Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 15:58

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Второ вино?
МнениеПубликувано на: 15 Окт 2010, 09:59 

Здравейте,
искам да задам още един въпрос за второто вино. Знам, че не можем да очакваме нещо специално, но съм решил да опитам, а така или иначе после пак отива за ракия.Въпроса ми е следния:
1.Ако от един бидон 210л. съм отточил 110-120л шира,
но върна 40л вода и 10кг захар ще бъде ли виното по-добро отколкото да спазя пропорцията 120л. вода и 30кг. захар.Струва ми се много вода и захар?!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Второ вино?
МнениеПубликувано на: 15 Окт 2010, 10:07 

Ми чи тя , пропорцията, сякаш е една..и съща… ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2010, 10:28 

Местожителство: София
то верно че пропорцията е една и съща ,но количественото отношение към останалата джибра след източването е различно...
По-добре е 40л вода...повече ще прилича на вино,в смисъл повече ще се оцвети и приеме аромати от 120 литра вода..
Иначе ако гониш количество дестилат...,но не и добро качество(в смисъл аромат)наливай 120л...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2010, 10:38 

Благодаря за отговора.
За количество нямам претенции, по-скоро искам прилично качество, така че слагам 40/10.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2010, 01:35 
Аватар

Местожителство: Varna
:thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2010, 21:30 
Аватар

И аз да питам...при второто вино пак ли така протича бурна ферментация, процедурата същата ли е като при първото вино? Захарността каква трябва да бъде? Колко да стои? Отточва ли се? За сефте ще правя не само второ, но и първо вино та затова питам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2010, 22:04 
Аватар

Същото е. Даи повече информация количество грозде, начална и в момента захарност, температура, количество източено първо вино и ще дадем съвети

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2010, 12:07 
Аватар

Здравейте, аз също за първи път правя вино. Купих си 200 кг. каберне със 25-26захарност. Ръководя се от техниките и методите обсъждани във форума и ги спазвам стрикно. Първото вино е затворено в съд за тиха ферментация и се надявам да се получи добре. Второто вино обаче не ми харесва. Източих и от него 20 литра, но ми киселее. Сега му потопих шапката и допълних обема с 20 литра вода, като се надявам да сваря ракия. Дано стане поне за ракия.
Първото вино го извадих на 10 ден - 70литра при захарност около 0 и добавих за второто вино 1:4 захар и вода. Захарноста стана 13 и след 6-7 дни претакане второто вино ми има кисела жилка. Какво ли се е объркало? Притеснява ме да не продължи вкисването и да не стане за ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2010, 12:15 
Аватар

На второто вино какво показва захаромера.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2010, 23:25 
Аватар

На захаромера второто вино показва 2-3 (извън скалата е)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2010, 00:48 
Аватар

Убедих се че българските захаромери не могат да покажат точно края на ферментацията, благодарение на съфорумеца Venci. Купих си и руски разграфен до 0% захарност, те са с 3-4 см. по дълги, на опаковката им пише виномер. На скалата където е показанието за 2% захарност има червена пресечена лента като го потопиш вив вода потъва до там. Нямат грешка.
При показания на руския захаромер 1-0% гроздовата джибра потъва.
Слага ли лимонтозу като добави захарният сироп. При ниска киселинност е по голяма вероятноста да се развие някоя зараза.
Миналата седмица ме светнаха какво в деиствителност е лимонтозуто.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2010, 02:14 

Местожителство: Асеновград
То и лимонтозуто вече не е винена киселина- правят го синтетично!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2010, 06:24 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
petiomalchev написа:
Убедих се че българските захаромери не могат да покажат точно края на ферментацията, благодарение на съфорумеца Venci. Купих си и руски разграфен до 0% захарност, те са с 3-4 см. по дълги, на опаковката им пише виномер. На скалата където е показанието за 2% захарност има червена пресечена лента като го потопиш вив вода потъва до там. Нямат грешка.
При показания на руския захаромер 1-0% гроздовата джибра потъва.
Слага ли лимонтозу като добави захарният сироп. При ниска киселинност е по голяма вероятноста да се развие някоя зараза.
Миналата седмица ме светнаха какво в деиствителност е лимонтозуто.

малко се отклонявам,ама се разбра какво е лимонтозуто,всеки ще го свърже с лимонената киселина,и ако не беше Админа да разгадае ребуса..... :wallbash: щях да наблъскам лимонена киселина(citric acid)вместо винена киселина(tartaric acid).....дали ще имаше разлика,на вкус са близки,както и да е спасихме положението :thumbs1: Петъо,мога да ти пратя истинска винена киселина,няма маитап :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2010, 06:51 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
За да не се объркват повече хората по добре изполавайте "лимонена киселина" и "винена киселина".
Лимонена киселина със сигурност има в супермаркетите, за винена може би но не съм проверявал.
karakonjul така нареченото второ вино става по бавно,причините са две наличие на алкохол в жибрата и отстваняването на част от дрождите с първото вино.Има и трето докато стане първото вино времето застудява и ако не е в изба а навън под навеси сейванти и там подобни второто става много бавно.
За киселата жилка не мога да кажа от какво е но щом е само жилка при варенето с малко сода бикарбонат ще се оправи.
:prost: :kaffee2: :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2010, 10:59 
Аватар

Не съм слагал лимонтозу в захарния сироп, защото киселинноста не мога да я измервам, но за догодина ще се постарая да следя и този параметър. :datz:
Дано си остане само кисела жилка. Като го ползвам за оцет ще слагам по повече, а като го ползвам за пиене - по по-малко :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София