Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 05:11

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Окт 2015, 20:56 
Аватар

stanilabg написа:
Моля за съвет. :? ...........Други предложения?
Аз сглобих една системка за филтриране. Комбинация от ръчна диафрагмена помпа и воден филтър. Двата елемента са с различна пропускливост. Единият е 25 микрона, а другият 5 микрона. Тези дни ще правя пробите. Още нямам информация дали ще е сполучлива комбинацията. Поне ще се разбере става ли или не! :prost:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2015, 21:09 
Аватар

lhristov написа:
Та... действай си по стандартния начин със скачените съдове. Освен ако, разбира се, не си увеличил обемите драстично...

Маркуч, 3/8 или 1,2 цола, закрепен на кол (при мен на медна тръба ф8), вързан с медна тел и така с възможност за промяна на дълбочината. Какво че съдовете са на пода. Утайката и без това е много. А и това е грубо отделяне, все пак.
Нали?

Привет! :)
Няма как да използвам скачените съдове, само помпата ще свърши работа.
Да, не става дума за финна филтрация, но пулпата плува по повърхността и на определени интервали извира някаква гъста маса. Става дума за два бидона по 120л (почти до горе са пълни), като единия е с 2% захарност, а другия с 1%.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2015, 21:24 
Аватар

Местожителство: София
Ами да, стандартна ситуация. И при мен беше така. На този етап винификацията е еднаква.
Виж, подготви се с 10 туби х10 литра или кофи за 100 литра. Или комбинирай. Както аз. АЗ!
И маркуч на кол. Топиш, смучеш и... воала. Както аз. Пак Аз.
Шегувам се пишейки, но, да. така го правя.

Не виждам от какво се притесняваш. Не е проблем това, че са на земята. Накрая имаш много утайка. Трябва да си подготвен и за това.

8-) Що не си ми по-близо. Ще му махна калта на това вино, та знае ли се. И за среднощтна кръчма време ще остане...

Успех желая. И гледай да не прецакаш помпата. Ясно ми е, че мерака ти е да използваш нея.
Нали?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2015, 07:41 
Аватар

lhristov написа:
Успех желая. И гледай да не прецакаш помпата. Ясно ми е, че мерака ти е да използваш нея.
Нали?

Въобще не ми е мерак помпата, тя е изхода от ситуацията. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2015, 18:53 
Аватар

Привет, СтаниЛа!
Още снощи видях това, но реших да не ти обръщам внимание, за да не кажеш че се заяждам:

"...достатъчен дебит на помпата - 2000 l/min." Това вярно ли е? Огромен дебит. Каква ще да е тази аквариумна помпа. Та тя 100L ще ги дръпне за 3! 3 секунди...

IVO 68, кажи колко струват тези филтри. Аз гледах в Практикер, но ми се видяха неоправдано скъпи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2015, 20:08 
Аватар

Печатна грешка. :) 2000 л/ч.
EHEIM compact+ 2000
Вече съм го измислил, но ще напиша после, за да не се заричам. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2015, 20:48 
Аватар

Така е по-добре.
Накара ме да се замисля по-дълбоко. Ако аз трябваше да използвам тази помпа в тази ситуация.
Пак бих използвал "кол" за да фиксирам дълбочината. Предполагам, използвал си ензим, затова утайката ще е много. 15, 20 см дори.
Не разбирам от къде постъпва водата в тази помпа, но и не бих разчитал на малък филтър пред отвора. бих я увил цялата с мрежа от неръждавейка. С малки дупки. За да не преминават семки.
И... ще включа. Ако има нещо да става, то ще стане в началото. И всичко ще се случи за 3-4 минути. Идеята е много блазнеща. Признавам си. Но пък подготовката за пускане е мамата си трака. Като време.
Сподели за резултата. Любопитно ми е.
Успех желая!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2015, 20:54 
Аватар

lhristov написа:
IVO 68, кажи колко струват тези филтри. Аз гледах в Практикер, но ми се видяха неоправдано скъпи.

Ами скъпички са, ама трябва да ги пробвам като вариант. Тялото + филтъра 25 микрона - 40 лв от Бриколаж. После намерих друг магазин и си взех филтър 5 микрона за 4.60 лв. Минах на този вариант малко на инат. Търсих из нета помпа като тази дето Илюша постна в една тема. Гледам цена 95 лв - идеално. Поръчвам. На другият ден ми се обажда един господин, че има грешка в сайта - 95 лв само помпата без електродвигателя. Теглих им една и отказах поръчката. Аман от тарикати на дребно. Тогава си взех ръчната диафрагмена помпа за 58 лв и филтъра за нея. Тя поне е истинска - използва се за аварийно осушаване на яхти. Дебит около 25 л/мин. На мен ми е достатъчно. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2015, 21:29 
Аватар

Иво, диафрагмената помпа е добър вариант, но налягането смятам, че ще е слабо. Имам помпи за агресивни химикали. Куплирането двигател- помпа е магнитно, и течността е абсолютно отделена.Обаче са центробежни и това никак не е добре за виното.Ще има пяна и други нежелателни последствия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2015, 22:16 

Работата би станала и с фонтанна помпа...преди да почна да правя повече вино, 5-600 литра си ги прехвърлях с такава...дебит 350л/ч

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2015, 07:47 
Аватар

lhristov написа:
Сподели за резултата. Любопитно ми е.
Успех желая!

