Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 19:49

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Окт 2010, 21:24 

Здравейте,
Знам 2 медтода да проверя кога виното е готово за тиха ферментация:
1. червеното видно се отделя от джибрите когато захата слезе до 0% на захаромера.
2. познат ми начин за проверка е със запалена свещ над съда за ферментация, при което ако свеща огасне, значи има все още процес на ферментация, ако свети значи е свършила бурната ферментация.

Виновто в момента е затоплено на 25 градуса и е захранено със сухи дрожди ... все още не съм пробвал и тях да ги захранвам но това е друга тема. Захаромера показва 0 градуса и свеща си свети над съда за ферментация. Въпроса ми е свързан с това че виното все още леко кипи и на вкус е леко газирно. Няма никави кисели жилки и не мога да прецена дали има сладост (по скоро има слаба). Питам, защото миналата година при подобни условия успях да направя една дамаджана с газирано червено вино :), което го чаках сигурно 3 месеца и все си беше газирано а френската тапа не показваше виното да издишва.
Благодаря предварително и пожелания да излезе хубаво вино и тази година :) !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2010, 22:24 

Местожителство: София
отдели го от утайката като го гледаш повече да ....ии не мога да намеря думата-струята от маркуча да пада по-отвисоко..ъъъ да го разпениш ли...?
Слагай на тапа с клапан....след 30-тина дена отново същата процедура-но не така бурна(разпеннването имам предвид))),като след нея сложи бентонит изчакай 10-15 дена и отново но този път внимателно и бързо откали...Остави го да почине 30-тина дена и можеш да откиселиш ...но тогава задължително и сулфитирай...защото с падане на киселинноста пада и консервиращата сила на виното...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часова зона: Европа/София