Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 05:01

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 309 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 21  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Мар 2013, 19:47 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
E,чак да го бъкам с метабисулфит :) Вкарвам толкова,колкото е нормата за здраво грозде-6гр серен двуокис,в случая при мен 12 гр метабисулфит за 100кг ронкано грозде.Дадох пример с ppm,щот ми беше по лесно да се сетя каква доза вкарвам на всяко откаляване,половината веднага излита в атмосферата.Ти щом ще го отлежаваш това вино,мисля вторият вариант,даден от теб ,ще е подходящ.Хубаво е да се измери нивото на серен двуокис преди сулфитиране.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2013, 20:47 
Аватар

Значи използваме една и съща доза на 100 кг - 12 гр метабисулфит. :)
Впрочем, все съм си мислел, че дозата от 12 гр на 100 л е за първоначално сулфитиране. Не трябва ли за бутилиране да се ползва занижена доза?

За кой втори вариант говориш? :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2013, 21:43 
Аватар

Ако си сулфитирал с 12 гр на 100 кг,премери съдържанието на серен двуокис във виното,преди да сложиш пак...това е което мога да те посъветвам
П.с Някой от профитата,да допълни нещо...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2013, 21:55 

Местожителство: София
Аз винаги сулфитирам наполовина...5-6 грама на 100л...при това ако бутилирам за период повече от година..
Иначе вина които твърдо ще стоят около година въобще не слагам.Достатъчно е ,че бутилките и тапите са обработени с р-р на КМБС----ИМХО разбира се.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2013, 08:33 
Аватар

Naskohondata1, ще дадеш ли подробности за тези ампули за SO2
Аз малко се обърках с този SO2. Някои от вас казвате грама на кг, други грама на литър, за вино май е горе-долу все тая, но за първоначалното сулфитиране май има доста разлика. Отделно от това грамове SO2 ли имате предвид или грамове калиев метабисулфит. Аз лично първоначално съм сулфитирал с доза 4гр SO2 на 100 кг гроздова каша, което грубо е 8 гр КМБС на 100 кг каша. Общо съм сложил 16 гр КМБС за 200 кг каша. Източил съм 125 литра самоток, което значи се съм сулфитирал с 6,4 гр/100л SO2. Коректно ли е да се прави така сметка при положение че някаква част от SO2 предполагам че се свързва и с ципите и семките.
Оплескал ли съм нещата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2013, 09:17 

За мен си процедирал правилно при условие ,че се работил със здраво и добро грозде.
Иначе дозата,която дават по книгите е 6гр SO2,к,което е 12гр КМБС за 100кг каша.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2013, 18:20 
Аватар

vsd написа:
Naskohondata1, ще дадеш ли подробности за тези ампули за SO2
Аз малко се обърках с този SO2. Някои от вас казвате грама на кг, други грама на литър, за вино май е горе-долу все тая, но за първоначалното сулфитиране май има доста разлика. Отделно от това грамове SO2 ли имате предвид или грамове калиев метабисулфит. Аз лично първоначално съм сулфитирал с доза 4гр SO2 на 100 кг гроздова каша, което грубо е 8 гр КМБС на 100 кг каша. Общо съм сложил 16 гр КМБС за 200 кг каша. Източил съм 125 литра самоток, което значи се съм сулфитирал с 6,4 гр/100л SO2. Коректно ли е да се прави така сметка при положение че някаква част от SO2 предполагам че се свързва и с ципите и семките.
Оплескал ли съм нещата.

http://i1173.photobucket.com/albums/r58 ... 8BDDB3.jpg Пише,че е само за бяло,но имах честната дума на тукашен технолог(Профи),че става за червено също...след няколко опита :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2013, 21:52 

аз не мога да отворя линка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2013, 05:47 
Аватар

ilu6a написа:
аз не мога да отворя линка.
Прикачени файлове:
phpvfScg7PM.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2013, 11:20 
Аватар

Naskohondata1 написа:
E,чак да го бъкам с метабисулфит :)

Имах предвид, че при всяко откаляване. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2013, 22:46 
Аватар

