Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 12:06

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 72 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Бяло вино
МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2010, 10:42 

Здравейте новак съм в спиртните напитки, затова се регнах тук, за да почерпя опит от вас. Моля като за сефте, някой да ми обасни с кратки стъпки и лесни думи как да направя бяло вино.
Мисля от борсата да взема по 100 кила бяло и червено.
имам пералня от старите, на които се върти подобно на перка на дъното и може да направи гроздето на сок,
- оттам нататък да махна ли освен чепките и ципите преди да го сложа в пластмасов бидон.
- Капаците плътно ли стоят затворени,
- 19 градуса и постоянна светлина добре ли е за ферментация,
- нещо трябва ли да добавям (за захарта прочетох, че се добавя без вода, ако има нужда от още захарност)
- колко време ферментира и колко дни се бърка,
- колко литра се претаква през канелата, откога и колко често
- като сърши ферментацията как се познава и веднага ли се отделя виното в съдове (имам мрежички като сито за канелките на бидоните, така че не би трябвало да се запуши при източването).
пс: за ракията доста научих подробно от ПетьоМалчев, дано и тук се включи подобаващо. Нека всеки, който иска да помогне да напише съвет да стане добър опит, мерси.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Бяло вино
МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2010, 12:12 

Местожителство: София
1 Отделяне на ципи,чепки
2 Сулфитиране
3 Посявка на дрожди-задължително е,могат да се ползват и активатори за тях !!!Винени дрожди ,а не МАЯ за хляб
4 Бурната ферм протича между 5-7 дена
5 Първите 2-3 дни иска разбъркване,с цел обогатяване на кислород
6 Претакването го забрави-при червените е възможно с цел обливане на шапката
7 Бидоните не са затворени плътно но не са и отворени-затворени но без уплътненията.
8 При преценка че вече не ферментира бурно-тоест след 4-5дена,следва наливане в съдове с воден клапан
9 Батонаж(разбъркване през отвора на бъчвата или съда) докато почнат да излизат мухурчета от водния клапан много на рядко
10 При тия процедури ще са минали около 40 дена-следва тнар откаляване ,тоест махане на утайката
11 Доливане на съда все пак ще махнем част от виното с утайката-за целта е добре винаги да се слагат два съда с шира-виното от единия по-малък се ползва за доливане.
12 Нека да стои така 30-40 дена -следва пак доливане ако е в буре, добавяне на откиселител(калциев карбонат) и бентонит ,разбъркване.Пак с клапан.
13 Минали са общо между 70 до 90 (90 е по-добре)дена от началото на процедурата
14 Наново откаляване ...бентонита е избистрил в голяма степен виното-тази процедура е добре да се прави възможно по бързо и виното да има малък контакт с въздуха(преливане с маркуч от един съд в друг с тесни гърла)
14 Нека почива до пролетта ,когато тогава ще следва още едно откаляване
15 След тези процедури вече е възможно наново сулфитиране на готовото вино( по лична преценка) и бутилиране
При всички тези процедури има едно правило което трябва да се спазва строго,а именно МАНИЯКАлНА ХИГИЕНА И чИСТОТА на съдове, маркучи, помещения, ръце...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2010, 13:38 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
ilu6a написа:
1 Отделяне на ципи,чепки
2 Сулфитиране
3 Посявка на дрожди-задължително е,могат да се ползват и активатори за тях !!!Винени дрожди ,а не МАЯ за хляб
4 Бурната ферм протича между 5-7 дена
5 Първите 2-3 дни иска разбъркване,с цел обогатяване на кислород
6 Претакването го забрави-при червените е възможно с цел обливане на шапката
7 Бидоните не са затворени плътно но не са и отворени-затворени но без уплътненията.
8 При преценка че вече не ферментира бурно-тоест след 4-5дена,следва наливане в съдове с воден клапан
9 Батонаж(разбъркване през отвора на бъчвата или съда) докато почнат да излизат мухурчета от водния клапан много на рядко
10 При тия процедури ще са минали около 40 дена-следва тнар откаляване ,тоест махане на утайката
11 Доливане на съда все пак ще махнем част от виното с утайката-за целта е добре винаги да се слагат два съда с шира-виното от единия по-малък се ползва за доливане.
12 Нека да стои така 30-40 дена -следва пак доливане ако е в буре, добавяне на откиселител(калциев карбонат) и бентонит ,разбъркване.Пак с клапан.
13 Минали са общо между 70 до 90 (90 е по-добре)дена от началото на процедурата
14 Наново откаляване ...бентонита е избистрил в голяма степен виното-тази процедура е добре да се прави възможно по бързо и виното да има малък контакт с въздуха(преливане с маркуч от един съд в друг с тесни гърла)
14 Нека почива до пролетта ,когато тогава ще следва още едно откаляване
15 След тези процедури вече е възможно наново сулфитиране на готовото вино( по лична преценка) и бутилиране
При всички тези процедури има едно правило което трябва да се спазва строго,а именно МАНИЯКАлНА ХИГИЕНА И чИСТОТА на съдове, маркучи, помещения, ръце...

