Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 01:49

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Странна утайка
МнениеПубликувано на: 05 Мар 2011, 18:03 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Здравейте винари ! Днес си преливах виното от една голяма туба в малки шишета и ми направи впечатление, че на дъното на тубата имаше странна утайка . Беше на едни големи люспи, които като ги раздробиш прилича на пясък :shock:
Някой виждал ли нещо подобно. Четох за някакви винени кристали ама :? знам ли .
За виното -> превря заедно с джибрата (нямах време :wallbash: ) и след това го източих в едина огромна 40 литрова тенджера и чак след това бе бутилирано само бистрочът. Сортове ... ами всичко де ща имаше поради фактът, че всичко бе измръзнало по моят край т.е. бъркоч..
Крайният резултат- течност с цвят, вкус и мирис като на вино :megagrin: не беше кой знае какво.. ама свърши :lol:
Благодаря за отделеното време !
И наздраве !
Едит: не съм заквасвал с дрожди=> не съм и сулфитирал .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2011, 18:37 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
wufan написа:
Здравейте винари ! Днес си преливах виното от една голяма туба в малки шишета и ми направи впечатление, че на дъното на тубата имаше странна утайка . Беше на едни големи люспи, които като ги раздробиш прилича на пясък :shock:
Някой виждал ли нещо подобно. Четох за някакви винени кристали ама :? знам ли .
За виното -> превря заедно с джибрата (нямах време :wallbash: ) и след това го източих в едина огромна 40 литрова тенджера и чак след това бе бутилирано само бистрочът. Сортове ... ами всичко де ща имаше поради фактът, че всичко бе измръзнало по моят край т.е. бъркоч..
Крайният резултат- течност с цвят, вкус и мирис като на вино :megagrin: не беше кой знае какво.. ама свърши :lol:
Благодаря за отделеното време !
И наздраве !
Едит: не съм заквасвал с дрожди=> не съм и сулфитирал .

Опитай на вкус кристалите - няма да се отровиш ! Ако вкусът им е "лугав" то значи със сигурност това са кристали на солите на винената киселина - тартарати ! Но дори и вкусът им да ти хареса пак си мисля че е същото ! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2011, 19:25 
Аватар

Хм само не го опитах .. Сега чак ме загриза червеят на какво аджаба удря :wallbash: Тези кристали някакъв критерий ли се явяват ? Признавам за виното не съм чел много ...
Марио благодаря за отговора :prost2:
Едит: имам една последна туба :roll: др. седмица ще я прилея и нея :megagrin: и да загризвам кристалите

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2011, 19:45 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
wufan написа:
Хм само не го опитах .. Сега чак ме загриза червеят на какво аджаба удря :wallbash: Тези кристали някакъв критерий ли се явяват ? Признавам за виното не съм чел много ...
Марио благодаря за отговора :prost2:
Едит: имам една последна туба :roll: др. седмица ще я прилея и нея :megagrin: и да загризвам кристалите

Дръж я на студено и кристалите ще са повече !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2011, 19:52 
Аватар

Ами на постоянна температура(малко над 0-та) е в нещо като маза. В пълен мрак :megagrin: След време ще го дълбая за изба ама да не подкопая основите на къщата :lachtot: до тук с офтопикът .. Ще пиша пак др. седмица :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2011, 20:23 
Аватар

Местожителство: Varna
Марио е прав, при раздънване на бъчвите по дъното ги има тези кристали няма какво да е друго "винен камък"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2011, 21:22 

Местожителство: Lovech
здравеите и аз съм имал утаика с кристали но един приятел ми даде 2 литра вино като в него все едно имаше лак за нокти за пръв път видях такова нещо при положение че много литри съм уважил

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2011, 11:33 
Аватар

абе снощи пих от виното ама след безбройната ракия :breit: и ми се стори учудващо добре .. Днес ще проведа наУчна дегустация .. Няма да ям до обед. Първо ще пия 1 чаша дестилирана вода и само тънки кашкавалчета и сирена ще съпровождат моята дегустация :megagrin: Ще търся да усетя тялото на моето.. ъ :? на моят бъркоч :megagrin: Пак силно се отклониш от темата :wallbash: Извинявам се.
Другата седмица дано открия пак такива люспи , че да ги захрупам като чипс :megagrin:
:prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2011, 11:42 
Аватар

Местожителство: Пловдив
И аз като колегите си мисля че не е нищо повече от безобидния винен камък. Тартарати минали в неразтворимо състояние при ниските температури. При студ е нормално да се появят, тъкмо се стабилизира и самото вино срещу кристални помътнявания. Не съм ги пробвал като мезе обаче :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2011, 20:06 
Аватар

Днес нагризах винените кристали или там квото и да е.. Имам чувството че е мазно леко и на вкус го докарва :? ае май не съм ял нещо по странно, но се разтвори на 100% с други думи не хрупаше :megagrin: :megagrin: оставил съм да го снимам утре и вие да видите, макар че винцокът е в отлично състояние и тая утайчица е бял кахър .
Поздрави !

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часова зона: Европа/София