Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 00:26

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Окт 2010, 22:48 

Валерко ще се получи някакво вино но какво? Просто не е трябвало да слагаш вода. По принцип за да получиш що годе хубаво вино не се използва вода. Трябвало е да разтвориш захарта във гроздовия сок. За грубо пресмятане един килограм захар на 100 литра гроздов сок увеличава захарността с един градус.
Виното което се получава от широка мелнишка лоза е тънко. Аз бих ти препоръчал за напред да смесваш широката мелнишка с някакъв друг сорт грозде, например мерло или каберне.
Айде със здраве и ако не ти хареса виното винаги можеш да го свариш за ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2010, 23:14 

ами добрееее. ако на дрождата Х пише че работи при температура 2 градуса, това по-добре ли би било? ДА - за този който ги внася в БГ и за този който ще ги ползва, но не е запознат с НОРМАЛНИТЕ условия на работа на тези гадинки. аз съм бил свидетел как дрожди които са за значително по-високи температури, ферментират при 8,5 градуса. ТОва обаче въобще не означава че това е нормално и че всеки път може да се получи. Температури от порядъка на 11 - 12 градуса са по-приемливи, но 8 хмм хайде де - това не го приемам. На който му се занимава с глупости да вземе 200 кила грозде и да го държи при 8 градуса пък да видим дали ще се получи... ако стане - ок но всичко друго е ала бала и не мисля че заслужава повече време. Ха, сетихсе за още нещо, може и да стават за работа при 8 градуса, НО тогава не са дрожди за вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2010, 23:24 

Местожителство: София
и кой беше аргумента?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2010, 23:45 

Ами простичко е - нарича се Л О Г И К А. Ако между най големите производители на дрожди в света няма щам който да работи при толкова ниска температура - няма смисъл да се търси. Ако имаше такова нещо - нямаше да има нужда от подгряване на съдовете които си виждал. Дори напротив - щеше да е доста по-добре - коинокулация с бактерии още в началото докато малко се вдигне температурата за да започне малолактичната. Ооопс - може би знаеш за някои бактерии които работят при 5 градуса? Ами тогава въобще нямаше да има нужда от топлина по избите и аха аха и виното да се стабилизира на студ още по време на алкохолната - ебаси и (р)еволюцията. Всъщност може и да си прав че има щамове които могат да работят и при тези температури и то нормално - даа без майтап. Онзи ден показаха микроскопска снимка на еди щамове дето баха захапали полярния лед и дъвчат ли дъвчат...
Всъщност сега си мисля че с тези спорове не помагаме на хората, които искат да направят нещо с и за удоволствие и се ровят по форумите. Ако не пишеш смислени коментари - просто не мисля да си губя времето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010, 10:01 

Куп приказки без нито един аргумент-тоест да вярвяме на теб ,а не на написаното от производителя на етикета.
На това ли му казваш логика?
Можеше да напишеш "не е вярно "-като децата)))По-смислено щеше да е!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2010, 23:13 
Аватар

valerko написа:
За пръв път слагам вино и моля за умерени мнения.
Такаааа, какво нагласих днеска:
1. 70 кила грозде широка мелнишка смляно...захарност 18%
2. Добавено около 10-тина кила незнайно какво грозде...след омешване с другото...захарност 15%. :explode:
3. Компенсация по принуда с 12 кила захар + 30 л вода...захарност 22%. :wallbash:
4. Бидона не е затворен плътно, просто е сложен капака.
5. Всичкото това е омешано и завито с черги за да му е топло, щото по драгоманския край е бая студено нощем. Бидона стои в остъклено помещение, но си е студено вътре, нямам термометър да измеря.
6. Мисля след 10-тина дни /или докато стане 0% захарността/ да отточа в друг съд да продължи с тихата ферментация течността, а джибрите ги заливам за второ вино със сироп захар+вода.
7. Водния клапан се слага на отточеното вино нали?

Дали ще пия вино или съм объркал нещо и къде?