Здравейте !Поздравления за хубавия форум !!! Изчетох доста теми от форума и знам ,че има отговор на моите въпроси , но пак остават някой неизвесни и термини на които не им знам значението :? Тази година ще правя за "сефте" червено вино ,досега винаги дядо ми го е правил ,но тази година реших аз да се пробвам и съм го уговорил да не се меси :) и не трябва да се изложа :lachtot: Той процедира по следния начин : 1 .обираме гроздето 2. разстиламе на найлон и изчистваме некачествените зърна (зелени, загнили и т.н.) 3. изронваме (обираме) зърната от чепките 4.смачкваме с ръце колкото може зърната в лигена и изсипваме в пластмасов бидон (300л.) и така докато изроним всичкото грозде ,като меджувременно докато пълним бидона той го мачка допълнително с дървена греда както е в бидона .Мерим захарността с виномер и я коригираме да стане 26-27% като добавяме захар разтворена във вода > Като почне ферментацията го бърка през няколко часа ,че даже става и през ноща и така около 10дни ! Когато "шапката"изплува отгоре почва да го претака като облива "шапката" пак няколко дни и след това го оставя да се "бистри" , това продължава около 30-40 дена е готово за пиене ! От прочетеното във форума ми стана ясно ,че всичко което прави след т3. - отделянето на зърната от чепките и смачкването им не се вписва в нито една технология т.е. е грешно ! Материала (гроздето) е предимно памид и някакво много ароматно "гъсто" грозде с дебела ципа (незнам как се казва) ,за което дядото казва, че придава аромат и цвят на виното ! Искам да ме посъветвате как да процедирам след изронването и смачкването на зърната ! Чета ,че трябва да се сулфирира и после да се добавят дрожди ! Гледам ,че тук http://vinarko.com/ продават разни работи ама какво и как ще се надявам Вие да помогнете ! От Пловдив съм,а виното ще правя на село на 10км от Асеновград :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2013, 09:35 
Аватар

Местожителство: В.Търново
26-27 е много за без дрожди, най-вероятно виното ви остава сладко след ферментацията. Но може и да си го харесвате така.
24-25 е за мен оптимума, който трябва да се гони. Разбира се ако гроздето е с 26% захарност няма да го връщаме я ... :)
След смачкването и зареждането на съда за ферментация следва да се сулфитира с някаква форма на серен двуокис (КМБС - калиев метабисулфид примерно).
Дозата зависи от качеството на гроздето - ако има много загнило и т.н. се увеличава, но за вашия случай след прочистване ръчно - 10-12гр. КМБС на 100кг. мъст в бидона стигат.
2 часа след влагането на КМБС може да се добавят дрождите като се наръсят по повърхността без да се бърка или се рехидратират първо в малко вода - 20гр. дрожди в 200мл. вода хладка около 30гр., изчака се 10-15мин. и се разбърка в буркан, след това се сипват отгоре на мъстта без да се бърка.
Разбърква се след час-два.
Може и чрез министартер : след рехидратирането в буркана сместта се изсипва в кофа с материал от бидона, след час -два в кофата вече има ферментация и тя се изсипва в бидона, пак без бъркане и се разбърква добре чак след като потръгне ферментацията горе.

Бъркането е заради вкарване на кислород за развитието на дрождите в първите им две фази, после не е нужно.
Ако използваш потопена шапка - вместо бъркане може претакане, но само първите два три дни. После колкото се може по-малко бърникане вътре.
Ако не е с потопена шапка - до края на ферментацията трябва да я обливаш с течност и да следиш да не се прегрява от топлината отделяна от ферментацията.
Ако устискаш на труда за плуващата шапка - ще имаш повече аромати.

Културните дрожди искат и минерали - ДАФ (диамониев фосфат, фосфат композе), и др.
Иначе замирисва на сероводород (запъртъци).
Едната половина от ДАФ-а в началото, другата при преместването на младото вино за доферментиране.

Тук се изповядва ранно отточване - 5-тия - 10-тия ден от заквасването. След това младото вино си доферментира в друг бидон или буре, без джибрите. Там именно се добавя и втората доза ДАФ.

По някое време (като падне захарността до 1-2%) се решава дали ще го глезим виното с малолактични бактерии - условието е 1-2% захарност и топло време или място с контрол на температурата. Ако е така - купуват се бактерии за ЯМКФ (ябълчно млечнокисела ферментация) и се добавят вътре. След края й виното вече е с една идея по-високо пеха, приятно е на вкус и е нежно и леко, независимо от алкохолния градус.
Следва откаляване и пак в бурето като вече се търси студ, а не топлина.
Следва ново откаляване и вече имаме готово вино за пиене.
От тук насетне - ако ще се бутилира - при самото бутилиране малка доза КМБС. Ако ще се пие - просто се пие.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2013, 18:19 
Аватар

Някой може ли да препоръч дрожди за шефка, памид и хамбурски?

