Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 00:33

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 309 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 21  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Авг 2012, 23:06 

Местожителство: София
Колкото по-малко имат допир с мъстта толкова по-добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2012, 11:52 
Аватар

Досега винаги съм отделял утайката, като най напред източа виното с помощта на маркуч, чийто край е завързан на няколко пръста от края на дървена клечка. Вчера четох за вариант, при който най напред се източва утайката в отделен съд (този път края на маркуча е завързан за края на клечката), и чак когато започне да тече чисто вино се прекъсва операцията. По този начин, нямало нужда да се източва цялото вино в друг съд и повторното му връщане.
Има ли нещо такова или е чиста глупост?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Авг 2012, 00:50 
Аватар

За мен е глупост, освен ако дъното не е остър конус обърнат с върха на долу.

Утайката е по-гъста и ако засмучеш първо от нея, то ще тръгне докато изсмуче около маркуча и после ще остане място за виното. Няма как да движиш маркуча по дъното за да смуче само утайка.

Друг е въпроса при случая с обърнатия конус и маркуч на дъното му, макар че пак съм леко скептичен предвид гъстотата на утайката. Ще тръгне ли по маркуча, няма ли да тръгне?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2012, 23:30 

на повечето ферментатори(5-10-25 тонни) формата е точно такава даже и има бавна бърркалка на дъното
Прикачени файлове:
DSC01946.JPG

Разбира се,може и да греша .

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2012, 15:55 
Аватар

Местожителство: В.Търново
И бирените ферментори по фабриките са цилиндрично-конични съдове пак по тази причина, обаче бирата се източва на определена височина над утайката.
Според мен има резон варианта с източване на утайката, но може би ще се размъти малко и няма да е ефективно.
Т.е. ще източим и малко вино заедно с утайката.
Обаче става само ако имаш цилиндрично-коничен ферментор.

Единственото вино което така се обезутайва е шампанското - обаче там има една процедура по замразяване на гърлото на бутилката и чак тогава се изтегля утайката от дрожди и се слага крайната тапа.

А, има и едни специални тапи за бирени бутилки които по същия начин се държат - с тапата надолу докато се газира, после в това положение се премхва една част от тапата с утайката и друга част веднага запушва бутилката. Така имаме бира с естествена газировка без никаква утайка !
Не видях обаче на какво приличат проклетите тапи и съответно как може да се наподобят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2012, 22:41 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Конуса на дъното наистина е характерен предимно за пивоварните ферментатори. При винените, идеята е за по-лесното изваждане на семките, джибрите и виното. Иначе бъркалката има съвсем друга цел - да избегне образуването на "свод" от джибри при механичното им изваждане от ферментатора. За целта най-отдолу в повечето случаи има шнек за вадене на джибри. При по-сухи джибри свода лесно се получава и ефективността на шнека е нулева. Затова се монтират и допълнителните бъркалки - да разбиват този свод. Има полза, но често се прибягва до познатия способ с лопата и "благословии" :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2012, 19:44 
Аватар

Колко време имаме от смилането на гроздето до сулфитирането, без да има опасност от спонтанна ферментация?
Иначе казано, ако количеството на гроздето е много и всичко се прави на ръка, т.е. бавно, трябва ли да се сулфитира всяка "доза/кофа"? Т.е., ако имаме 200 кг грозде и от първата смляна кофа до последната изтекат 1-2 часа, има ли опасност да тръгне спонтанна ферментация? Ако отговорът е да, как може да се възпрепятства това.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2012, 20:52 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Спонтанната ферментация не е толкова страшна, просто трябва да се спре навреме преди да се е развихрила. Трудно можеш да реагираш веднага, а и не е толкова необходимо. Смачкай си гроздето, напълни си съда и просто го сулфитирай. След него се заеми със следващия и т.н. Вариантът със сулфитиране на кофа след кофа е възможен, но ще станеш разноглед :skeptisch: Сулфитирането ще подтисне дивите дрожди, а сам знаеш че трябва да минат няколко часа след сулфитиране, преди да внесеш селекционираните. Това ти дава достатъчно време да си напълниш всички съдове един след друг и спокойно да си действаш нататък. Между другото едно от важните свойства на дрождите е т.нар. конкурентноспособност или просто казано да могат да надделеят над друг щам при еднакви условия. Така че спокойно, дрождите си знаят работата, ти само им осигури добра трудова среда :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2012, 21:36 
Аватар

Flanker написа:
Сулфитирането ще подтисне дивите дрожди, а сам знаеш че трябва да минат няколко часа след сулфитиране, преди да внесеш селекционираните.

Аз от гледна точка на това, че не е добре (не трябва) да се сулфитира при започнала ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2012, 06:11 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
stanilabg написа:
Flanker написа:
Сулфитирането ще подтисне дивите дрожди, а сам знаеш че трябва да минат няколко часа след сулфитиране, преди да внесеш селекционираните.

Аз от гледна точка на това, че не е добре (не трябва) да се сулфитира при започнала ферментация.

Flanker e абсолютно прав...няколко часа не са от значение и...дори и да не сулфитираш,а засееш с кулурни пак ще се изкара ферментацията докрая,пример мен-не сулфитирам в повечето случаи в началото а в края,поради това,че правя много малко джиброва,която ще мирише ако мъстта е сулфитирана в началото.В Бг проблема се отстранява с сода бикарбонат,но тукашната ми създава nightmare :skeptisch: не се безпокой,карай смело напред и всичко ще е ок. :thumbs1: Гледай ако имаш възможност,когато мачкаш и махаш чепките да е на по хладно.Над 27 и нагоре пак ще вземе до няколко часа докато започне ферментация

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2012, 09:42 
Аватар

Ок.

Naskohondata1 написа:
...която ще мирише ако мъстта е сулфитирана в началото.

Защо да се получава така?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2012, 10:58 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Може да мирише ако си извариш джибрите директно за ракия без да правиш втора ферментация със захар.
Обаче така пуска малко и иска да имаш доста материал за да изкараш нещо съществено.
При повторна ферментация със захар и вода всичко излита с въглеродния двуокис.

А аз тая година мисля да си пусна едно казанче чиста гроздова без чепки и без захар и вода, после ще я "забравя" ако може за година с дъбов чипс и с периодично аериране, пък да видим ...
Е, и винцето де - мерло от същото място както миналата година ще да е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2012, 13:37 
Аватар

victoryvt написа:
Може да мирише ако си извариш джибрите директно за ракия без да правиш втора ферментация със захар.
Обаче така пуска малко и иска да имаш доста материал за да изкараш нещо съществено.
При повторна ферментация със захар и вода всичко излита с въглеродния двуокис.

Е затова питам и аз, де. Правя втора ферментация и досега не съм усещал смрад.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2012, 18:12 
Аватар

Едно приятелче ме помоли да попитам, как да направи полу-сухо вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2012, 18:49 

Прекъсва се ферментацията посредством,понижаване на температура,филтрация,добавяне на алкохол ,пастьоризация...методи бол-въпроса е към какъв тип по-точно полу-сухо вино се е ориентирал човека?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 309 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 21  Следваща

Часова зона: Европа/София