Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 06:30

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2010, 11:08 
Аватар

Местожителство: около Варна
Здравейте господа,
Аджамия съм, т.е за втори път правя вино сам, и питанки?
Купих мерло, памид и черна липа с намерение да направя два вида червено вино.
Едното е букет, т.е сложих 40 кг. мерло, 40 кг. памид, 20 кг. черна липа и около 20кг. червено десертно грозде /от асмата/. Смачках го, сложих серниста киселина 100 гр. и докарах захарността на около 23 градуса. След това червени дрожди по рецептата. Джибрата се вдигна горе, разбърквам я и меря захарността - за 3 дни е паднала с 3-4 градуса - нормално.
Второто вино по същата технология, но 150 кг. мерло, 30 кг. памид и 20 кг. черна липа. Захарността с два захаромера показа 25 градуса. Сложих на око изворна минерална вода и падна на 21 градуса. Ядосах се и с около 1,5 кг. захар я докарах до 23 градуса. Сложих 13-14 грама дрожди по рецептата, и вече трети ден захарността не пада въобще и стои на 23 градуса. Джибрата се вдигна горе, има си характерния мирис, сока е бистър, шупти леко, но захарността не пада.
Джибрите са в пластмасови бидони, в гаража ми, като температурата е около 18-22 градуса /денем и нощем/
Та въпроса ми е - да слагам ли още винени дрожди или да чакам още време за ферментацията. Не искам да си разваля хубавия материал, особено този с много мерло в него. За първото не се притеснявам.
Много Ви моля за акъл!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2010, 13:12 

Местожителство: София
не знам какви дрожди ползвате,но при доста от видовете предлагани на пазара,дозировката е около 20гр за сто килограма смачкано грозде...та е възможно да не са ви достатъчно за момента...не се притеснявайте щом е тръгнала ферм. те ще се развият достатъчно.
Вода не се долива на шира за вино!!!Дрождите могат да изферментират и по-висок захарен процент от 25....който ако е мерен със захаромер потопяем ,дава винаги отклонение около 1% до 3% от действителноста...тоест е по-ниска.
Памида никак не е подходящ за вина ,които смятате да престоят повече от сезон...а за липата да не говорим...само ще кажа ,че е забранен във винопризводството заради лисичия тон...и в-вата акумулирани в него
Нищо не правете допълнително, само следете да не падне под 15 темп. или да не се покачи над 32-35градуса...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2010, 14:46 
Аватар

Благодаря за информацията!
Сложих около 12-13 грама сухи дрожди, производство на "Ванков 2004" ООД, на които пише, че се слагат от 5 до 15 грама на 100 кг. материал. Както пишеше, така и направих - разтворих ги в половин литър топла вода, след това добавих 2-3 литра шира, престоя 4-5 часа, изсипах ги в материала и разбърках. Така направих с двата бидона с джибри, но на първия градуса взе да пада, а на втория с многото мерло не ще.
Сложих памид и липа /черна тамянка/, при нас има две имена за да ферментира по-лесно мерлото, понеже самостоятелно е трудно. Като видях, че градуса на захарта, или процента на захарност, май грешно се изразявам е много - сложих вода за да го сваля до 23. Знам, че не се слагат някои сортове, но аз искам просто хубаво вино, не чисто и изискано.
Искам да попитам, дали да сложа още сухи дрожди по описаната рецепта на Ванков-2004? Защо на едното пада захарността, а на другото не ще?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2010, 15:10 

Местожителство: София
е как искате да се развиват по еднакъв начин процесите ,след като единия бидон ви е с 80кг а другия 200кг грозде...не може с еднаква скорост да протече и при двата!!!
и пак ви казвам вода не се добавя във шира за вино,ако ще и 30% захарност да имате-тогава се сваля с друго не така захарно грозде...освен това мерлото спокойно може да ферментира и само...имам предвид без да се добавят други сортове...дрождите са задължителни.
Гледах дрождите на тази фирма-10гр за 100кг...Кота цяло сте сложили малко дрожди но,
както ви казах по-горе,щом е тръгнала ферментация няма нужда да слагате повече.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2010, 15:26 
Аватар

Току що говорих с производителя на дрождите "Ванков 2004" ООД и човека ми каза да източа 4-5 литра шира от единия бидон и да ги сложа в този, който уж е със забавена ферментация. Каза ми да не се притеснявам. На пакетчето на дрождите пише от 5 до 15 гр. на 100, значи при мен се пада по около 8-9 гр. на 100. Каза ми също да не слагам повече дрожди в материала.
Ехххх, това мерло, хубаво е, ама с това трудно превиране. А за водата, чух го от други винари, както писах по горе аз съм аджамия /новак/.
Благодаря Ви за съветите. Ще се радвам да изкоментираме ситуацията, а после да почерпя с хубавото вино!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2010, 17:16 
Аватар

Местожителство: Пловдив
С източването фактически прехвърляш част от дрождите на единия материал в другия. Въпроса с водата си е малко деликатен, но наистина не е за предпочитане. Разрешено е да се прави в Калифорния, аз самия съм го правил там в една изба, но нека се има предвид че там захарност от 30% си е нещо обичайно. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2010, 17:29 
Аватар

Колеги, вие сте винари - майстори, държащи на истинското вино.
А, аз съм любител. Искам просто да си направя хубаво, и не много силно вино. А за разреждането, амии, няма с друго. Щом 40 кг. памид със захарност около 17 градуса не свали градуса на мерлото, какво можеше да се направи. Все пак искам виното да "бие" повече на мерло.
Утре ще кажа за градуса, как се развива въпроса.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София