а какво ще кажете за комбинация от димят и булгар и какви дрожди пак :? :? :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2013, 18:20 
Аватар

Много Благодаря за изчерпателния отговор :thumbs1: така вече е много по ясно :prost2: Ще спазвам тази технология и дано се получи хубаво вино ! Захарността не се ли мери със захаромер :? защото досега сме използвали виномер или някакъв метод с яйце, което се пуска в смачканото грозде ,ама какво се гледа и как се "мери" захарността с яйцето така и не разбрах !!! За сулфитирането с КМБС разбрах ! Относно дрождите виждам ,че си описал 3 начина за слагането им -аз лично бих избрал първия начин т.е . само да ги наръся :) От трите варианта кой е най-добре да се изпълни при слагането на дрождите ? И най -важното - колко грама дрожди са необходими примерно за 100л. мъст ? Извинявам се за може би лаишките си въпроси и некомпетентността си ,но тепърва ще се уча :) !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2013, 10:50 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Меренето на захарност става с уред наречен захаромер (непрофесионално).
Това е вид хидрометър, който мери плътността на захарния сироп - а тя винаги е над плътността на водата, тъй като захарта е по-тежка от нея.
Колкото е по-захарен сиропа, толкова повече изплува хидрометъра (захаромера).
Мерните единици са няколко :
1. Специфична плътност (на англ. SG) - директно мерене на плътността спрямо тази на водата (която е приета за 1.000) - скалата е от 0.990 до 1.150 приблизително.
2. Процент по Брикс/Балинг/Плато - на практика това е число изразяващо процентното съотношение на захарите в разтвора спрямо общото тегло на разтвора - т.е. това е тегловен процент. Разликата в скалите на Брикс,Балинг,Плато е незначителна за домашния любител. Тази именно скала сме приели тук в България за най-разпространена и я наричаме просто "захарност в проценти", варира от 0 до 30 и т.н.
3. В грам на литър - това е метод използван в лабораториите за точно определяне на захари в разтвор.

Има таблица за преобразуване с определено приближение между трите начина на измерване.
Разбира се има и други мерни единици, но не са толкова разпространени.

Относно дрождите - за винарски дрожди обикновено дозата е 20гр. на 100кг. мъст.
Иначе там е цяла наука - защо точно 20 гр. , как това се променя ако си направиш стартер, какви трябва да стъпките в един каскаден стартер (1-10-100-1000) и т.н.

Естествено че наръсването отгоре е най-лесният начин.
Всяко следващо предложение за усложняване на процедурата си има своето предимство.
А именно - да развъдиш дрождите предварително и да ги внесеш вече силни, витални, размножаващи се / размножени.
Така те започват бърза и качествена ферментация, имат достатъчно сили да я завършат докрай, когато условията на средата са силно влошени - високо ниво на алкохола, наличие на метаболити, липса на азот и минерали и т.н.

Възможен е и метод на заквасване на следващ бидон с по една кофа от врящ предишен бидон. Така с едни 20гр. ще се заквасят тонове грозде, но условието е да се бере периодично всекидневно грозде колкото за един бидон, и така до края на обирането ще има няколко врящи в различна степен бидона.

Възможно е и да се ползва само КМБС без дрожди !
Сулфитира се първоначално една кофа смачкано грозде от най-доброто в лозето. При това не с много голяма доза КМБС.
След два три дена в кофата започва бурна ферментация !
Нали уж сме ги убили дрождите ?
Ами не сме убили всички, а само лабилните и нездравите. Силните щамове, тези които иначе лабораториите ни предлагат предварително селектирани и отгледани и подготвени в кутийки са пак такива.
С тази кофа се заквасва първият ферментатор, а от него после и всички останали.
Разбира се гаранция за точното уцелване на подходящи дрожди няма.
Но така са правели някога по френските села, докато тука сме мерили захарност с яйце :)
И после следват молитви дано стане хубаво виното.

Удобството на сега продаваните селектирани дрожди е, че винаги дават еднакъв резултат.
Знае им се ароматния профил - дали е неутрален, дали е плодов, дали продуцират висши алкохоли, колко серни продукти оставят и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 309 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 21  Следваща

Часова зона: Европа/София