Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 20:35

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 309 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 22:15 

lio00 написа:
Здравейте моля за мнение за следният казус.

Количество грозде 800кг (каберне и мерло) захарност 24-25 сложенини 12.09. - вечерта в момента захарност 15% което според мен е нормално.
В друг съд Рубин захарност 25 отново сложени на 12.09 - захарност 5% което ме изненадва и нормално ли е това.

При цялото количество е сулфитирано с КБМС, дрожди RX60, Активатор DynaStart и храна Thiazote PH

Моля за мнения на какво се дължи.

Много е възмоно стартовия азот в гроздаата да е бил различен...или още куп други причини. Гроздето твое ли си е?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 22:25 

Местожителство: София
lio00 написа:

Рубина е в инокс 315л - 350кг

Разбира се ,че в по-малкия съд нещата ще се развият по-бързо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2013, 22:59 
Аватар

Ще направят ли ферментация 20гр.дрожди около 150кг. мъст :? Защото вече поръчах необходимите материали, но се оказа по последни сметки ,че мъста ще стане около 150 кг и няма да има време да поръчвам още , на дрождите дозировката е 20гр.- 100кг мъст !! http://beer-bg.com/index.php?main_page= ... cts_id=178 да няма после :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 00:34 

Местожителство: София
Няма да има проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 16:02 
Аватар

Днес инцидентно купих грозде, (попадна ми на добра цена) за ракия и отделно памид и марвуд за вино. Преди малко обработих с КМБС (10г/100л), ще сложа и ензим ( а утре и дрожди). Интересува ме безопасно ли е да се пие шира от обработения с КМБС материал или по-скоро, колко време след това?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 20:35 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Относно сухия лед, pek и krasy7 доста добре са обобщили приложението му. Вярно че има и охлаждащ ефект, но според мен не трябва да се разчита особено на това. Основното му предимство е именно формирането на инертна среда от СО2. Тъкмо интересен начин да се наблюдава сублимацията на живо :)
Иначе се прилага предимно при смилане, пресуване, студена мацерация и в съвсем начален етап на ферментация т.е. в моментите в които няма наличен СО2 следствие от ферментация. С две думи ако човек иска максимално да предпази гроздето и кашата от окисление и разполага със сух лед, това е добър вариант.
Доза по скоро няма, хвърля се по малко по собствена преценка. Няма нужда от големи количества.
Само не пипайте с ръце ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2013, 08:23 
Аватар

Местожителство: Варна
Моите срещи със сухия лед досега са били основно заради охлаждащия ефект - охлаждане на по-големи детайли (лагерни втулки основно) преди монтажа им. За по-малки детайли използваме течен азот.
Азотът също е интесесна идея. Не съм търсил информация за използването му във винопроизводството. В смисъл на директно влагане. Предполагам вследствие много ниската температура ще се получи замръзване на част от мъстта. Освен това директния контакт с него е завинаги. Няма да образува и защитна среда/шапка, защото е по-лек от въздуха. Използването му във топлообменник или в двойни стени може и да има приложение.

А да попитам някой винифицирал ли е евмолпия (тракийски мавруд) и какви са му впечатленията.

Имам и един друг въпрос.
Тази година смятам да ползвам и малолактични бактерии. Закупил съм Viniflora CH35.
Доколкото ми е ясно трябва да се вложат при остатъчна захарност около 1%. Това за мен означава да ги вложа в общата мъст, тъй като още няма да съм източил младото вино.
Та основният ми въпрос е дали ще има проблем за последваща ферментация след наливане на захарен сироп в джибрите (след източване на виното)? Ще има ли взаимодействие между дрожди и бактерии? Предполагам в първоначалния момент бактериите ще бъдат блокирани от високата захарност и развихрянето на ферментацията. Или има опасност да възпрепятсват ферментацията и процесите да тръгнат в нежелана посока?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2013, 14:22 
Аватар

