Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 19:06

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Окт 2010, 18:43 

Местожителство: гр.София
Здравейте всички от форума,
Моля за помощ.Заредих мерло горе-долу по всички правила(серниста к-на,дрожди),на шестия ден го отточих от джибрито,но с 5пр.захарност.Заредих го в 3 бидона по 19 литра(тези за вода),направих им воден клапан,но само в един от тях тръгна ферментация.Загрях по 8 литра от другите два до 45гр.и ги върнах обратно в бидоните,но отново само единия се възбуди и тръгна,а третия отново не мърда.Мога ли направя нещо? :wallbash: Благодаря ви предварително,пък може и да почерпя :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2010, 20:40 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ако е преминала бурната ферментация т.е. наистина да са ти изферментирали почти всички захари, нормално е нещата да се кротнат. Не знам какво имаш предвид под "горе-долу по всички правила" но това хич не е маловажно. В крайна сметка дотук всичко ти е минало добре. Не разбирам какво очакваш от тихата ферментация, при положение, че самото й име си показва - тиха :) Как очакваш да тръгне? с гръм и трясък ли? Та ферментацията изобщо не би трябвало да спира, тя просто си има затихване с времето (ако не е имало намеса). Не знам кой ти е казал да загряваш мъстта до 45 градуса но повече недей да го слушаш, защото със същия успех с още някой градус отгоре и ще си имаш супер гроздов сок, при това пастьоризиран :down: Ако приемем, че всичката мъст е била при еднакви условия преди тази излишна намера, то може би е било въпрос на случайност че не навсякъде ферментацията е с различна активност. Изчакай няколко дена и просто дегустирай, ако има разлика - писахме тук за най-простия лек - смесвай ферментираща мъст с неферментираща.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2010, 21:36 

"Горе-долу по всички правила" съм направил следното:Гроздето го оронках,минах го през преса,добавих му серниста к-на,заквасих дрожди и ги добавих след 12 часа,започна бурната ферментация,бърках по2-3 пъти на ден и така до 6-тия ден,като подържах Т 18-20 гр.в помещението.Изтеглих ширата на шестия ден при 6% захарност и я прехвърлих в упоменатите съдове.Не очаквам бурна реакция,но не се появяват мехурчета,които за мен означава,че не протича тиха ферментация вече 3-4 дена.А това за загряването го прочетох в форума.Аз съм новак,правя за пръв път вино и ракия,следа и чета форума,който ми помогна да се справя успешно с направата на добра ракия,за което съм благодарен на форума.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2010, 22:35 
Аватар

Местожителство: Varna
Каква е разликата от това че си сложил виното в пластмасови бутилки, а не в дървено буре, освен материала. Ами дъските на бурето са 2-3 см. има изолация, а бутилката няма и губи по бързо топлина. Най-евтината изолация е подложката за ламинат, ами увии бутилките един два ката. Прелеи от тези в които бълбука водния клапан в заспалите , подържай по топличко и работата ще стане.
Трябва да гледаш на всяка бутилка като на отделен жив организъм.
За да направиш имитация на дъбово буре сложи в бутилките дъбов чипс.

Последна промяна petiomalchev на 15 Окт 2010, 06:14, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2010, 23:15 

Нямам претенции за дъбово буре.Мен ме интересува, защо не ми тръгва ферментацията в тия пласмасови бидони.Какво трябва да направя за да тръгне?Да смесвам действащата мъст към другите.Захарността е 6%,нали трябва да се смъкне до 0,иначе ще остане сладко(десертно),а аз не искам това.Ако смеся мъстта,дали и активната може да спре?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2010, 23:21 

Местожителство: София
при тихата на обем 18литра не очаквай мехурчета в клапана на 2-3 мин...,а на 3-4 часа по едно....подържай температура не по-ниска от 14-15градуса...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2010, 23:34 

Не очаквам на 2-3 мин.,но за 4 дена няма нито едно.Температурата е около 20 градуса.Нещо явно не обяснявам точно,но здраве да има ,пък каквото излезе.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2010, 06:27 
Аватар

Цялото количество недеи го смесва, защо ли може да спреш ферментацията и в тези бутилки в който има. Прелей по един литър от ферментиращите в тази която не ферментира.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2010, 10:15 

Не мисля ,че трябва да се притесняваш.
Щом си го сложил под воден клапан всичко трябва да е наред…..ОППААА ….сетих се.
ПРОВЕРИ СИ ИЗПРАВНОСТТА НА ВОДНИТЕ КЛАПАНИ.
Имал съм такива случки.
Има вероятност да изпуска отнякъде, и да не се виждат мехурчета

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2010, 02:02 
Аватар

Прав си valentor и така може да е. Най-добре може да разбереш дали протича тиха ферментация на вкус, ако има газировка значи протича някъкъв прозес, отпиваш глътка и я разджабуркваш из устата.

Има един много хитър номер да ти остане виното газирано. При отихване на бурната ферментация в бурето се слага 7-8 зърна ориз на литър или една шепа на 100л.буре, ако не ти се брой. Пробвал съм само с бяло вино. Преди години в на баща ми вино тайно слагах в бурето ориз. Номера деиства, нямам химическа обусновка, просто мит. Бях подочул че като бутилирали виното слагали 7-8 зърна ориз в бутилката и пробвах в бъчвата, действа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2010, 08:38 

petiomalchev написа:
Прав си valentor и така може да е. Най-добре може да разбереш дали протича тиха ферментация на вкус, ако има газировка значи протича някъкъв прозес, отпиваш глътка и я разджабуркваш из устата.

Има един много хитър номер да ти остане виното газирано. При отихване на бурната ферментация в бурето се слага 7-8 зърна ориз на литър или една шепа на 100л.буре, ако не ти се брой. Пробвал съм само с бяло вино. Преди години в на баща ми вино тайно слагах в бурето ориз. Номера деиства, нямам химическа обусновка, просто мит. Бях подочул че като бутилирали виното слагали 7-8 зърна ориз в бутилката и пробвах в бъчвата, действа.

Пил съм леко газирано бяло вино,но човека дето го правеше слагаше по 1-2 зрънца на 1 литър и го затваряше в стъклени бутилки от Швепс

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2010, 15:39 

Към Митко-Бирата: колега, до къде я докара с тихата ферментация? Май и аз съм на същото дередже.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2010, 11:55 

Здравей приятел по съдба(дано не е така)!
При мен нещата се пооправиха на 90%,направих следното:!/4 част от ширата я загрях до 45-50 градуса,връщах обратно в бидончето и същевремено разбърквах.До 15-20 мин. ..започваше да изпуска мехурчета.При някои бидончета започна от първия път,при други подгрявах наново.Желая ти успех!
П.П. :wallbash: Температурата да не е повече от 45-50гр. :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2010, 14:18 

Добре, че през Ноември беше топло иначе виното си беше отишло. Ферментацията отново се възбуди и май има шанса да завърши. В литературата дават, че при студена есен и спряла ферментация виното остава сладко и то все пак ще си я довърши ( ферментазията ) на пролет. Ноември ни спаси. Наздраве.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2010, 09:33 
Аватар

Здравейте! Ще допусна ли грешка ако оставя виното на воден клапан примерно до края на март? Съхранявам го в туби по 30л пълни до горе/на 4-5см от капачката/ Ще се отрази ли тази "технология" на качеството на виното?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София