Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 20:02

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010, 07:08 
Аватар

Местожителство: Монтана БГ
Запечатах си бурето и му сложих воден клапан.(маркуче в буркан с вода)След десетина дни забелязах, че вече въобще не излизат мехурчета, въпреки, че го наблюдавах около полови час.
За това махнах маркучето и го запечатах.След няколко дни от нетърпение да видя какво става, отточих около 100 гр. в една 200 грамова пластмасова бутилка.Доста мътно и много леко сладко.След около 2 часа, като го погледнах, бутилката се беше доста издула.Оворих за да излезе газта, а след час отново беше издута.Та въпроса ми е:
1. Рано ли съм го запечатал?
2. Да му сложа ли пак маркуча, за да не се получи ''фал''?
3. Как се определя, точно кога е готово за запечатване?
:help:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010, 07:29 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
baiatia написа:
Запечатах си бурето и му сложих воден клапан.(маркуче в буркан с вода)След десетина дни забелязах, че вече въобще не излизат мехурчета, въпреки, че го наблюдавах около полови час.
За това махнах маркучето и го запечатах.След няколко дни от нетърпение да видя какво става, отточих около 100 гр. в една 200 грамова пластмасова бутилка.Доста мътно и много леко сладко.След около 2 часа, като го погледнах, бутилката се беше доста издула.Оворих за да излезе газта, а след час отново беше издута.Та въпроса ми е:
1. Рано ли съм го запечатал?
2. Да му сложа ли пак маркуча, за да не се получи ''фал''?
3. Как се определя, точно кога е готово за запечатване?
:help:

1-да 2-сложи го пак 3-като няма вече ферментация,демек гасне пламъка,не се усеща газировка,захарност няма и т.н.ти не казваш колко време е било на клапан.Аз проверих моя днес,също не бълбука от клапана,но клечката гасне,и се усеща като газиран вкус ,значи още има ферментация :warn: аз си пия водката,а ти ако имаш от ланшната,не даваи зор,ще му доиде времето :cooler:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010, 10:27 

Пункт 2
До като свърши

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010, 18:31 
Аватар

Местожителство: Монтана БГ
Naskohondata1 написа:
1-да 2-сложи го пак 3-като няма вече ферментация,демек гасне пламъка,не се усеща газировка,захарност няма и т.н.ти не казваш колко време е било на клапан.Аз проверих моя днес,също не бълбука от клапана,но клечката гасне,и се усеща като газиран вкус ,значи още има ферментация :warn: аз си пия водката,а ти ако имаш от ланшната,не даваи зор,ще му доиде времето :cooler:

Отпечатах бурето, както ме посъветва.Отдъхна.Запалката, гасне моментално, като я поднеса.
Кога да го запечатам пак?Ако се водим по гасненето на пламъка....Въглеродния двуокис е по-тежък от въздуха и той , ще си остане там дори и да му е дошло времето за затваряне!
Та, КОГА? :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010, 19:16 

Абе и аз имам малко въпросителни в тази посока... Аз отделих винцето от майката, когато захаромерът показа нула и вече не се чуваше мляскането на дрождите. Въпреки това го сложих на воден клапан и изобщо не съм видял и един мехур. Обаче на вкус винцето не го намирам за оформено и е мътно. Да го махна ли този воден клапан и да го оставя да подиша през малък отвор..?!
П.П. Е, аз от седмица не съм го отварял, за да дегустирам, но не ми се вярва нещо да се е променило в това студено време и при липса на мехурчета...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010, 20:16 

:) а бе хора имам питане относно измерване с рефрактомер,10 ден откакто съм извадил виното и е на воден клапан :) в бъчвите,температурата в помещението ми е постоянна и не пада под 20 а рефрактумера си стои на 7% и не мърда на никъде.....????? явно се вижда и протичане на ферментация

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010, 20:40 

Колеги,
Вие какво искате ?
Да сложите ширата в края на септември или началото на октомври и след 15 петнадесет дена да пиете вино ли ?
Няма да стане !
Да, ако искате това което се е получило /мътно,сладникаво,газирано и т.н./ да си го изпиете- ОК , никой няма да дойде и да Ви го изпие.
Ако искате да си получите хубаво домашно, СОБСТВЕНО ПРОИЗВЕДЕНО, вино то тогава изчакайте още поне 15-20 дена / 2 или 3 седмици…
Единият от начините ,според дебелите книги, е : воден клапан

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010, 22:31 

valentor написа:
Колеги,
Вие какво искате ?
Да сложите ширата в края на септември или началото на октомври и след 15 петнадесет дена да пиете вино ли ?
Няма да стане !
Да, ако искате това което се е получило /мътно,сладникаво,газирано и т.н./ да си го изпиете- ОК , никой няма да дойде и да Ви го изпие.
Ако искате да си получите хубаво домашно, СОБСТВЕНО ПРОИЗВЕДЕНО, вино то тогава изчакайте още поне 15-20 дена / 2 или 3 седмици…
Единият от начините ,според дебелите книги, е : воден клапан

....Така, де!!?? :? А в моя случай? Всъщност аз за втора година правя винце, но съм изчел всичко с кориците..! Е според мен малко се вживяват някои табиетлии тук, но вярвайте, че и аз не искам да пия нито сладко, нито мътно вино и правя каквото е по силите ми за това!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часова зона: Европа/София