Благодаря на krasy7, pek и Flanker за отговорите.
Със сухия лед искам да постигна студена мацерация т.е., да охладя виноматериала да кажем до 10º за 2 дни, като се има предвид, че околната температура ще е около 18-20º. Материала и той ще е с високи температури. Затова първоначално мислех да го сложа в някакви бутилки и тях да ги потопя в джибрите. После се спомена за посипване/поръсване направо върху материала. Добре, ама какво количество - 1, 2, 3 кг? Ако се прекали, няма ли опасност от предозиране (разваляне на бъдещото вино)? Нямам възможност за повече грозде, затова принципа проба-грешка, не ми отърва много, много. :?
Впрочем, pek, какво имаше предвид МЯУ - мяу за виното, или за мен :D ? По принцип имам отдушник на помещението с монтиран на него вентилатор - щом съседите не се оплакаха миналата година, че им е смърдяло на джибри, значи добре се е проветрявало. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2013, 20:00 

krasy7 написа:
Моите срещи със сухия лед досега са били основно заради охлаждащия ефект - охлаждане на по-големи детайли (лагерни втулки основно) преди монтажа им. За по-малки детайли използваме течен азот.
Азотът също е интесесна идея. Не съм търсил информация за използването му във винопроизводството. В смисъл на директно влагане. Предполагам вследствие много ниската температура ще се получи замръзване на част от мъстта. Освен това директния контакт с него е завинаги. Няма да образува и защитна среда/шапка, защото е по-лек от въздуха. Използването му във топлообменник или в двойни стени може и да има приложение.

А да попитам някой винифицирал ли е евмолпия (тракийски мавруд) и какви са му впечатленията.

Имам и един друг въпрос.
Тази година смятам да ползвам и малолактични бактерии. Закупил съм Viniflora CH35.
Доколкото ми е ясно трябва да се вложат при остатъчна захарност около 1%. Това за мен означава да ги вложа в общата мъст, тъй като още няма да съм източил младото вино.
Та основният ми въпрос е дали ще има проблем за последваща ферментация след наливане на захарен сироп в джибрите (след източване на виното)? Ще има ли взаимодействие между дрожди и бактерии? Предполагам в първоначалния момент бактериите ще бъдат блокирани от високата захарност и развихрянето на ферментацията. Или има опасност да възпрепятсват ферментацията и процесите да тръгнат в нежелана посока?

Най-добре си източи виното от джибрите и тогава засей с бактерии.Дръж поне 20 дни в пълен съд къв 20 градуса

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2013, 20:03 

stanilabg написа:
Благодаря на krasy7, pek и Flanker за отговорите.
Със сухия лед искам да постигна студена мацерация т.е., да охладя виноматериала да кажем до 10º за 2 дни, като се има предвид, че околната температура ще е около 18-20º. Материала и той ще е с високи температури. Затова първоначално мислех да го сложа в някакви бутилки и тях да ги потопя в джибрите. После се спомена за посипване/поръсване направо върху материала. Добре, ама какво количество - 1, 2, 3 кг? Ако се прекали, няма ли опасност от предозиране (разваляне на бъдещото вино)? Нямам възможност за повече грозде, затова принципа проба-грешка, не ми отърва много, много. :?
Впрочем, pek, какво имаше предвид МЯУ - мяу за виното, или за мен :D ? По принцип имам отдушник на помещението с монтиран на него вентилатор - щом съседите не се оплакаха миналата година, че им е смърдяло на джибри, значи добре се е проветрявало. :)

Температурата на сухия лед е -70/минус 70/ градуса Целзии - смятай.
А по-добре е да се обере и преработи гроздето рано сутрин

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2013, 09:22 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
vinoirakia написа:
krasy7 написа:

Vinoirakia,обобщи се защо?

Имам и един друг въпрос.

Най-добре си източи виното от джибрите и тогава засей с бактерии.Дръж поне 20 дни в пълен съд къв 20 градуса

Vinoiramia,обопщи се защо?Аз досега винаги съм го правил обратно на казаното от теб и не съм имал проблеми,породени от смесване на дрожди и бактерии

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2013, 17:00 

Naskohondata1 написа:
vinoirakia написа:
krasy7 написа:

Vinoirakia,обобщи се защо?

Имам и един друг въпрос.

