Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 05:02

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Окт 2010, 11:39 

Здравейте, миналата събота сложих в два бидона мерло за вино. В неделя му е осмия ден и мисля да го източа, но захарността по мои сметки ще бъде около 4 в единия и 6 в другия бидон - това проблем ли е? Другия ми въпрос е че имам 70 литров бидон за младото вино, но според мен няма да стигне - мога ли да сипя горницата в пластмасови бутилки (10 л.) от минерална вода?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2010, 11:55 

Местожителство: София
стига всичко да е на воден клапан-няма проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2010, 12:11 

За бутилките маркуче от система боднато в буркан с вода става ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2010, 12:28 

да

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2010, 13:14 

Благодаря за бързите отговори. За пръв път правя вино и имам известни неясноти. Притесняваше се захарността която остава. А с какво е най-добре и лесно да се уплътни маркучето към капачката на бутилката? Един съфорумец беше писал че връзва найлон в който бодва тръбичката - така май ще стане най-лесно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2010, 13:40 

еее чак толкова пък пригодете нещо...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2010, 18:34 
Аватар

Местожителство: Казанлък
А ако се затегне капачката на бутилката и се забие иглата на системата през нея,няма ли да стане. Или има опасност, ако ври по-бурно да запуши самата игла.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2010, 22:42 

Мислех че имам няколко системи, но не можах да ги намеря. Мисля да направя както беше писал един съфорумец - малко найлоново пликче да го завържа за гърлото на бутилката и в него да бодна маркуче ф6мм, като пликчето около маркуча да бъде стегнато с конец.
Преди малко мерих захарността и в единия бидон е 10, а другия 15. В неделя би трябвало да е съответно 4 и 9. Дайте акъл дали да го източа или да остане до другия петък в джибрите. През седмицата няма да имам възможност да го източа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2010, 23:53 
Аватар

Местожителство: Varna
Това че не е превряло до край не трябва да те притеснява, като го приточиш в съдовете ще преври. Ако го държиш повече виното ще стане много тежко, цвета ще е много тъмен. И като приклиш на другия ден, няма да се чувстваш добре. За шишетата от минерална вода капачките ги стегни леко така че да могат да изпускат по малко, провери като стиснеш шишето дали изпуска.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2010, 13:26 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
v_nenkov написа:
Мислех че имам няколко системи, но не можах да ги намеря. Мисля да направя както беше писал един съфорумец - малко найлоново пликче да го завържа за гърлото на бутилката и в него да бодна маркуче ф6мм, като пликчето около маркуча да бъде стегнато с конец.
Преди малко мерих захарността и в единия бидон е 10, а другия 15. В неделя би трябвало да е съответно 4 и 9. Дайте акъл дали да го източа или да остане до другия петък в джибрите. През седмицата няма да имам възможност да го източа.

Моето скромно мнение е:да изчакаш. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2010, 16:19 

и аз съм на мнение,че хора,които нямат толкова опит и условия е по добре да изчакат захарност 0 или ако мерят плътност 1000. това което ilu6a казва е вярно но понякога може да създаде проблем на по неопитни винари :) а ilu6a определено не е от тях затова че той може всякак да го прави .. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2010, 20:11 

След като ми преври /бурната ферментация/ виното, което за мен тази година беше между 25 септември и 03 октомври , го отточвам /вж. съседната тема/ и наливам в 11 литрови бутилки от вода. На винтовите капачки съм пробил отвор в който съм поставил воден сифон/ магазински/, залепен около вмъкването в капачката .Опитът ми вече и двугодишен.След наливането в тези бидони/бутилки протича „тихата ферментация”, видно чрез водния сифон.
Тази година е студено за началото на октомври ,поради което мисля , че мнозина ще се лишат от хубаво вино,особено тези които го съхраняват на открито. Температура за хубава ферментация няма.А и да се повишат температурите – то вероятността да се объркат нещата е много голяма.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2010, 23:25 

Здравейте пак, така се случиха нещата че остана за идния петък източването на виното. Температурата в помещението е сравнително постоянна - 19-22 градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2010, 22:14 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
v_nenkov написа:
Здравейте пак, така се случиха нещата че остана за идния петък източването на виното. Температурата в помещението е сравнително постоянна - 19-22 градуса.

Супер,по-добре се получава. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2010, 20:42 

Здравейте пак. Снощи дегустирахме виното и за радост е много добро - отидоха 4 литра. Общо от 126 кг. грозде източих 70 литра вино, което го сложих на воден клапан. Трябва ли да му слагам сега серниста киселина или след 20-30 дни?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София