Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 16:37

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Дек 2010, 20:31 

Здравейте,
Имам един въпрос, които ми се върти в главата от известно време, а именно разликата между купеното и домашното вино.Искам да кажа домашното вино е 11-13% алкохол колкото и купеното от магазина, но разликата в количествата /напиването/ с двете е огромна.В смисъл от домашното спокойно може да изпиеш 1л без проблем, при купеното 1л. и всичко ми се върти/последно пих Мерло и Аликант Буше 14.5%алк. и на две бутилки не можех да си стоя на краката./ Та въпроса ми е:Ако всичко, което слагаме в домашното като съставки го има и в купеното защо се получава тази разлика в количествата при консумацията?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2010, 21:51 

Местожителство: София
Само да попоитам какво точно слагате в домашното?Щото домашно на 13гр без дрожди например няма как да стане!
И има някои неща които колкото и да се пънем в домашни условия няма как да ги постигнем.

Последна промяна ilu6a на 05 Дек 2010, 23:27, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2010, 22:03 
Администратор
Аватар

:lol: Прочети обяснението на Деян Русев:

viewtopic.php?p=253#p253

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2010, 09:08 

ilu6a написа:
Само да попоитам какво точно слагате в домашното?Щото домашно на 13гр без дрожди например няма как да стане!
И има някои неща които колкото и да се пънем в домашни условия няма как да ги постигнем.

Сигурно има неща, които няма да постигнем, а може и да не искаме?! За 13%алк. за домашно вино мисля, че ако захарността на гроздето е от 26 нагоре по формулата 26*0.55=14.3.Колкото до дрождите тази година сложих за първи път един ден след сернистата киселина.Да Ви кажа не забелязах разлика с миналогодишното. Лично мое мнение за домашно вино при добре узряло грозде, добра температура за ферментация, прилична хигиена, нови бурета и срок за изпиване 1год. не виждам смисъл нито от серниста киселина, нито от дрожди, нито бентонит. Това установих от собствен опит и мисля да си го спазвам за напред, а иначе взех един кашон Енира резерва 2006г за по-специялни случаи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2010, 09:19 

Според мен в купеното добавят спирт, пак лично мое мнение.Забелязал съм че когато пия ракия/домашна/ и след това вино/домашно/ тогава ефекта е като да съм пил само купено вино.Като казвам купени вина имам предвид вина на пазара/Метро/ поне 7-8лв цена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2010, 09:36 

Местожителство: Пловдив
Колега, пий си само ракия да ти е мирна главата :) , или ако пиеш ракия и вино пий първо нискоалкохолното вино и след това ракия. Аз, например пия една бира преди ракията лятно време, а зимата си карам само на ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2010, 09:52 

Само пък да ти кажа че, дивите дрожди при 8%-10%алк.(МАХ)спират да работят.!То за това и са селектирани различни видове. щамове..(една от причините)Тази формула е приложима при ползване на дрожди-иначе грешката е 30-40%
Един ден след слагането на сернистата...ами доста си закъснял-пак си развил ферментация с диви дрожди.
Културните дрожди имат неприятното свойство ,когато не са развъдени в голямо количество да се подтискат от дивите-за това и се влагат около час,час и половина след трерирането със серниста!Без бентонит не може и дума да става за избистрено вино...
Правил съм доста демострации на невярващи...
Откиселяването в 95% от случаите също е задължително...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2010, 10:26 

potenza написа:
Ако всичко, което слагаме в домашното като съставки го има и в купеното защо се получава тази разлика в количествата при консумацията?!

Вероятно щото освен онова /грозде, и някои евентуално захар-аз не слагам/, което слагаме ние- ТЕ ,както се свидетелства от различни източници, СЛАГАТ и много други “НЕЩА”.
Наш е изборът .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2011, 13:15 

http://www.webcafe.bg/id_1029079125_Tsenata_na_vinoto

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часова зона: Европа/София