Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 00:23

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Апр 2011, 21:24 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Пускам тази тема по препоръка на наш уважаван съфорумец!Процеса се умаловажава от доста хора,и е хубаво да се знае стъпка по стъпка..нека всеки сподели как го прави,..без този процес е немислимо да се очаква кои знае какво вино...а обратното виното получава своя характер!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Апр 2011, 22:35 

Местожителство: София
Аз нещо не схващам въпроса?....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Апр 2011, 23:47 
Аватар

Мерене на киселинност,подкиселяване и след това откиселяване...уреди за мерене на ph...аз правя така.1-меря киселиност и ако е под нормата ,използвам тази таблица
Прикачени файлове:
photo..ph.jpg
добавям винена киселина или смесица от винена,ябълчена и лимонена в съотношение 40-40-20,40-30-30 или 50-30-20.Следвам добър съвет публикуван в един американски винарски форум...по един грам от винена,лимонена,ябълчена,оцетена,млечна и янтарна киселина се смесват всеки грам с литър вода...и се тества,всеки поотделно,за да може да се прави разлика,кое какъв вкус има.. За тестване на киселинноста последно използвах един комплект,но много не съм доволен,понеже трябва да се наблудава промяната цвета на виното при смесване на химикалите,което позволява грешки,а и лакмусовите лентички също не вдъхват доверие...сега се спрях на този уред http://www.youtube.com/watch?v=cPbBZqgT4KQ дори и да се изпусне в ширата,е водоустоичив. в момента съм без уред и не мога да кажа,трябва ли да обезкиселявам,при тестване не се усеща разлика,но уреда ще си каже думата до няколко дни!!

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Апр 2011, 08:11 
Аватар

Прикачени файлове:
photo ph meter.jpg
купих си това,..и съм много щастлив :) ilu6a,да кажеш 2 стотни над допустимото ще окажат ли някакво влияние върху стареенето или...да го откиселя малко.няма да се чака 20 години,но знае ли човек..все пак да правим нещата както трябва!! :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Апр 2011, 09:43 

Не мисля ,че две стотни биха имали някакво отрицателно влияние,по -скоро обратното тъй като киселинноста има консервиращи свойства...Като цяло когато се търси прецизност ъъъ имаше някакъв баланс както м/у основните киселини във виното- винената и ябълчната,но и към лимонената, млечната и янтарната, като корекции са позволени да се правят само и единствено с винена киселина..... Повишаването на киселинното съдържанието на вината може да се извършва единствено до максимална гранична стойност от 2,50 грама на литър, изразено във винена киселина, или 33,3 милиеквивалента на литър.
Намаляването на киселинното съдържанието на вината може се извършва единствено до максимална гранична стойност от 1 грам на литър, изразена като винена киселина, или 13,3 милиеквивалента на литър...От друга страна по данни от Официалния вестник на Европейския съюз от 07.2009г. в приложение I А са описани разрешените енологични практики и обработки . Там е отбелязано , че за повишаване на киселинното съдържание се използват L(+)винена киселина,L-ябълчена киселина,
D, L-ябълчена киселина или млечна киселина в условия и гранични стойности, предвидени в приложение V .
Егасии май се поолях))))
По нататък като поседи виното,ще си направиш едно дегустационно сравнение при сервиране с различна температура...вината с по-висока киселинност се сервират леееко поохладени,тогава киселинноста придава свежест както и балансираност с танините.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Апр 2011, 09:57 
Администратор
Аватар

Ролка с лакмусова хартия щеше да е по-практично средство. pH-метъра иска съхраняване в буферен разтвор, подмяна на електродите, периодично калибриране и т.н., абе неудобство си е, което се рентира само за ежедневна професионална работа и ако наистина се нуждаеш от точен електронен прибор.
Прикачени файлове:
lakmus.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Апр 2011, 20:35 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Универсалния индикатор има срок на годност :).Измерванията с него са ориентировъчни и зависят от цветоусещането,далтонисти не могат да работят с него. За любители става,както и за не прецизни измервания.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2011, 20:42 
Аватар

Случи ми се случка...не е болка за умиране,но не следвах нещата стъпка по стъпка.Киселинноста на бялото ми беше 4.36,след обизкиселяване с калиев бикарбонат и без да направя студено стабилизиране...мерено след 2 дни,вече беше 4.86...реших да го обезкиселя пак...сега е 5.26.Сега вече е на студено във фризера,малко късно,но се надявам да не съм се забавил повече....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Май 2011, 00:35 

pH е и скала за измерване на киселинност или алкалност на разтвори. Скалата варира между 0 и 14.
Водни разтвори с pH по-малко от 7 се считат за киселинни, а разтвори с pH по-голямо от 7 са алкални (основни).
Ако разтворът има pH = 7, той е неутрален. pH на стомашния сок е около 2, , сок от портокал - 3.5, бира - 4.5, кафе - 5, мляко - 6.5, амоняк - 11.5, белина - 12.5, сода каустик - 13.5.
Ти неутрално ли се опитваш да го направиш???или алкално)))
Много добре ти е била киселинноста!Сега с 5,2...и кусур ще трябва да го пиеш по-бързо или яко да сулфитираш...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2011, 07:45 
Аватар

В гонене на прецизност....си направих автогол...дадоха ми хитър ход,от сухо да го направя леко сладко...така ще замаскирам киселинноста и ще вдигна малко аромата??накрая калиев сорбат??за да няма повторна ферментация..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2011, 11:12 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Naskohondata1 написа:
В гонене на прецизност....си направих автогол...дадоха ми хитър ход,от сухо да го направя леко сладко...така ще замаскирам киселинноста и ще вдигна малко аромата??накрая калиев сорбат??за да няма повторна ферментация..

Ако нещо се обърка слагй в казана и на ракия, купи си от Чилииското готово бутилирано :megagrin: :megagrin: празно няма :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2011, 11:45 

защо калиев сорбат,а не сулфитираш?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2011, 18:03 
Аватар

ilu6a написа:
защо калиев сорбат,а не сулфитираш?

работата е там,че съм сулфитирал,и после обезкиселих...ъъ,а трябваше обратното,ако правим нещата стъпка по стъпка...ти беше прав,виното си беше с добра киселинност.... Вчера си взех виогниера и си купих 2-3 бутилки от тях....на едната бутилка чилийско каберне, киселинноста му беше 3.94

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часова зона: Европа/София