Между точка 1 и 2:събиране на ширата и коригиране на захарното съдържание(ако има нужда),за бяло вино 20-22*.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2010, 13:45 

Явно ще си ми от помощ и за виното освен за дюлите, мерси:)
с риск да стана смешен, кажи ми какво е сулфитиране
- от къде да взема дрожди и колко ми трябват за 100 кила (да слагам ли и на червеното)
- при червеното да разбирам ли че не се бърка за да е мокра шапката, а се претаква и колко литра трябва да се прекака
- на мен съдовете за преливане са стъкленици с малък отвор горе, на който слагаме пясъл в марля за капак.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2010, 13:58 

нарочно не съм споменал корекция на захарноста-не е прието да се добавя захар за направа на вин0
а при висока заханост-дрождите се справят и с 26%захарност
Но забележката е вярна-трябва да има измерване на захарноста!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2010, 19:22 

а на по-горните въпроси?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2010, 21:11 

по отношение на червеното доста е писано-шапката най добре да е потопена)))
Дрождите ползвам различни и за червени и за бели вина-ето от тук тази година
http://www.shop.bulgariandrinks.com/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2010, 16:33 

според мен захарноста се измерва в самото начало на смачкването на гроздето но се корегира когато протича бурната ферментация/ на втория третия ден от започване на ферментация/ захар добавям в зависимост от това какво вино предпочитам с по висок алкохолен градус или по нисък и колко време възнамерявам да го съхранявам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2010, 16:50 

хм...ами ако е нужно сваляне на захарноста?Практикува се като се добавя грозде с по-ниска захарност,тогава ще имаме мъст незапочнала да ферментира и такава която ферментира,а това е противопоказно...
А повдигане на захарта се прави като се долива концентриран гроздов сироп,който се прави като се изпари (изври)част от гроздов сок нарочен за тази цел,тоест и това не е добре да се прави на започнал етап от ферментацията.
Ика-ти откъде си почерпил тази информация,някъде практикува ли се за направа на вина.
Говорим за сухи вина...защото има една такава практика при Токайските вина...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2010, 17:06 

за кое по точно питаш... не разбирам защо пък толкова ревниво отричаш влагането на захар във виното...говорим а килограм до два на 100 кг мъст / корекция до 2%/ това със влагане на различен по захарност сироп е доста сложно и трудно осъществимо при домашни условия. говорим все пак за домашно вино и трябва да се съобразяваме,когато даваме съвети,че не дсичко което сме прочели може да се приложи под навеса или в гаража.. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2010, 17:25 

за мен не е проблем да прилагам в къщи доста от технологиите и изискванията...само желание да има.
По отношение на захарта-мисля да отворя една тема специално по този въпрос,тъй като на два реда не може да се изпишат разликите и недостатъците които идват при добавянето на захароза,фруктоза,колко и как се изменя скороста на екстракция на разл.в-ва от дървесината и т.н....а също така и какво гласи закона по този въпрос и защо така гласи.
Освен това доста от хората не смятат проценти(щот не знаят как),а просто мерят със захаромери-така че пак ще го измерят след доливането.Та не виждам проблем,ако искаш да получиш едно добро вино -да спазиш някои изисквания...
А питането ми беше за корекцията на захарноста след втория третия ден-Дали това е прочетено от някъде и дали се използва някъде?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2010, 17:34 

това е практиката в повечето изби върхо които аз имам наблюдение. всъщност според мен това не е чак толкова алогично при 21, 22% захарност при червените всъщност аз говоря от моят опит с червените вина е нормално да започне по лесно ферментацията и в последствие дрождите няма да имат проблем да изядат допълнително внесената захар. :)
ще бъде интересно да развиеш темата за захарта. тук има хора които могат да прилагат и по сложни технологии и в домашни условия за тях нито говоря нито давам съвети,но все пак форума се ползва от хора които просто искат да направят добро домашно винце :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2010, 17:55 

именно за ДОБРО домашно вино и аз говоря...
Дрождите(правилно подбраните) могат и при доста по-висок процент да се справят.
Тук възниква и един друг въпрос...какво е добро вино?За много хора то се свежда до черно и тръпчиво да скърца по зъбите, и да оставя сухо небцето.
Това, че някои изба имат тази порочна практика говори само за тях...това, че се прави не означава че е правилно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2011, 23:06 
Аватар

Местожителство: Пловдив
За да не отварям нова тема ще питам тук. Ще направя ли грешка, ако след като отделя самотока и добавя малко сок и от леко пресуване, сулфитирам, оставя мъстта да се утаи 12-24 часа, да отделя бистрата част и чак тогава да посея дрождите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2011, 23:30 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ако ще правиш един тип вино и в малко количество няма да сбъркаш. Дори и пресуването да е малко по-грубо, при неферментиралите бели джибри не е проблем. Сулфитирането до голяма степен те предпазва от нежелана спонтанна ферментация. Постарай се да охладиш мъстта. Имай предвид, че по начало е характерно за дрождите за бяло вино да се размножават малко по-бавно, съответно и ферментацията да тръгне малко по-късно в сравнение с червеното, пак И заради температурата.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 72 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София