Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 00:34

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Дек 2010, 23:45 
Аватар

Местожителство: Троян
ohdan написа:
... в никакъв случай вино не се прави в бидон...
Благодаря на оhdan за повода за тази тема, която ме интересува от известно време. Предполагам, че в случая се имат предвид пластмасови бидони, най-разпространени от които са полиетиленовите (PEHD).
Ние също ползваме такива за ферментацията на виното, но това не означава, че ми харесва. Харесвам природните материали - дърво, камък, метал. Цените на дъбовите каци са немалки (напр. 200-250 л. - 150-175 лв.), така че засега предпочитам парите за дървени съдове да отиват за бурета/бъчви.
Живея в регион с развито грънчарство. Какво мислите за негледжосаните глинени съдове в качеството им на заместител на дъбовите бурета/бъчви? Евентуално с добавяне на дъбов чипс.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2010, 00:17 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Опитай да си направиш лин,после слагаш чипс колкото трябва

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2010, 11:37 
Аватар

Naskohondata1 написа:
Опитай да си направиш лин,после слагаш чипс колкото трябва
"...едно забравено вече великолепно вино. Става дума за т. нар. „Патриаршески мавруд”. Изключителна рядкост, правена само от най-добрите майстори-винари, то никога не се е продавало на пазара и се поднасяло само при изключителни случаи.
Това вино отлежавало в големи кюпове*, направени от изпечена глина, но без да са гледжосани с оловна глеч. Вкопани изцяло в земята в някой ъгъл на избата, те се напълват догоре с вино, като над отвора на кюпа се поставя каменна плоча и се засипва с утъпкана пръст. Тъй като негледжосания кюп пропуска вода, която през стените му таи в пръстта, през месец-два отворът се открива и в кюпа се долива от същото маврудово вино. Това доливане трае толкова години, колкото желае майсторът и се прави с цел да не остава въздух в съда, като по този начин виното се предпазва от оксидация, ставайки по-гъсто и придобивайки превъзходен аромат и вкус.
Този метод на отлежаване на вино не се среща на друго място в България. По същия начин обаче се съхранява виното и в Грузия. Къде е връзката ли? Ами Бачковският манастир е връзката. Основан от грузинците Бакуриани и с преобладаващо мнозинство на грузински монаси, манастирът е предал и на местните винари тази технология...
"

© "ПЛОВДИВСКИ УНИВЕРСИТЕТ" - издание за образование, наука и култура. бр.9(384), 28.XI.2008

*) в някои други източници - линове

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2010, 14:45 
Аватар

Местожителство: Varna
Идеята е добра за линове - кюпове НО сега дали някой може да направи делва по голяма от 40-50л. Мисля че технологията за изработка на по големи делви е изгубена също така трябва и оборудване колело, подходяща пещ. Пък пластмасовите псевдо буренца които правят във Варна по гръцки лиценз мисля че вършат добра работа. Имам 50л. 60лв. и 100л. 95лв. не знам точно каква е пластмасата но даже ново буре вътре нямя никаква миризма и имат много лесна подръжка.
Прикачени файлове:
plastmasowi bureta.jpg

На батко красавците, че са и пълни голямото с димят малкото варненски мискет.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2010, 22:32 
Аватар

Утре ще поразпитам познатите ми грънчари.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2010, 07:10 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
по простият начин е да направиш кофраш и да налееш бетон,ама перфектно трябва да е,щото после ако не е ,хвърляш всичко по дяволите.Идеята е следната,4 стени,имитираш квадрат,оставяш отвор за източваане,и дебело стъкло вътре в кофража,обаче,ако СТЕНИТЕ НЕ СА ИДЕАЛНИ,СТЪКЛОТО СЕ ПУКА(ЕКСПЕРИМЕНТИРАНО,..ПРИЯТЕЛ)ТАКА,ЧЕ АКО НЕ ДОКАРАШ ИДЕАЛНИ СТЕНИ,НЕ СЕ ЗАХВАЩАИ,след като си направил кофража,поставяш стъклото(би трябвало да е оразмерено на капацитета на съда)където се съединява стъкло със стъкло(не помня вече)някакво уплътнение или нещо което не пропуска,...не знам,...експериментираи.бухаш виното вътре и ,..no problem..ако всичко е в ред,следва да ме поканиш и да го дегустираме :sauf: :cooler:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2010, 12:37 
Аватар

Naskohondata1 написа:
по простият начин е да направиш кофраш и да налееш бетон...

Благодаря за предложението, но с бетон засега не мисля да се занимавам... а за дегустирането - няма проблем :)
Относно пластмасовите опаковки - след като наскоро забраниха използването на поликарбонат за бебешките бутилки за хранене (поради съдържанието на бисфенол А), каква е гаранцията че след още няколко години същото няма да последва и за други материали?
"....водата в пластмасови бутилки, която се държи в кола, е една от причините за високите нива на диоксин в тъканите на млечната жлеза и може да предизвика рак. Топлината от автомобила реагира с химикали в пластмасата на бутилките и освобождава някои елементи.
За мнение потърсихме и Майя Стойчева, ръководител на изпитателен център „Алми тест”, който извършва редица изследвания, сред които физикомеханични изпитвания на опаковки и опаковъчни материали. Тя ни увери, че това са научнопопулярни статии, които само заблуждават хората. „Ако пластмасата е с добро качество, тогава всичко е наистина наред! Друг е въпросът, че в страната се използват за n-ти път преработени пластмаси и не можем да бъдем сигурни за тяхното качество. Изнасяме от страната ни пластмаса като отпадъци за рециклиране в Турция, в Китай, която се преработва и влиза в България като първичен материал”, каза Майя Стойчева. Инж. Бошев също отрече информацията: „Това е абсолютен мит! С понятието “диоксини” се обозначава група от 17 полихлорирани диоксини и фурани, обединени от особеност в структурата, обуславяща по-високата им токсичност. ..."

