше.
За миризмата съм категоричен, че е на "мая", а не на сероводород/запъртъци (знам го как мирише), защото още при разтварянето на дрождите във водата се усеща тази миризма (като подуша в чашата, де). Същата тая миризма я усетих на другия ден още, като отворих капака на бидона (вече бълбукаше здраво :megagrin: ). И така си остана и във виното. Не ме разбирай пресилено, не че е някаква остра или силна миризма, леко се усеща, но ме дразни.
Относно дозата, предни години съм слагал на (50/50) Каберне/Мерло доза, според инструкциите. Мисля, че се сещаш - и тогава миришеше :cry:
Виж активатор, признавам, не съм слагал. Никога не съм го правил, но и в агроаптеката не ми казаха за подобно нещо. Май ще трябва да попрочета още малко. За догодина, де.
Защо държа виното 20-30 дена също нямам отговор, винаги така сме го правили вкъщи. Доколкото съм чел, при червеното грозде можеш да отделиш ширата и в самото начало (виното отива към розе), може и на 10ти ден, може и на 20ти( става по- тежко , по наситено).
Ти какви дрожди ползваш, дай препоръка. И догодина смятам да е Мавруд, уникално грозде.
Благодаря още веднъж.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 20:42 
Аватар

victoryvt написа:
Дрождите СЕ размножават и то многократно - колкото и ниска доза да сложиш, те пак ще станат същия брой колкото им позволява средата. Разбира се има граница след която просто няма да се размножат те, и/или ще има и други и ще се борят за средата. Посявката в определена доза се прави само с една цел - да е сигурна доминацията на именно този щам, а не на друг.
Предозирането (over pitching) и слабото дозиране (under pitching) си имат недостатъци :
1. Предозирането означава че ще има по-малко размножаване , а от там и по-малко аромати ще се отделят (отделянето на характерни аромати се дължи именно на размножаването на дрождите, а не на яденето на захар от тях)
2. Слабото дозиране освен че води до риск да тръгне ферментация с друг див щам дрожди, води и до прекалени и понякога неспецифични аромати (поради прекомерното размножаване - по-малкото стартови клетки налагат по-голямо размножаване до достигане на максимума за средата). Освен това - в края на ферментацията клетките ще са по-малко витални и няма гаранция че ще могат да я довършат, особено при силен алкохол (висока начална захарност). Ще искат и повече минерали (заради голямото размножаване)

В резултат - може да се окаже че именно слабото посяване може да причини азотен глад и от там миризма на сероводород после в края.
Въобще тия неша са строго специфични за всеки щам дрожди - то си пише дали са големи лакомници за азот или не са, каква им е кинетиката , какви аромати продуцират и т.н.

Това към моя въпрос ли беше адресирано? Ако да, то не съм сигурен дали бактерии и дрожди е едно и също нещо. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 21:00 

victoryvt,
Успях да намеря пакетчето, и тъй.. Производител : DSM South Africa ; Опаковал: "Ванков 2004" ООД, Пловдив.
Пише, че са за червени вина или за ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 22:42 
Аватар

Местожителство: враца
Само да питам - виното ми е готово- бистро , без проблемно е , и в туби от мин вода 10л. и 19л .
Ако сулфитирам ( с по 6мл на 10 л вино ) това , че е в пластмасови херметични туби не е ли проблем , и сернистата , тоест газът и не може да се отдели ?
Дали няма да промени вкусът , или да остави миризма ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 22:50 

Местожителство: София
Изчакай нека захладнее, да падне част от киселината под форма на кристали...
Щом няма да бистриш като внасяш бистрители не бързай със сулфитирането...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2012, 09:08 
Аватар

Местожителство: В.Търново
@Станила - не към твоя, но и за там може да се помисли - знам че са бактерии, предполагам че и те се размножават и затова им трябва и малко захарност. Не мога нищо да твърдя за тях, защото нито съм чел, нито съм ги ползвал все още.

@Баш Майстора - Аз се сетих че са на Ванков :) той човека много държи на титлата инж. :megagrin:
И аз съм инж. ама какво от това ... В моята област (компютри и пр.) човек се учи ежедневно цял живот и пак не може да каже че е спец.
Та на въпроса за дрождите на Ванков - аз лично ги ползвах миналата година - грозде мерло със захарност 23%, добре узряло и без съществени забележки. Стана страхотно вино - цвят, вкус, аромат ... накрая за бутилирането имах едва 15-20л. от 90 в началото.
Обаче ... много бавни тия дрожди - влачиха се един месец, в първите 10 дена едвам свалиха до 8% и аз отточих и преместих на топло. Тогава не съм им слагал активатор и мисля че не искат.
Тая година ползвах на Лафорт - Zymaflore RX60 - за плодови вина (мерло) - много бързи (на 3-тия ден беше 5% захарността, на 7-мия отточих) , сложих им активатор и въпреки това сега виното ми в бидона мирише на сероводород. Откалих го оня ден и пак ще го преточвам докато махна миризмата - тя идва от калта - умрели дрожди започнали да лизират.
Т.е. - ползването на подобни бързи и лакоми за азот дрожди е нож с две остриета - всичко става бързо, добре и в граници , но не трябва да се протака откаляването, искат си азота (активатора) и т.н.
Иначе в момента винцето ми е почти готово - цвят малко слабо наситен, но има време, като се махне миризмата на сероводород после е много приятно, алкохол (захаромер 5% под 0-та !)
Но ме изненадаха много - трябваше да откаля още след първата седмица на тиха ферментация, а аз изчаках още две и мислех да чакам още една, но добре че полюбопитствах.
Странно ми е твърдението ти че мирише на дрожди - след откаляване не спира ли ? Т.е. след като махнеш дрождената утайка (калта).

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 309 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 21  Следваща

Часова зона: Европа/София