Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 03:00

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 69 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Бентонит
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2013, 20:11 

Чукча писател...

" Едно цитатче "Технология на виното" 1992 Проф. Атанас Янков:
" Недостатък на бентонита е силната адсорбция на багрилните вещества, поради което не е много подходящ за бистрене на червени вина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2013, 21:37 

Местожителство: София
Плюсовете:
Бентонитна глина...или бентонит-хидратиран алуминиев силикат,съдържа не по-малко от 80% колоидално фракция-близък до състава на каолина,но се различава по свойството си да набъбва във вода и да се диспенсира в течноста след соето се пресича(флуконира) и образува плътна утайка.
Бентонита стабилизира вината срещу медно пресичане тъй като отстранява белтъчните в-ва,срещу железните пресичания действието му е нищожно ,тъй като желязото във виното се намира в състояние на комплексни йони с отрицателен заряд,какъвто носят и частиците на бентонита...А това е важно за стабилността на виното...Бързото падане на белтъчните остатъци също е от важно значение за стабилността на виното.
Бистрителите се делят на
1.Бистрители които не влизат във взаимодействие със съставните в-ва на виното
-неорганични-каолин,бентонитни глини,кварцов (силициев)пясък,кизелгур,азбест,талк....
-органичен произход-книжна каша(целулоза)
Да...вероятно ако се предозира може и да увлече багрилно в-во...нотова с просто око малко трудно ще се установи.
По отношение на танина и отнемането му от виното...бентонита няма това свойство..поне конкретно спрямо танина...виж желатина е друга работа...но той пък се води към бистрители,които влизат във взаимодействие със съставните в-ва на виното
-от неорганичен произход са калиев фероцианид(жълта кръвна сол)аферин ...
-от органичен призход-желатин,рибен клей,яйчен белтък,мляко,казеин,кръв,албумин,бистрин,филтрагол...
Та така ,всеки си избира методите..за мен бентонита присъства задължително при бистренето...било то червени или бели...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2013, 09:21 

Не се занимавайте с глупости - ако червеното вино е направено както трябва до Декември ще е бистро. Ако не - каквото и да му слагаш , изпуснал си момента по време на ферментацията.
Бентонита - задължително за бели. За червени - желатин ако е задържано с джибрата и е тръпчиво.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2013, 09:43 

Няма нужда от крайни изказвания...Бентонита се ползва и за червени вина поради куп причини...една част съм изброил по-горе..
Да не говорим ,че има енологични практики на внасяне на бентонита още в мъста...но това е маллко по-друга тема.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2013, 10:53 
Аватар

Местожителство: Варна
vinoirakia написа:
...ако червеното вино е направено както трябва до Декември ще е бистро.

Гарантирам ти,че има още за бистрене,ако не се използват бистрители.
Сложи сега една бутилка във фризера и ще видиш колко утайка още ще събереш.
В мазата имам бутилирано бяло от 2011 и на дъното се е събрала утайка колкото големината на 5ст. А виното е самоток и бистрено с бентонит.
Представи си каква кал изпиваме с червените вина,които ферментират с люспите и ги пресоваме.Мислим си,че са бистри.
За белите съм твърдо ЗА БЕНТОНИТ.Освен бистротата,но и вкусовите му качества се променят чувствително.
За червените не съм пробвал,но мисля,че трябва да се използва в по-малки дози,като гледам какви утайки се събират постоянно.Всеки път си мисля,че няма повече.......

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2013, 14:07 

" Да не говорим ,че има енологични практики на внасяне на бентонита още в мъста...но това е маллко по-друга тема."
Интересно ми е как ще вкараш бентонит в мъстта, при условие че при червените се ферментира гроздова каша

"...ако червеното вино е направено както трябва до Декември ще е бистро "

Бистро в смисъл , че като си вземеш една чаша от съда, то няма да е мътно.
Естествено , че долу ще има утайка, но при добро отдекантиране тя ще намалее.
Българина обича виното да му е бистро и да не сладни.
На по-скъпите вина на пазара пише "Възможна е появата на благородна утайка" - това изречение обеснява че виното е с минимални обработки.

" Сложи сега една бутилка във фризера и ще видиш колко утайка още ще събереш"

Най-общо утайките във вината се делят на 2 вида - белтъчни и тартаратни.
Първите - при белите вина най-често се получават при необработено с бентонит вино
Вторите -получават се при намаляне на температурите .
Виното се "стабилизира" през целия си живот - и при това стабилизиране постоянно се отделят различни утаики, които не са притеснителни.

Доста неправилни схващания има за направата на вино сред самите технолози, камо ли в този форум.
Например има тема за Бяло вино/заключена за съжеление/ . Толкова грешки има , че така ще се объркат много хора.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2013, 15:01 

Как ще вкараш бентонит по време на ферменацията...ми Ронкин и Емерсон имат отговора въпроса ти..