Не се получи, както очаквах. Бях увил мрежа на няколко ката (по лабаво, за да може постепенно да се запушва) около пръчката и маркуча. В началото държах пръчката доста по високо от дъното, за да предотвратя бързото запушване на мрежата. Но щом я опрях, се закучи и спря да дърпа. :verzweifelt: Останалото го изгребах в едно малко бидонче за бащата, щото не щеше и да чуе, да отиде за ракия. :motz:
Иначе, вече ми се въртят две идеи за догодина, ама не искам да се заричам. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2015, 14:39 
Аватар

А според мен се е получило.
За какво изобщо ти е трябвало да буташ маркуча до дъното. Та ти си имал най-малко 5, да не кажа 7 см. на дъното плътна кал.(Предполагам си използвал ензим). Трябвало е просто да вържеш на 7 см. от дъното и да дърпаш от там. Утайките - в отделен, по-малък и висок (по възможност) съд. След 2-3 дни ще имаш още бистро и там. Можеш да си го вземеш и него. А калта... не знам. Аз лично я хвърлям. Колеги в друга тема споделиха, че ставала за ракия.
Явно с такава аквариумна помпа става номера. Хитро!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2015, 14:46 
Аватар

lhristov написа:
За какво изобщо ти е трябвало да буташ маркуча до дъното.

От алчност. :lol: Ужким по-малко отпадък да има. ;) И да, ползвах ензим. Бях вързал маркуча на 4 пръста от края на пръчката - в моя случай са 7,5 см. :D Май, без мрежа нямаше да го има проблема, но както споменах, ме беше страх да не си повреда помпата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2015, 15:01 
Аватар

Здравейте колеги, и аз от няколко години крада занаят от този форум и мисля че дойде време да споделя опит.Относно отточването на виното от джибрата и аз имах проблеми,защото според мен канелката е предпоставка за теч и не си дупча бидоните.Затова си направих един цилиндър(пластмасова канта от сладолед)разпробих отвори по ф6мм.по цялата височина и около цилиндъра овивам мрежа от комарник на един кат и я пристягам с канап(с цел да се сваля за миене)така получената цедилка я слагам в бидона и с леки движения нагоре надолу нивото на сока е достатъчно за отточване.Аз използвам маркуч ф10мм.обикновен,прозрачен който се продава в всяка железария.Така 200л.бидон отточвам 110л.вино за около 20-30мин.което ме остройва.Забравих да кажа че по този начин вадя и кал не е бистра течност но и това ме остройва защото след това вече вадя 2/3 от виното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2015, 03:54 
Аватар

IVO 68 написа:
....... сглобих една системка за филтриране. Комбинация от ръчна диафрагмена помпа и воден филтър. Двата елемента са с различна пропускливост. Единият е 25 микрона, а другият 5 микрона. Тези дни ще правя пробите. ........... :prost:

Та да се отчета с резултатите. В общи линии съм доволен от резултата. Първо източих виното от джибрите с филтъра 25 микрона. След сулфитиране пък филтрирах с 5 микрона. Първо източвам от по-горен слой и постепепнно смъквам края на маркуча надолу. При засмукване на мътилка веднага се задръства филтъра и е невъзможно по-нататъшно преминаване на течност през него. Един вид "автоматичен стоп" :). Грубият филтър след като се задръсти го срязах и махнах намотаният "конец". Има пластмасова основа-решетка, която може да се използва многократно като груб филтър.
Като недостатъци забелязах:
1. Дръжката на помпата е от мек материал и се гъне неприятно. Ще правя оребрение за стабилност. /Иначе помпата има дебит и налягане/.
2. При задръстване на филтъра помпата вдига налягане и избива течност от нагнетателния щуцер. Уплътнението е с едно "О" -пръстенче.
3. Времето за работа се оказа малко по-дълго от очакваното. Това е така, защото пробвах с малкия размер на щуцерите на помпата. Има опция да се отрежат малките участъци и да се премине на по-голям размер на маркучите. Тогава дебита ще се увеличи, а времето ще намалее.

За малки количества този вариант става. /източих 170 л вино/. За големи производства си трябва необходимата техника. Снимките са от момента на задръстването на филтъра.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София