Vinoiramia,обопщи се защо?Аз досега винаги съм го правил обратно на казаното от теб и не съм имал проблеми,породени от смесване на дрожди и бактерии

По - хубаво за домашно винопроизводство е да изферментира , да се източи тогава да се засее с бактерии.Може и да не се точи - в изферментиралата джибра.
Едновременното засяване на дрожди и бактерии навлезна преди около 5 години и дори в началото препоръчваха даден щам дрожди да се засява с точно определен щам бактерия.
С 2 думи има опасност да се вдигнат летливи при слагане на бактерия когато захарите са много.
Щом при теб няма проблем - продължавай по същия начин.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2013, 21:05 
Аватар

Днес обрах гроздето и имам едно питане - освен червеното грозде набрах и около 40 кила бяло грозде което незнам какво да го правя , да правя бяло вино с 40 кила е малко , проблем ли ще е да го смеся с червеното грозде,което е около 200кила ??? първо ще правя вино и след това ракия !Моля дайте ми съвет ,че утре почвам да ронкам и зареждам бидона Ей го гроздето
Прикачени файлове:
PICT1882.JPG
Ето какво сито направих за ронкане ,дано свърши работа
Прикачени файлове:
PICT1883.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2013, 21:24 

Местожителство: Варна
Ще свърши работа! Моето е същото, като модел-малко по-голямо като размер. За 3 часа оронвам 250 кг. грозде. Това с почивките и пренасянето!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2013, 20:05 
Аватар

Местожителство: Благоевград
Благодаря за прекрасния форум!
Толкова интересни теми има, че не знам кога ще мога да прочета всичко. 0т тук разбрах колко много грешки съм допускал досега като съм приготвял любимото си червено вино, все нещо или киселееше или сладнееше, но не можех да го докарам като това на приятелите ми, тяхното все беше по-добро. Досега винаги съм взимал каберне + мерло, мачкал, ако е нужнодопълнително захар до 24%, през "бурната" ф-я бъркане и претакане сутрин и вечер, като почне да ляга джибрата, капака на бидонита, маркучле през автомобилен
винтил и буркан с вода. Никога не съм отточвал и може би затова понякога 3м. виното не можеше да се избистри. Сега ще пробвам по правилния начин и се надявам да постигна по-добри резултати, главно за мое удоволствие, а и за да натрия носовете на подигравчиите наоколо, които като чуят за сулфатиране, дрожди и се смеят и питат ядрен синтез ли творя!?
Ще нахвърлям какво съм решил да правя и ще бъда много благодарен на всеки написал в какво греша, за да мога да се коригирам на време.

1.Взимам "мерло" и на машините да му махнат чепките и да го смачкат.
2.Вкъщи го разпределям в 220л бидони по 200кг материал.
3.Сулфатирам с 200мл. серниста к-на.
4.След 3-4 часа добавям 20гр. Zymaflore FX10.
5.Добавям 40гр. енологичен танин VR Supra.
6.Добавям 30гр. Dynastart и разбърквам и преточвам добре.
7.Понеже не съм се подготвил с нищо да потопя шапката, дали 3-4 дни да я разбърквам и преточвам или (както някой по нагоре беше писал) да сложа капаците и
бурканите с вода, за да огранича достъпа на кислород?
8.След около 5-7-10 дни като мине "бурната" ф-я, да отточа мъстта, да я прехвърля в 120л бидони, пак Dynastart и пак капака на бидона и буркана с водата и да чакам да премине "тиха-та" ферментация.
9. Колко време да изчакам преди първото откаляване (20-ина дни?) и нали като отворя бидона да източа младото вино или го източа през канелките ще има съприкосновение с кислород, няма ли да тръгне да вкисва?
10.Ако се наложи след време 2-ро откаляване, след това ? гр, Ca/Na бентонит Microcol CL-G трябва да сложа.
11.Ето тук не разбрах след евентуално влагане на бентонита колко време трябва изчакам и след това пак ли да откалявам и евентуално да сулфатирам с по малко серниста и
след колко време да бутилирам? Да сменя ли сернистата к-на (купих 1литър) с КМБС? Взех серниста защото е течна и ще ми е по-лесно да я дозирам.
Активатора Dynastart наведнъж 30 гр. ли да сложа или в началото 15гр. и като отточа и прехвърля в друг съд за "тиха" още 15гр?
Кога да сложа малко дъбов чипс на младото вино (нямам дъбово буре)?

Извинявам се, май поста стана много дълъг, но имам толкова много въпроси.
Ще бъда много благодарен на всеки коригирал ме или показал къде бъркам!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 309 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Следваща

Часова зона: Европа/София