Първите - при белите вина най-често се получават при необработено с бентонит вино
vinoirakia написа:
"
Виното се "стабилизира" през целия си живот -

Би ли обяснил тази стабилизация?
vinoirakia написа:
"
Доста неправилни схващания има за направата на вино сред самите технолози, камо ли в този форум.
Например има тема за Бяло вино/заключена за съжаление/ . Толкова грешки има , че така ще се объркат много хора.

Би ли се конкретизирал?
Кои са тези грешки и тези схващания,защото иначе са само приказки ...и какво му е на форума ,че не разбрах?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 13:29 

Форума е перфектен , но понякога отговорите на въпросите са грешни. Отговорите и съветите се дават понякога от хора които не са навътре в материята.
Ронкин и Емерсон може без проблем да са вкарали бентонит , но въпросът е защо в червена каша. Или са се борили с лаказата. Ще ги питам за дозите.

"Танините имат антиоксидантни св-ва,те блокират разстворените в мъста или виното кислород" - танините не блокират , а се свързват с кислорода

"Виноматериалът се отделя от грубата утайката веднага след приключване на бурната ферментация, която продължава до една седмица. По време на тихата ферментация съдовете се поддържат пълни. Продължителността на тихата ферментация е различна, в зависимост от температурата, активността на дрождите, захарността на материала. В зависимост от условията продължава няколко седмици (примерно 2-3 седмици)."

Това е приписано от някой стар учебник. Макар да се тормозят завършващи технолози с Бурна и Тиха Алкохолна ферментация. Това идва от правенето на вино в домашни условия според мен. НЯМА, повтарям НЯМА Бурна и Тиха Алкохолна ферментация. А това , че тихата продължава 2-3 седмици е хита на сезона. Дано Бурната да приключи за 1 седмица, че за 1 месец да се оправи човек.

"При преценка, че виното ще отлежава е необходимо да протече ябълченомлечнокисела ферментация" - МЛФ на бели протича трудно в производствени условия, камо ли в домашни. Но не пречи да се опитва.

"Второто претакане се прави 30-40 дни след първото (примерно началото на Януари). Една до две седмици преди претакането се добавя бентонит 50-100гр/100л.
През пролетта (примерно Март месец) се прави ново претакане (откаляване)"
Богохулство е да се правят толкова много претакания на бяло вино. В домашни условия трудно ще се постигне инертна среда за да не се насити виното с кислород.
При условие че, преди второто претакане сме сложили бентонит, не разбирам защо ще се прави трето - сигурно добре да се насити виното с кислород.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 14:51 

vinoirakia написа:
Ронкин и Емерсон може без проблем да са вкарали бентонит , но въпросът е защо в червена каша. Или са се борили с лаказата. Ще ги питам за дозите.
.

Добре ,попитай ги.

vinoirakia написа:
"Танините имат антиоксидантни св-ва,те блокират разстворените в мъста или виното кислород" - танините не блокират , а се свързват с кислорода

оо добре груба грешка свързват , а не блокират...а какво става като се свържат?-образуват ли стабилни цветни съединения или не?Почти съм убеден ,че е цитат от учебник ама...не ми се търси

vinoirakia написа:

"Виноматериалът се отделя от грубата утайката веднага след приключване на бурната ферментация, която продължава до една седмица. По време на тихата ферментация съдовете се поддържат пълни. Продължителността на тихата ферментация е различна, в зависимост от температурата, активността на дрождите, захарността на материала. В зависимост от условията продължава няколко седмици (примерно 2-3 седмици)."

Това е приписано от някой стар учебник. Макар да се тормозят завършващи технолози с Бурна и Тиха Алкохолна ферментация. Това идва от правенето на вино в домашни условия според мен. НЯМА, повтарям НЯМА Бурна и Тиха Алкохолна ферментация. А това , че тихата продължава 2-3 седмици е хита на сезона. Дано Бурната да приключи за 1 седмица, че за 1 месец да се оправи човек.
.

Тук вече реших да потърся...та:
Това нещо го напиши на доц.к.т.н.Марин Маринов учебник 1990г"Технология на виното и високоалкохолните напитки"(стар ли е или не ли...)
стр.56 е упомената и обяснена Тиха ферментация...както и продължителдност...
Долното е цитат от ТЕХНОЛОГИЯ НА ВИНО¬ПРОИЗВОДСТВОТО
Проф. Атанас Янков стр 162:

"Тихата ферментация е продължителен процес. Тя може да продължи 2-3 седмици и повече в зависимост от захарността на виното, темпера¬турата и активността на дрождите. Понякога тихата ферментация може да се забави или напълно да спре. "
и това ли е стар учебник...???
Тоест говорим за два учебника....
vinoirakia написа:
"При преценка, че виното ще отлежава е необходимо да протече ябълченомлечнокисела ферментация" - МЛФ на бели протича трудно в производствени условия, камо ли в домашни. Но не пречи да се опитва.
.