Продължавам...след 6 дни меря захарността паднала от 22% на 16%. Не трябваше ли повече? Натиснах шапката /нямаше нито мухъл, нито гадна миризма от това, че 6 дни е седяла отгоре/ и я застопорих да не изплува. Според скромното ми мнение на лаик още не е преминала бурната ферментация. Иначе се чуваше шуптене, демек още ври. Опаковах го още по-здраво с много черги и ще го чакам още 1 седмица пък тогава ще изтакам в друг съд на воден клапан. Притеснява ме, че в единия от дните сутринта температурата в Драгоман /ширата е на 20 км оттам/ е била минус 3 градуса а в помещението с бидона сигурно не е надвишила 8-10 градуса, та да не би нещо да се е сецнало виното :D , но пък щом бълбука, шумоли значи има процес. Та в тоя ред на мисли пак питам...ще пия ли нещо като вино или да стягам за казан?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2010, 00:56 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Naskohondata1 написа:
ilu6a написа:
при тия температури е добре да заложиш на дрожди които имат по широк температурен диапазон...
Иначе технологията е спазена(аз като цяло отричам захарта при правене на вино),и ако тръгне ферментация ...тя сама ще затопля ферментиращата маса-теоретично е възможно да пиеш вино...

(lalvin ec-1118 )работи в граници 10-30 градуса и до 18% алкохолни,също и при спряла ферментация!! :respekt:

ако не си сложил дрожди,има да си биеш :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2010, 01:05 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
valerko макар и бавно ще стане щом кипи означава че има ферментация а при нея се отделя топлина щом си го завил добре трябва да ферментира.
viewtopic.php?f=7&t=25&start=30
виж коментара на petiomalchev от 23.11.2010 той се отнася за сходна ситуация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2010, 07:00 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
cavxan написа:
valerko макар и бавно ще стане щом кипи означава че има ферментация а при нея се отделя топлина щом си го завил добре трябва да ферментира.
viewtopic.php?f=7&t=25&start=30
виж коментара на petiomalchev от 23.11.2010 той се отнася за сходна ситуация.

cavhane та затова иде реч,по бавно,че няма дрожди,ама като изпуснеш питомното гони после дивото,при мен при 26% мерло с дрожди няма проблем,папат и не клапат :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2010, 21:20 
Аватар

Местожителство: с. Брестовица
Здравейте , случайно попаднах на този сайт и виждам че е доста интересен. Тъй като съм нов тук а и не претендирам да имам кой-знае какви познания за производството на вино и ракия , но тъй като все пак съм от регион и населено място където само в рамките му има 4 наброй винпрома (изби) , и се слави с лозята си а също и с добрите вина които се произвеждат, и... като се има напредвид че от както се помня всяка година , всяка къща редовно си произвежда за собствена консумация,искам да кажа и че аз не правя изключение;)
Та специално по тази тема искам само да кажа тук че във всяко мнение има по нещо правилно , но се пропуска едно нещо което е задължително за да стане виното хубаво :) и то е че в никакъв случай вино не се прави в бидон или в какъвто ида е било друг съд 8-) Никога , ама никога не пренебрегвам това правило и съветът ми в случая е и към всчки решили да се пробват :thumbs1:
Дано не засегна някои, все пак това си е мое мнение. Благодаря !!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2010, 22:03 

ДА-никога в бидон...а в бъчви и каци на по 30 години!...направо по-добре в клозета...
Защо така категорично отричате бидоните...Толкова инертен материал!Минерелната вода в какви съдове я купувате...от същия материал са направени и бидоните с печат 02.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2010, 08:59 

момко :D тук обикновено се дават съвети ,които са изпитани в практиката и се дискутират,ама чак пък толкова категоричност и крайност ........ ама ти си знаеш и сигурно имаш своите аргументи,които ще ни е любопитно да чуем за тези бидони.... :D
всяко мнение е добре дошло,всички се учим.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2010, 09:19 

не разбрах, към кого е въпроса?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2010, 10:37 

:D :D eee да бе .... не разбрал ,точно пък към теб защо да е ,естествено към горният колега,той забранява бидоните.. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2010, 12:02 
Аватар

Местожителство: с. Брестовица
Здравейте отново , в тази тема :)
Не съм искал тука да налагам мнението си
на когото ида било да да се съобразява с него ,още повече да забранявам на някого да си прави виното в съдове каквито си избере?: Просто реших да споделя това което съм запомнил от старите хора за правенето на вино и сам се старая да прилагам наученото (и доказаното) с времето . А както виждам тук има доста верни неща които са също така изпитани и също така предадени ни от по старите майстори на вина.
Знам че бидоните не са толкова вредни за да се прави вино в тях , а за самото качество а и неудобни са, точно това имах предвид. Иначе като се прави сравнение с това че и минералната вода си купуваме в бутилки да ,така е но знам и че преди време още с навлизането на пластмасовите бутилки в употреба , имаше упътване че са за еднократно ползване. Или с други думи след употребата да бъдат изхвърляни именно заради вредата

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София