Мирослава Кирилова, © 2009 "Health Media" http://www.health.bg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2010, 12:52 

Местожителство: София
По отношение на бетона-да стъклото е вариант,но по-лесна е последващата обработка с дву или три компонентни втвърдяващи смоли...има разработени специално за винената индустрия...имаше дори и фотополимерни...
А сега:
Коя е Майя Стойчева?също така и Мирослава Кирилова?
управител и журналист които казват,че научнопопулярните статии само заблуждават хората!!!!!!!!!
моите извинения обаче просто не е сериозно да се цитира нещо писано от журналист...
Още повече че цитирания тескт вероятно е платен репортаж тъй като се цитира име на фирма и с какво се занимава-проста РЕКЛАМА.
Не може да се подминават купища научни и държавни изследвания , а да се вземат предвид някакви журналистически драсканици,за видите ли вредноста на някои пластамаси...ама пък други ако били с добро качество..ала бала...бла бла :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2010, 14:17 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
В МЕТРО продават мин. вода в 19лт. туби които са с много добро ка4ество. за 7.50лв. с водата разбира се.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2010, 16:10 
Аватар

Местожителство: с. Брестовица
MONI BARONA написа:
В МЕТРО продават мин. вода в 19лт. туби които са с много добро ка4ество. за 7.50лв. с водата разбира се.

Да вярно е че са хубави и много добри и лично съм се убедил в това твърдение, впрочем използвам ги от началото на тяхното навлизане в търговската мрежа и също съм много доволен но забележете "за съхранение" а не за произвеждане (или правенето на вино) ;) и в случаите на липса на буре ,когато се налага да се съхранява за повече време. :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2010, 16:21 

е какво правене на вино в 19л шише...Но не виждам пречки да се направи добро вино в бидон,даже много по-добро от правеното в някакво буре на 20тина години.
Как точно ще повлияе пл.бидон на качеството на виното?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2010, 17:12 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Тия туби верно стават само за сахранение на вино и ракия.но... днес бях в една 4асна винарна в Плевен и какво видях, вси4ките им каци за происвотство са от вибраво стакло,--- имам в предвит това дето се правият спилерите на колите--- 4удна работа не е ли опасно това :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2010, 17:54 
Аватар

Местожителство: с. Брестовица
ilu6a написа:
е какво правене на вино в 19л шише...Но не виждам пречки да се направи добро вино в бидон,даже много по-добро от правеното в някакво буре на 20тина години.
Как точно ще повлияе пл.бидон на качеството на виното?

Искам да направя само още едно уточнение , виното не го правя в буре а в каца ,в бурето само отлежава , и това че е старо не е проблем тъй-като ако се поддържа добре и съхранява добре , може да се използва доста време. За бидона имам предвид това че лесно предава миризмата на пластмаса и особено ако е използван за съхранение на други течности колкото и да се мие миризмата се запазва а от там се предава на виното. Надявам се че няма да се хареса на никой едно колкото и да е хубаво вино което след като го преглътнеш ти замириса на зеле или нещо друго.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2010, 20:22 

За бурето,че е старо има голям проблем ,в линка съм описал защо точно!

viewtopic.php?p=7346#p7346
същото важи и кацата!
не случайно уточних за какви бидони става въпрос на които има код 2,няма миризма на пластмаса!и какво е това зеле...когато един пл.съд се ползва за вино то той се ползва само за това!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2010, 22:47 
Аватар

ilu6a, съгласен съм за едно - има журналистически материали, които по странен начин (меко казано) отразяват дадена тема, но цитираният по-горе не ми изглежда да е точно такъв. Научни изследвания за вредността ... може да звучи изненадващо, но има такива (и то с положителни заключения за вредата), а относно държавните изследвания, по-скоро нормативи, нали ... тук влизаме в територията на политиката, май ;) ...спомням си как преди години в процеса на подготовката ни за приемане в ЕС двукратно завишиха стойностите на ПДК [mg/m3] на някои вредни вещества във въздуха на работната среда - напр., от началото на '90-те и досега: NO - 20, NO2 - 4, CO - 40, CO2 - 9000, а преди това: NO - 10, NO2 - 2, CO - 20, CO2 - 5000, интересно как не 'пипнаха' и SO2 ... може би щото винарите щяха да се вдигнат на бунт ;)
Спокойно, това не е само у нас, актовете в ушърб на гражданите не са чужди и на USDA ;) - напр., изискването за пастьоризация на суровите бадеми чрез пропиленов диоскид, класифициран като потенциално канцерогенен за хора и забранен в ЕС ;) ... Наздраве :) !

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София