Това не го разбирам като грешка тъй като се продават бактерии,а и не виждам проблем да се спазят някои условия за протичането на ЯМКФ...Производствени условия не ми цитирай, тъй като на пазара е пълно с вина под всякаква критика...като не говоря за тези от 2лв литъра...

vinoirakia написа:
"Второто претакане се прави 30-40 дни след първото (примерно началото на Януари). Една до две седмици преди претакането се добавя бентонит 50-100гр/100л.
През пролетта (примерно Март месец) се прави ново претакане (откаляване)"
Богохулство е да се правят толкова много претакания на бяло вино. В домашни условия трудно ще се постигне инертна среда за да не се насити виното с кислород.
При условие че, преди второто претакане сме сложили бентонит, не разбирам защо ще се прави трето - сигурно добре да се насити виното с кислород.

Може да е трудно но не и непостижимо да се постигне инертна среда...то беше и трудно да се мацерира ...
Тези богохулства отново ги обясни на проф.Янков и доц.Маринов.
това са отново цитати от там...примерно глава 2.8.3.

Би ли посочил по нови учебници?тъй като последния го имам издание 2001г?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Яну 2013, 09:49 

"доц.к.т.н.Марин Маринов учебник 1990г"Технология на виното и високоалкохолните напитки"(стар ли е или не ли...)"

1990 година в България се шофираха основно Лади и Москвичи. Ти сега ,2012-13 Москвич ли шофираш или Фолксваген/Опел/
Ако не си ме разбрал/в което съм сигурен/ технологията и техниката вървят напред.
Много неща се промениха във винопроизводството за изминалите 20 години.
За домашно винопроизводство дали четеш учебник от 1990 или 1950 или 1890 е все едно.
Но ако искаш да еволюираш - това не е достотъчно.
Сам избираш дали от Хасково за Русе да тръгнеш с Москвич или с Голф 6.
Или пък август да тръгнеш със семеиството си от София към Ахтопол с Лада Нива.
Карай ако искаш и Супертиха АФ, 10 пъти претакай бяло и червено вино, слагай бентони, желатин и каквото си искаш.
Живеем в свободна държава и всеки сам решава как да си прави виното.
В краен случай лимонадата оправя всичко

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Яну 2013, 09:51 

Пълни глупости-москвичи и аудита.....бъди конкретен с учебници и помагала ако можеш-...ако не просто замълчи.
И двата учебника са преиздавани единия на проф.Янков последно 2001 ...като пособие за студентите от ВСИ и ВИХВП в съответствие с учебната програма на курса по специалността Технология на виното и високоалкохолните напитки при ВИХВП — Пловдив
Вероятно и сега се ползва като такова...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2013, 11:51 
Модератор
Аватар

vinoirakia написа:
"доц.к.т.н.Марин Маринов учебник 1990г"Технология на виното и високоалкохолните напитки"(стар ли е или не ли...)"

...

Предвид, че 99.9% от местните или изобщо не знаят какво правят, или се основават на традиции* от преди 150 години, ползването на учебници на 20 години може да бъде само повод за гордост.
Една от идеите на този форум е да се научим да правим по-доби вина и ракии. Както всичко останало в този живот, така и тук най-добрия помощник е науката.
На който не му харесво спокойно може да затвори вратата на кръчмата от външната страна. Освен това, членуването тук не е задължително. Това е "клуб по интереси" и мнозинството тук споделяме тези интереси. Който иска да налага собственото си "криво" мнение, или да избива комплексите си, да го прави на друго място!

* Традициите могат да се ползват при плетенето на домашни терлици.
* Традиционалистите могат да си бършат дирниците така, както са го правили преди 150 години.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2015, 17:21 
Аватар

На няколко места се пише за бентонита 100гр на 100л. На опоковката, която имам пише 10-20гр за 100л при червени вина. Аз съм приготвил 10гр бентонит за 70л вино. Да не му е малко?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2015, 17:58 
Аватар

gizdo007 написа:
На няколко места се пише за бентонита 100гр на 100л. На опоковката, която имам пише 10-20гр за 100л при червени вина. Аз съм приготвил 10гр бентонит за 70л вино. Да не му е малко?

На моята опаковка пише от 30 до 100г на 100литра!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2015, 19:17 
Аватар

Моя бентонит е от фирма Ванков 2004, може би концентрацията е различна.
Нека все пак някой опитен да сподели тези 10гр на 70л вино, не са ли малко?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 69 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София